Seznam nejvlivnějších evropských akcelerátorů

Během posledního roku připravoval americký Kauffman Fellows Program průzkum světových inkubátorů a akcelerátorů začínajících startupů, soustředil se přitom hlavně na Ameriku a Evropu. Právě evropský žebříček, který by nás mohl zajímat vůbec nejvíc, byl včera konečně představen. První byl Seedcamp, nejvíc míst obsadil Startupbootcamp.

Zatímco pro Ameriku byl seznam zveřejněn již před měsícem, Evropa si musela o něco počkat. Od americké verze tu jsou ale i další rozdíly. Tak například, žebříček evropských inkubátorů sestavoval italský venture investor Gianluca Dettori z Milana. Odlišné je i prostředí, v němž se inkubátory pohybují. Zatímco Amerika je jeden velký trh, v Evropě jde spíš o jednotlivé “inovativní ostrůvky”, více či méně propojené. Tím je způsoben i jiný přístup evropských inkubátorů a tak i potřeba trochu jiného hodnocení a kritérií, než jakých bylo použito pro akcelerátory v USA.

Ale od začátku, pro případ, že by snad někdo ze čtenářů nevěděl, o co se jedná. Inkubátory či akcelerátory startupů jsou společnosti, ziskové či neziskové, které různými způsoby vytipovávají začínající startupy s vyšší nadějí na úspěch a těm poté pomáhají formou konzultací, finančních investic a v některých případech třeba i poskytnutím atraktivních prostor pro kanceláře nebo jiným nefinančním plněním. Za to obvykle chtějí podíl na společnosti, ačkoliv (hlavně v případě neziskových akcelerátorů) to nemusí být pravidlem. Studie zdůrazňuje fakt, že evropské akcelerátory jsou oproti americkým o několik let pozadu a velmi často nesplňují přísná kritéria, podle nichž byly posuzovány jim obdobné organizace v USA.

V TOP 8 nejvíce zastoupeno Irsko

Kauffman Fellows Program zveřejnil seznam osmi nejlépe se umístivších akcelerátorů na starém kontinentě přes partnerský web TechCocktail. Více než polovina jich sídlí na britských ostrovech, tři jsou v Irsku a dva v Británii, po jednom v Dánsku, Španělsku a Řecku. Nejúspěšnějším se stal londýnský projekt Seedcamp, nejvíce příček obsadil Startupbootcamp se svými programy v různých zemích. Hodnoceno bylo například to, kolik za sebou má akcelerátor úspěšných investic, kolik startupů, které jím prošly, získalo seed funding a co všechno startupům poskytuje v rámci svého programu (výše investic, délka a rozsah konzultací ap.).

 

Seedcamp
Seedcamp je celoevropská síť akcelerátorů s hlavním sídlem v Londýně. Vyhrál především díky akci Seedcamp Week, na níž mohou jednotlivé startupy ukázat, co v nich je. Kromě toho pořádá další akce na různých místech v Evropě. Vybraným společnostem poskytuje finanční investici a tři měsíce konzultací.

Startupbootcamp (Španělsko)
Startupbootcamp je síť akcelerátorů působící taktéž v rámci hned několika evropských zemí. Kromě Španělska se v žebříčku uchytily na dalších pozicích i programy v Dánsku a Irsku. Startupbootcamp je součástí americké sítě akcelerátorů TechStars, která stejným způsobem jako bootcamp obsadila americké výsledky, s druhým až pátým místem z celkem deseti v americkém žebříčku.

Startupbootcamp (Dánsko)
Dánský program Startupbootcampu. Více viz výše.

Springboard
Britský akcelerátor sídlící ve známém univerzitním městě Cambridge. Čtvrou pozici si odnesl za poskytování investice, konzultací přes “chytrou komunitu” investorů a podnikatelů a místa pro kanceláře.

Openfund
Řeský inkubátor zaměřený na oblast jižní Evropy.

NDCR Launchpad
Historicky první akcelerátor v Irsku, poskytuje startupům tříměsíční konzultace a investici v maximální výši 20 tisíc dolarů. Působí v Dublinu.

Propeller Venture Accelerator Fund
Působí taktéž v irském Dublinu, při Ryan Academy for Entrepreneurship na Dublin City University.

Startupbootcamp (Irsko)
Irský program Startupbootcampu. Více viz výše.

Via TCo, TC

Total
0
Shares
Další články