Jak si vede top 12 českých startupů roku 2012

Před dvěma lety jsme dali dohromady seznam 12 startupů, které si zasloužily pozornost. Jak se našim tehdejším favoritům daří dnes?

Před dvěma lety jsme dali dohromady seznam top 12 českých startupů, které si podle nás tehdy zasloužily pozornost. Ať už díky osobnosti zakladatele, kvalitám týmu, dřívějším úspěchům či dobré trakci. Tipnete si, kolik z nich přežilo do dneška? Kupodivu naprostá většina, byť jsme samozřejmě ne vždy vsadili na správného koně. Podívali jsme se na to, jak se našim tehdejším favoritům daří.

Na původní seznam, včetně důvodů pro zařazení jednotlivých firem a dalších informací o nich, se můžete podívat v originálním článku. Od té doby se stalo hodně.

Netušili jsme, že česko-slovenský M.dot bude brzy koupen gigantem GoDaddy, že Cisco koupí Cognitive Security, že Futurelytics vyhrají Seedcamp a začnou svou cestu vzhůru, že jakési Liftago začne sbírat jedno ocenění za druhým, že čeští Warhorse Studios získají desítky milionů na Kickstarteru, že se prodá Pixmac, že Jakub Havrlant založí Rockaway, že vznikne firma jako DámeJídlo.cz a tak dále.

Dáme jídlo, FB profil, top 12 českých startupů
Dáme jídlo, FB profil

Při tak rychlém vývoji znamenají dva roky opravdu hodně času. Dost na to udělat ze začínajícího startupu prosperující byznys. Nebo zjistit, že z něj nikdy nebude…

Apiary

Před rokem nám sice Jakub Nešetřil říkal, že k neúspěchu má tahle parta pořád o něco blíž než k úspěchu, ale stále jsou tady a pořád jim to šlape. Z 24 tisíc uživatelů se dokázali posunout na aktuálních 80 tisíc, v létě začali s placenými týmovými plány a od října také s placenými plány pro enterprise klienty. Obrat je zatím neznámý, monetizace ani nebyla v první fázi úplnou prioritou, ale rozhodně to nevypadá, že by se Apiary za poslední dva roky přestalo posouvat kupředu.

Brand Embassy

Ani tady se k bankrotu neschyluje. Oproti roku 2013 Brand Embassy ztrojnásobila příjmy a celosvětově se ve svém oboru stala lídrem v telekomunikačním sektoru. Prodává v Evropě, na Středním východě, v Asii i Latinské Americe. A začátkem letošního roku získala společnost investici ve výši milionu dolarů od lidí, kteří obvykle velmi dobře vědí, co se svými penězi dělají.

Brand Embassy, FB profil, top 12 českých startupů
Brand Embassy, FB profil

Zásadní poučení za ty dva roky? “I enterprise klienty jako jsou Vodafone, Telenor nebo obrovské technologické firmy můžete podepisovat přes conference cally bez osobních schůzek. S kompaktním úžasně motivovaným týmem můžete ztrojnásobit příjmy i ve stejném počtu lidi. A když si vyberete správného investora, budete často nadšeni z toho, jak vám pomáhá a otevírá oči,” vzkázal na otázku zakladatel firmy Vít Horký.

CDN77

Zdeněk Cendra, jak je jeho dobrým zvykem, odpověděl na naše otázky k uplynulým dvěma letům rychle, stručně a číselně. Příjmy: $3.0M/2014, hrubá marže: $1M, počet lidí: 30. Dlouho se mluvilo také o tom, že Cendra pro CDN77 hledá poměrně vysokou investici, jednání ale podle všeho zatím nedopadla.

CDN77, top 12 českých startupů
CDN77

“Pořád máme 100 % firmy, takže jsme odolali nabídkám investorů, což nám dává svobodu a rychlost v rozhodování. Naučili jsme se hodně věcí, zejména v technice. A také to, že i bez investora jde z Česka podnikat na konkurenčním trhu v cizině,” říká.

CraneBalls

“Ty dva roky pro nás byly přelomové. V dubnu 2013 jsme vydali Overkill 2, který zaznamenal 7 milionů stažení. Hodně jsme se posunuli ve schopnosti monetizovat hráče, výdělek na jednoho hráče několikanásobně převyšuje Overkill 1. Zvětšili jsme tým na 21 lidí, 14 z nich v tuto chvíli pracuje na Overkillu 3, naší největší hře,” říká zakladatel studia Martin Chamrád.

CraneBalls, top 12 českých startupů
CraneBalls

 

Vydání třetího Overkillu bylo původně naplánováno na letošní listopad, nicméně tým se rozhodl na základě nasbíraných dat některé části hry vylepšit a budeme si tedy muset ještě chvilku počkat.

CSS Piffle

Někdejší rockové hvězdy StartupYardu, známé také jako abdoc, se našly v pluginech. “CSS Piffle byla bublina, která se lidem strašně líbila. Přitom my jsme nenapsali nikdy ani řádek kódu. Místo toho jsme dělali menší věci jako CSS Hat. A když jsme viděli, že o Photoshop pluginy je zájem, dělali jsme další. Při spuštění třetího projektu Subtle Patterns jsme vytvořili i nový brand  Madebysource, kde jsme agragovali všechny naše appky. Zakázkový business jsme přestali dělat, zdržoval nás,” popisuje Petr Brzek.

