Služba WalkSource konečně dostala Česko do Y Combinatoru

Jakub Vysoký se jako první Čech může pochlubit tím, že se svým startupem úspěšně prošel nejprestižnějším akcelerátorem světa. Zatímco jiné mety jako 500startups, Seedcamp či Springboard už české týmy dobyly, ta nejvyšší jim až donedávna unikala. Teď už to neplatí. WalkSource se zúčastnil letního běhu Y Combinatoru a následně se mu podařilo získat také seed investici na další fungování.

Jakub Vysoký se jako první Čech může pochlubit tím, že se svým startupem úspěšně prošel nejprestižnějším akcelerátorem světa. Zatímco jiné mety jako 500startups, Seedcamp či Springboard už české týmy dobyly, ta nejvyšší jim až donedávna unikala. Teď už to neplatí. WalkSource se zúčastnil letního běhu Y Combinatoru a následně se mu podařilo získat také seed investici na další fungování.

120 tisíc dolarů za 7 procent firmy, elitní mentoři a hlavně naprostá volnost. To jsou věci, které spoluzakladatel WalkSource Jakub Vysoký na Y Combinatoru oceňuje nejvíc.

“Teď jsme vám dali peníze, ale pořád máte čas se na to vykašlat. My je nechceme zpátky. Takže jestli na to nemáte, jděte si něco hezkého koupit. Dál už to totiž bude opravdu těžké,” popisuje Jakub první slova, která vyvolené týmy po přijetí do akcelerátoru slyšely.

“Přístup Y Combinatoru mi nesmírně vyhovoval. Nikoho nenutí sedět celý den v nějaké kanceláři, žádné nekonečné přednášky o pitchování od rána do večera. Jen jednou týdně večeře s opravdu zajímavými lidmi a jednou za dva týdny vyhodnocení dosažených cílů. Naším mentorem byl třeba Justin Kan, zakladatel Justin.tv, který v tu samou dobu právě prodával Twitch za miliardu dolarů. A podobných tam bylo víc. Bylo jen na nás, jak takovou příležitost dokážeme využít,” dodává.

Pomocník pro hotely se špatným svědomím

Službu dala dohromady čtveřice zakladatelů – kromě Jakuba Vysokého to jsou Vlad Blumen, Brett Leonard a Max Izmaylov. Zaměřuje se na poměrně specifický problém hotelů, takzvaný “walking”.

Ten spočívá v tom, že hotely podobně jako třeba letecké společnosti záměrně prodávají víc kapacity, než ve skutečnosti mají. Určité procento hostů totiž nakonec vždy nedorazí a jinak by po nich zůstaly nevyužité pokoje. Problém samozřejmě nastává ve chvíli, kdy dorazí všichni a je třeba někoho “vyprovodit”. A to je docela často.

ws2

Výsledná situace je nepříjemná pro všechny strany. Zákazník skončí v jiném hotelu, než jaký si objednal, navíc někdy i docela daleko a s velkým zpožděním. Hotel zase musí narychlo shánět odpovídající náhradu. Naštvanému cestovateli sice WalkSource příliš nepomůže, zato hotelům ano a navíc celý proces výrazně zrychlí. Funguje totiž jako tržiště volné kapacity a přebývajících hostů, které si hotely vzájemně přeprodávají.

Aktuálně se tým soustředí na San Francisko, které mu zatím úplně stačí – nástroj využívá už 300 tamních hotelů včetně těch největších. Po vyladění produktu s pomocí prvních zákazníků se nyní důraz přesouvá na co nejefektivnější monetizaci, až poté budou na řadě další města a případně státy.

Dobře načasovaná setkání

Dnes to vypadá jako startupová pohádka, cesta k WalkSource ovšem byla dlouhá a plná náhod. Jakub se nejprve seznámil s Maxem, původem z Ruska. Společně jako řadoví zaměstnanci zaváděli programovací jazyk Python v Centrum.cz, které by si nejspíš jako předstupeň k Y Combinatoru představil málokdo.

