Seznam přinese peníze do StartupYardu a navíc poskytne své technologie

Po několika dílčích aktivitách učinil Seznam.cz první velký krok do světa českých startupů. Jako partner nadcházejícího běhu akcelerátoru StartupYard přináší nejen trochu těch peněz, ale hlavně svoje technologie a data. Určí tak i tematické směřování StartupYardu pro další půlrok.

O plném rozsahu již delší dobu připravované spolupráce zástupci Seznamu informovali české novináře přítomné v Paříži, a to symbolicky těsně před zahájením hlavní evropské technologické konference LeWeb. Současně se právě dnes v 10 hodin dopoledne rozjely nové webové stránky StartupYardu, které obsahují aktuální informace o nové podobě programu.

Snímek obrazovky 2013-12-10 v 10.09.08

StartupYard se se svou další várkou startupů oborově zaměří na oblast dat, konkrétně na vyhledávání, analytiku a sémantiku. O to víc dává nové partnerství se Seznamem smysl a jednička tuzemského internetu navíc hodlá být poměrně štědrá a podělit se o nemalý kus svého know-how.

Těžká výzbroj hned od startu

“Vezmeme robota z našeho fulltextového vyhledávání a dáme startupům možnost ho používat. Stejně tak jim dáme k dispozici i výběr zpracovaných dat (zahrnuje kolem 100 milionů dokumentů) a přidáme mentory, kteří týmům pomohou pochopit, jak o datech přemýšlet,” prozradil Marek Nový, Head of Business Development v Seznamu, který aktivity povede.

Jelikož se Seznam může chlubit asi největšími zkušenostmi z této oblasti v celém regionu, jeho nástroje by měly výrazně zrychlit start jakéhokoliv projektu zaměřeného na analýzu dat. Ať už to budou nejrůznější prediktivní služby, projekty spojené s oblastí SEO nebo třeba chytrá mediální analýza z webových zdrojů.

Poklad pro zkušené, šance pro nováčky

Nový zároveň potvrzuje, že pokud se některý z přibližně šesti plánovaných projektů projeví jako hodně nadějný, může mu toho Seznam zpřístupnit ještě víc. Stejně tak ale dostanou šanci i méně zkušené týmy, které si například s Hadoopem zatím netykají, protože jedním z cílů je právě jejich výchova s pomocí českých i zahraničních mentorů.

“Chceme dát akceleračním programům v Česku nějaký směr. Místní scéna je trochu v útlumu a rádi bychom jí tak oživili. Je to experiment,” konstatuje šéf Seznamu Pavel Zima. A dává tušit, že pokud ani tohle nezabere, možná to na nějaký čas pro tahouna českého internetu bude také startupová aktivita poslední, alespoň z těch větších.

Připomeňme rovnou, že StartupYard dostal i nového šéfa v podobě Cédrica Maloux. Ten v něm poslední dva roky působil jako mentor a po nějakou dobu vedl i českou herní společnost Geewa.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Proč byste měli zvážit účast na WebExpo Startup Camp

Už jen do konce tohoto týdne se lze přihlašovat na týdenní inovativní Startup Camp. A protože ještě několik míst zbývá, stále se nabízí možnost strávit jeden letní týden prací na projektech podle metodologie lean startup ve společnosti dalších startupistů a řady mentorů. A kdo chce, může podle organizátorů zaskočit i jen "na čumendu".
Přečtěte si více

Jižní Korea navzdory výhružkám láká startupy včetně těch českých

V souvislosti s Korejským poloostrovem se nyní nejčastěji mluví o armádních manévrech, válečné hrozbě nebo dokonce jaderných zbraních. Otrlí Jihokorejci nicméně dál v klidu plánují svou největší startupovou událost beLaunch, kam zvou i české či slovenské projekty. A dosavadní české zkušenosti potvrzují, že na tomto trhu je rozhodně o co stát.