Avocode, top 12 českých startupů
Avocode

Pak přišel Avocode, dnes hlavní projekt týmu. Umožňuje otevírat grafické formáty a získávat z nich potřebná data pro jejich nakódování. Privátní beta verzi dnes testuje okolo 5 tisíc lidí a v srpnovém předprodej Avocode vynesl 70 tisíc dolarů za jediný týden. Bývalý CEO abdoc Lukáš Hurych se mezitím přesunul do startupu Twisto.

Geewa

Před dvěma lety snad nebyla akce, kde by Miloš Endrle nemluvil o pozoruhodných úspěších, kterých jeho společnost dosáhla s kulečníkem Pool Live Tour. Ten ji katapultoval do globálních toptenů vydavatelů facebookových her.

Geewa, top 12 českých startupů
Geewa

 

Jako mnozí jiní velcí vydavatelé se však i Geewa potýká s tím, že se na první velký průlom nedaří navázat. “Pozitivní vývoj je, že do nás vstoupil prostřednictvím Springtide Ventures jako investor KKCG. Právě pracuji na tom, abych v roce 2016 mohl poslat i další pozitivní informace, kterých teď jinak moc nemáme,” konstatuje Endrle.

GoodData

“Od roku 2012 jsme více než ztrojnásobili naše příjmy, zdvojnásobili počet lidí a získali mnoho velkých zákazníků,” říká jeden ze zakladatelů globálně nejznámějšího českého startupu Zdeněk Svoboda. Mezi nové zákazníky patří třeba Kellogs, Target, Time Warner, Virgin, Nestle, HP, British Gas a jiní. Do společnosti také přiteklo dalších 45 milionů dolarů rizikového kapitálu od jejích investorů.

GoodData, top 12 českých startupů
GoodData

A největší zkušenosti? “Za ty dva roky jsme se hodně posunuli především v prodeji, marketingu a službách. Naučili jsme se dodávat rozsáhlá řešení s desetitisíci koncovými uživateli a desítkami terabytu zpracovávaných dat. Hodně jsme změnili firmu z procesního hlediska, což byla při našem růstu nutnost,” vyjmenovává Svoboda.

Moredays

Tady bohužel pozitivními zprávami sloužit nemůžeme, služba totiž už před nějakým časem skončila a lépe nedopadl ani následovnický projekt Yournaline. Nicméně jinak se Filipu Molčanovi a jeho firmě CzechGeeks snad podnikatelsky daří, byť jsme z něj žádné odpovědi nevypáčili.

Madfinger Games

Tvůrci mobilních trháků Shadowgun nebo Dead Trigger letos oslavili  4. výročí a jejich firma se dál těší dobrému zdraví. O výši tržeb Madfingerů kdysi kolovaly všelijaké zkazky, ale jelikož se chlubí více než 60 miliony stažení, 45 miliony uživatelských účtů, více než 50 zaměstnanci a milionem fanoušků na Facebooku, špatně na tom nebudou. Čerstvou novinkou je hra Monzo, s níž se vydali do úplně nových vod stavebnicového stavění.

Socialbakers

Před dvěma lety to vypadalo nadějně, ale to ještě nebylo nic ve srovnání s letošním rokem.  Investici  26 milionů dolarů zkraje roku provázely také zprávy o chystaných akvizicích. Že nešlo o plané řeči brzy dokázal nákup českého Social Insideru nebo amerického EdgeRank Checkeru. O směřování a fungování firmy jsme si povídali poměrně nedávno v rozhovoru s Josefem Šlerkou a Martinem Homolkou.

Tapmates

Od roku 2012 se výrazně posunuli od zakázkového vývoje aplikací ke spoluzakladatelské a partnerské roli v mobilních startupech. Aktuálně drží podíly v pěti startupech s celkovou  hodnotou mezi 100 až 150 miliony dolarů, vydělávají a stále hledají nové investice.

Tapmates, top 12 českých startupů
Tapmates

“Co jsme se naučili? Je to možná klišé, ale řada lidí si to stále plně neuvědomuje – tím hlavním jsou lidé. Neustále se učíme. jak s nimi pracovat a vracet zpět to, co se díky nim daří. Všechno ostatní je podružné, protože by se to bez nich prostě a jednoduše nestalo,” říká spoluzakladatel Tapmates Petr Reichl. Protože nejsou klasickým produktovým startupem, vystačí si Tapmates stále s týmem přibližně 15 lidí rozdělených mezi USA a Českem.

Webnode

I Vít Vrba se může chlubit tím, že bez externího kapitálu postavil dobře fungující firmu. Během posledních dvou let se dostala na 18 milionů vytvořených webů, stovky tisíc platících zákazníků a 90 interních zaměstnanců, což z Webnode dělá 4. největší website builder na světě. Jasno má Vrba i v tom, jaké mu poslední dva roky přinesly největší poučení: “Never give up.”

Fitness Club Template, Webnode, top 12 českých startupů
Fitness Club Template, Webnode

Závěrem…

Nakonec je to docela pozitivní čtení, co říkáte? Pokud teď na vás snad přichází logická otázka, jaké jsou top nadějné startupy dnes, inspiraci najdete například v poměrně vyčerpávajícím  online seznamu Honzy Řežába ze Socialbakers. No, a my se na to brzy taky podíváme.

Total
0
Shares
Další články