“Tehdy bylo Centrum zajímavá dynamická firma. Každý týden ve středu jsme si promítali Twin Peaks a u piva jsme se s Maxem z legrace bavili o tom, že založíme firmu,” vypráví Jakub, který také ve volném čase tmelí českou Python komunitu.

Jejich cesty se na několik let rozešly, a zatímco Jakub začal jako vývojář pracovat pro firmy ze Spojených států, Max sbíral první zkušenosti s hotelovým byznysem – staral se o IT, SEO, webové stránky, navrhoval menu pro iPady v restauracích a podobně. V jednom hotelu, kde jako rezervační systém sloužila tabulka v Excelu přeposílaná e-mailem, pak přišel s nápadem na vlastní property management systém, který by hotelům nabízel jako službu.

team

“Přišel za mnou s tím, že našel díru na trhu. A já na to, že na tom nikdy nevyděláme. Velké hotely to mají dávno vyřešené, a pokud jde o ty malé – kolik by jich muselo být a jak bychom je našli? I tak jsme se ale pustili do programování. S vědomím, že z toho nikdy nic nebude a nikdy na tom nezbohatneme. Byla to taková vědomá hra na firmu. Parádní logo a firemní design jsme ale samozřejmě měli,” směje se Jakub.

Max ovšem mezitím změnil práci a po odmítnutí nabídky z Booking.com se přesunul do Silicon Valley. Tam svůj projekt neplánovaně prezentoval na Startup Weekendu, kde zaujal Vlada Blumena, někdejšího obchodníka Dellu a dnešního CEO WalkSource. Tím získal tým potřebnou obchodní jiskru a začal s obcházením hotelů a sbíráním kontaktů a nápadů. Díky tomu také jednoho dne potkali Bretta Leonarda, který už delší dobu nosil v hlavě zajímavý nápad. Nápad, který se jim nakonec rozhodl svěřit a na kterém dnes WalkSource stojí.

Dáme tomu měsíc, maximálně dva

Brzy bylo jasné, že jenom po večerech to nepůjde. Náklady na život ve Valley jsou však ohromné a Max ani Jakub si nemohli dovolit opustit svou práci. Vlad se proto rozhodl odejít z Dellu, aby se díky odstupnému mohl projektu dva měsíce věnovat na plný úvazek. Brett se navíc uvolil, že když se mu ostatní složí na nájem, přidá se k němu. Byla to sázka do loterie a a času bylo málo. S prototypem šli na pohovor do 500startups, tam je ale nevybrali.

yc

“O přihlášce do Y Combinatoru jsem nejdřív ani nevěděl. Byl jsem zrovna v Česku na operaci kolene, když mi kluci volali, že si nás vybrali k pohovoru. Do států jsem odletěl loni na konci května a rovnou jsem zůstal čtyři měsíce,” popisuje Jakub. Peníze od Y Combinatoru umožnily týmu práci na WalkSource na plný úvazek a po srpnovém Demo Day se navíc během podzimu podařilo poskládat první kolo financování.

“Varovali nás, že jakmile začneme s fundraisingem, úplně nás to vyřadí z provozu. A měli pravdu. Ohromně to rozptyluje, na produktu jsme za tu dobu neudělali nic. Některé týmy sice mají peníze jisté už před Demo Day, ale to jsou spíš takové líbivé nápady. Třeba Airbnb prý mělo velké problémy a nikdo do něj nechtěl investovat. Ale kdo ví, třeba nám to říkali, jen aby nás uklidnili. Teď každopádně máme jistý rok až dva klidu na práci a hodláme tu šanci využít,” uzavírá Jakub.

Držíme palce, aby to vyšlo. A až nás příště vyhodí z hotelu, který jsme si řádně obejdnali a zaplatili, budeme alespoň odcházet o něco klidnější s vědomím, že díky tomu možná dostane zaplaceno jedna zajímavá firma s českými kořeny.

Total
0
Shares
Další články