Služba Lookout už chrání přes milion smartphonů

Strmě rostoucí obliba bezpečnostní služby Lookout, která hlídá smartphony svých uživatelů od virových útoků až po ztrátu či krádež, dokazuje, že stejnojmenná firma chytla otázku ochrany citlivých dat za správný konec. Přes 100 tisíc nalezených telefonů mluví za vše.

Lookout, společnost poskytující bezpečnostní zálohování dat pro chytré telefony, dosáhla se svým stejnojmenným startupem významného milníku – po pouhých šesti měsících fungování překonala hranici milionu uživatelů. Uživatelé smartphonů tak zjevně začínají brát rostoucí bezpečnostní rizika vážně a uvědomují si, že stejně jako stolní počítače či notebooky, potřebují i smartphony ochranu před malwarem, viry, krádežemi dat nebo prostou neopatrností svých vlastních majitelů.

Ochrana, stopování, autodestrukce

Vpravdě komplexní nástroj Lookout se ovládá pomocí webového rozhraní a v první řadě se stará o zabezpečení smartphonů proti vnějším útokům. V tomto směru funguje jako klasický počítačový antivir a firewall, uživatel tedy Lookout prostě stáhne do svého telefonu, kde už aplikace sama vyhledává a blokuje hrozby již přítomné či přicházející zvenčí. Na vážné hrozby telefon svého majitele upozorní, malwaru se nicméně zbavuje v tichosti a uživatele tak neotravují zbytečná upozornění.

Lookout však má na rozdíl od antivirových programů určených pro klasické počítače i mnoho jiných funkcí. Uživatelům například zálohuje data na centrální server a umožňuje kdykoli zpětně obnovit stav telefonu z této zálohy. Poskytuje také funkce pro lokalizaci přístroje, díky nimž je možné vystopovat ztracený či ukradený mobil s pomocí online mapy, na dálku přístroj uzamknout či data dokonce zcela smazat (v případě znovunalezení přístroje je lze snadno obnovit). K vystopování zařízení je používána kombinace GPS, informací z mobilní sítě a Wi-Fi.

Počty útoků rostou. Exponenciálně

Za posledních šest měsíců se podle Lookout zvýšilo procento napadených chytrých telefonů malwarem a spywarem ze čtyř na devět procent ročně. Služba za dobu své existence pomohla nalézt na 130 tisíc ztracených nebo ukradených telefonů, zazálohovala 87 milionů fotek a přes 300 milionů kontaktů. A to už je opravdu velká spousta vyřešených problémů.

V tuto chvíli Lookout podporuje na čtyři sta mobilních operátorů ve sto sedmdesáti zemích světa. Aplikace je k dispozici pro platformy BlackBerry, Android a Windows Mobile. Sedmdesát procent stávajících uživatelů pochází z USA, kde startup prozatím slaví největší úspěch. Aplikaci, která je zdarma, by měl časem doplnit také zpoplatněný produkt určený pro firmy a podnikatele.

Via TC, Cnet

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Wundercar, Uber, Liftago, upTAXI… kdo je nejlepší? Zkusili jsme je všechny

Jestli bydlíte v Praze, máte kreditku a v kapse chytrý telefon, může vám nabídku cool taxikářských appek závidět i velká část obyvatel vyspělého světa na západ od nás. Obzvlášť, když jsou taxíky v Česku superlevná záležitost. Ale jak tyhle služby fungují v realitě? Jaké jsou jejich silné a slabé stránky? Vyzkoušeli jsme je všechny.