Slováci v Silicon Valley: Prizeo, Circle a splněný sen Filipa Šanty

Novinky, inspirace a zajímavosti od kluků, jejichž domovem se na nějaký čas stal pupek startupového světa. Jak se daří zástupcům bývalého Československa v top akcelerátoru Y Combinator a jak dopadl příběh stránky takemetosiliconvalley.com?

O některých místech a lidech, které jsme potkali v rámci StartupYard US Tripu, jsme se nedávno rozepsali v návodu Silicon Valley je Čechům otevřené, kde začít a na co se připravit. Velmi příjemné bylo i naše setkání s kluky z M.Dot, o jejichž úžasném úspěchu už nejspíš také víte. Tím ale seznam zajímavých lidí s českým či slovenským pasem, kteří vám mohou pomoci v těžkých začátcích, zdaleka nekončí.

V okolí San Franciska jich najdete vícero, ať už ve startupech, nebo třeba ve firmách jako je Netflix. Osobně jsme si mohli popovídat (a ano, taky zakalit) zejména s týmem Prizeo, který se jako vůbec první z našich končin probojoval do Y Combinatoru, navštívili jsme tvůrce aplikace Circle a po roce jsme navázali také na pozoruhodný příběh Filipa Šanty, který zabodoval s projektem TakeMeToSiliconValley.

Prizeo zamíří i do Česka

O Prizeu u nás rozhodně ještě uslyšíte, přinejmenším proto, že v rámci své expanze nechtějí zapomenout ani na Českou republiku. “V Silicon Valley ostávame a tiež rozširujeme naše zastúpenie do Los Angeles. Čo sa týka Európy, tak máme ľudí stále v Londýne a s radosťou môžem potvrdiť, že čoskoro budeme otvárať ďalší office aj v Prahe,” prozradil nám Andrej Pančík.

Celý tým nyní čítá několik Slováků a Britů, jednoho Čecha, Španěla i Američany, což je výsledek rychlého rozšiřování bez ohledu na národnost. Kromě menší investice od samotného Y Combinatoru (20 tisíc dolarů) se Prizeo může opřít i o vlastního zahraničního investora. “Mať Američana v tíme je určite výhoda pri prezentovaní produktu. Aj prezentovanie sa dá naučiť, minimálne zo začiatku však pravý americký pitch v mnohom pomôže,” konstatuje Pančík.

A co by poradil lidem, kteří by se chtěli vydat ve stejných stopách? Nejdůležitějším faktorem je dobrý tým a projekt, a to v poměru 3:1. Bez štěstí na lidi to zkrátka nejde. To, že projekt není všechno, ostatně ukazuje i fakt, že některé týmy ve Y Combinatoru už během prvního měsíce stihnou pivot a pracují na něčem úplně jiném. Všem zájemcům o přihlášku také doporučuje zaměřit se na objektivní metriky, které svědčí o jejich úspěchu.

“Môj zážitok zo SV je mimoriadne ovplyvnený tým akých ľudí tu stretávam. Všetci sú v mnohých merítkach vysoko nadpriemerní. Vidím, že to, že sú úspešní nie je žiadna šťastná náhoda, ale (často neviditeľná) tvrdá práca a neprekonateľné odhodlanie,” dodává s tím, že místní jsou ještě víc ochotní si vzájemně pomáhat, než si myslel. Nezištné pomoci se od nich dočkáte i díky tomu, že i jim v minulosti stejně pomohli jiní.

Se žádostí o radu (nebo recept na domácí margaritu) se určitě můžete obrátit také na prvotřídního designéra Michala Šimkoviče (alias musHo), který v rámci Hawthorne Labs pracuje na aplikaci Circle. Týmu se podařilo získat investici 7 milionů dolarů při ocenění na 35 milionů a přilákal i nabídky na talentovou akvizici od firem jako je Google nebo Pinterest. Při práci se podle Šimkoviče dobře osvědčila metoda na každý měsíc stanovit jiný cíl a pak veškerou energii upřít k jeho splnění. A pokud se ho zeptáte na různé způsoby monetizace, zaručeně vám rozšíří obzory.

