Social Impact Award čeká na poslední nápady

Do soboty je možné se hlásit do akceleračního programu pro studenty, kteří mají chuť a nápady jak pomáhat a podnikat zároveň. Přihlášky se podávají online na socialimpactaward.cz.

I když inovativnost je jedním z kritérií, podle kterých porotci Social Impact Award (SIA) vybírají do akcelerátoru nejlepší společensky prospěšné projekty, neznamená to, že by každý uchazeč musel přijít s úplně novým podnikatelským nápadem. Organizátoři hlásí, že přenést do českého prostředí něco, co dobře funguje jinde ve světě, je stejně záslužné a většinou efektivnější než nevyzkoušené modely. A na to porotci slyší.

A platí to i pro studentské projekty, které v minulých letech prošly SIA. Rozjet u nás něco, co jinde dobře funguje, bylo pro mnohé prvotní motivací, ať už jde o systém sdílených kol Rekola, principy ekologického pohřbívání, které u nás zavádí zakladatelky Ke kořenům, alternativní ekonomický model směny, jaký zkouší lidé ve Zdrojovně a mnohé další.

Zahraniční inspirace stála i za vznikem projektu Bezobalu – bezobalové prodejny potravin. Nakupování jídla do vlastních nádob se uchytilo zejména v Itálii, kde například funguje franšíza Negozzio leggero. Zakladatelé Bezobalu neváhali italské kolegy navštívit a nechat si poradit.

 

Svůj zahraniční předobraz měl i podnik Pragulic, který zaměstnává lidi bez domova jako turistické průvodce. Podobné organizace fungují v Anglii, Německu nebo Nizozemsku. Český Pragulic tak například sdílí zkušenosti s londýnskými Unseen Tours.

 

I letos mohou vybraní účastníci v Social Impact Award získat podporu mentorů, odborné workshopy a 2 000 Eur pro nejlepší projekt. Kdo chce dělat tzv. social business, ale neví v jaké oblasti, jako bohatý zdroj nápadů mu může posloužit tzv. Book of inspiration – mezinárodní webový archiv všech projektů, které v SIA uspěly v minulých letech. Zkrátka není nutné vynalézat kolo!

Total
0
Shares
Další články