Slovenské Startup Awards 2017 ovládl vědecký tým Saftra Photonics

Sedmý ročník největší slovenské startupové soutěže Startup Awards ovládl vědecký tým Saftra Photonics, který vyvinul jednoduchý způsob, jak zjistit míru znečištění vody. Vítězný startup si odnesl ceny v hodnotě 50 tisíc eur (téměř 1,3 milionu korun).

Vědci ze Saftra Photonics zaujali porotu při finálovém večeru ve Slovenském národním divadle svým projektem NanoScreen. Jedná se o přenosné zařízení podobné USB klíčence, které však slouží pro detekci persistentních organických polutantů ve vodě. Ty jsou škodlivé jak pro životní prostředí, tak především pro lidské životy.

Řešení od Saftra Photonics, vyvíjené odborným týmem profesora Pavla Miškovského, je přelomové v tom, že současné metody na odhalení těchto polutantů jsou velmi drahé a časové náročné. Navíc je potřeba je provádět v laboratorních podmínkách. To u NanoScreen z velké části odpadá. Nejlepší slovenský startup letošního roku navíc plánuje, že by se mohl do budoucna stát díky cloudové platformě globálním řešením pro monitoring kvality vody.

Vítězný tým Saftra Photonics

Vedle hlavní ceny, o níž usilovalo celkem osm slovenských startupů, se udělovala také Challenger Award pro nejrychleji rostoucí firmu. Tu získala blockchainová platforma DECENT. Mission Award pro startup s pozitivním společenským dopadem získala firma Sensoneo.

Letos již tradiční startupovou soutěž doplnila také konference Future Now. Na ní spíkři z celého světa hovořili o budoucnosti governmentu, mobility a internetu. Zmiňovaly se tedy autonomní vozidla, blockchain, kryptoměny, umělá inteligence i globální programy na řešení celosvětových problémů.

Total
0
Shares
Další články