Chcete do Valley? Řekněte to nahlas!

Jak to vypadá, když si člověk splní sen, na to jsme se s ročním odstupem vyptali Filipa Šanty, “toho kluka s tím webem”. Po dlouhém přebírání nabídek a ještě delším vyjednávání víz nakonec zakotvil v Nitro a nás samozřejmě zajímalo, jak moc se realita dokázala vyrovnat původním představám (dokázala, i když jak Šanta sám říká, v Silicon Valley začíná každý od nuly bez ohledu na to, jestli byl doma za hvězdu).

Už je to rok od chvíle, kdy jsme poprvé psali o tvojí stránce. Jak tu dobu hodnotíš, je to opravdu splněný sen?

Je to asi najviac life-changing vec, čo som doteraz zažil. Stále sa mi sem-tam nechce veriť, že to takto dopadlo a môžem pracovať na našom produkte v Silicon Valley, resp. v San Franciscu. Je to doslova ako sen, ale zároveň aj prebudenie to reality. Uvedomil som si tu, čo sa všetko ešte musím naučiť. Všetci sú tu extrémne namotitovaní, čo celkom posúva dopredu. Rodina ma vo všetkom podporuje, takže som rád.

Chodí ti pořád nabídky?

Ponuky mi v podstate ľudia prestali posielať, keď som tam pridal oznam, že som už v San Franciscu a pracujem pre Nitro. Ale stále je tam trochu trafficu, tak 1000 ľudí mesačne. Ukazoval som to aj tu ľudom čo sa pýtali ako som sa tu dostal, páčilo sa im to takže som rád. Najviac tomu asi pomohlo, že to bolo vtipné, design sa ľuďom páčil a že som bol tak nadšený, že som bol ochotný robiť aj za pizzu :).

Jaké dojmy jsi zatím ze San Franciska získal?

SF je krásne a pre designera/developera/startupistu momentálne spolu so Silicon Valley ideálne a inšpiratívne miesto, kde sa hrá prvá liga – asi ako NHL pre hokejistu. Niektorí hovoria, že sa zo SF stáva nové Silicon Valley, lebo sa tu sťahuje z Valley stále viac a viac startupov, investorov atď. Toto sťahovanie technologického sveta ma tu aj velký vplyv na ceny bývania (a celkovo života), ktoré sú tu extrémne prestrelené – ja napr. platím len za izbu v dome so 4 ďalšími ľudmi štvormiestnu dolárovu cifru. Ale stojí to určite za to.

Inak mám len najlepšie dojmy, hrá sa tu prvá startupova liga, takže je to celkom zaujímave sledovať a je to hlavne mega inšpiratívne. Nikoho tu nezaujimaju státisice, každy chce robit desiatky a stovky miliónov. Asi jediné negatívum je relatívne veľa bezdomovcov, čo od teba vkuse pytajú dolár, v niektorých častiach downtownu, ktorým sa veľmi nevyhneš :) Ale čo už. Najviac ma prekvapilo, aké kvantá nových projektov tu nonstop vznikajú a to, ako sú im ľudia hneď otvorení.

Chtěl bys zůstat natrvalo?

Bude sa odchádzať asi veľmi tažko. Mám pre sebou ešte 5 mesiac internshipu, tak uvidíme, ako sa to vyvinie. Keby to šlo, ešte by som tu asi pobudol chvíľu :).

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Technologie na těle: musí fungovat a vypadat dobře. Rozhovor se Saphirio, kteří chtějí nakopnout svou budoucnost na Kickstarteru

Zaručeně nejozdobnější nositelná technologie, která se v Česku připravuje - to je projekt Saphirio. Dokazuje, že šperky můžou být cenné díky drahým materiálům, designu, ale i ve chvíli, kdy jsou (zatím) z plastu. Protože dokážou třeba "típnout" hovor poklepáním na náhrdelník nebo tak odeslat SMS a rozlišovat podle vibrování, kdo volá. Zní to zajímavě? O projektu i o tom, jak s podobnou záležitostí uspět v Česku i ve světě, jsme si povídali se zakladateli projektu: Marcelou Šimkovou a Michalem Zachariášem.