Seriál: Německo už nechce být jen největší evropskou kopírkou

Huge Thing, Mind, Colabs, iCatapult, Youisnow, Rocket Internet a další. Nic vám to neříká? Mělo by. Startupové akcelerátory a inkubátory okolních zemí jsou plné projektů, které je dobré sledovat. Mohou totiž trochu rozvlnit i český trh, jako se o to teď třeba pokouší Foodpanda z berlínského Rocket Internetu.

Oslovili jsme pár lidí z regionu, aby nám pomohli popsat startupovou scénu ve střední Evropě. Samozřejmě by to vydalo na román, my to zkusíme zabalit, obrazně řečeno, do několika povídek, které vyjdou v následujících pěti týdnech.

“Německá startupová scéna je velmi berlinocentrická. Za posledních pár let je znát dramatický vývoj kvality k lepšímu. Zatím je tu ale jen pár úspěšných exitů,” hned zostra hodnotí německé prostředí účastník letošního Startup Summitu Stephan Uhrenbacher. Za nejnadějnější projekt současného Německa považuje berlínský německo-švédský Soundcloud. “Slyšel jsem ale ještě plno chvály na Researchgate,” zakončuje svůj výběr z dvou a půl tisíce berlínských startupů.

Akcelerátory a inkubátory:

Evropská kopírka číslo jedna

Německo je ale i přes rostoucí úroveň často zlými jazyky považováno především za líheň úspěšných kopírek. Za jejich hlavní stan je považován berlínský inkubátor Rocket Internet. Když se Molly McHugh před nedávnem ptala pro svůj článek právníka inkubátoru Randolpha Adlera, proč podporují kopírování namísto vytváření nových myšlenek, odpověděl ji jednoduše: “Kapitalismus.”

Evidentně to ale funguje. Nedávno získal investici půl miliardy dolarů a momentálně v něm funguje pětasedmdesát startupů, zaměstnávající dvacet tisíc lidí a ročně vygenerují obrat tři miliardy dolarů. Prostor je pro startupy z celého světa. Kromě už zmiňované Foodpandy tam funguje třeba malajská Lazada, filipínská Zalora a nebo ruská Lamoda. Všechny tři startupy získaly už víc než sto milionové investice.

Kopírovací horečku v Berlíně rozjela šestice čerstvých vysokoškoláků v roce 2000. Založili firmu Alando, v podstatě německý eBay. Šest měsíců práce vydělalo 50 milionů dolarů. Nastartovalo to internetovou euforii v Německu ty kluci byli okamžitě po škole milionáři.

“Založili vlastní firmu, a to tou dobou nebylo normální. Inspirovali celou svou generaci,” vysvětluje původ německého nadšení do startupového dobrodružství Stephan Gross-Selbeck, šéf Institutu Alexandra von Humboldta, který, podporovaný Googlem, podporuje sleduje místní internetovou scénu.

Úspěšný byl i samotný Stephan Uhrenbacher, který tímto způsobem prodal čtrnáct projektů. “Když přebíráte úspěšný koncept, tak to neznamená automaticky úspěch. Musíte znát zákazníky ve své zemi a přizpůsobit se jim,” vysvětluje Uhrenbacher, který momentálně provozuje server 9flats.com – evropskou kopii Airbnb.

Někdo by mohl namítnout, že startupy kopírující globální služby fungují ve všech zemích. Málokde je ale dokáží tak úspěšně rozjet a zpeněžit jako právě v Německu. Jejich preciznost je totiž ideální k dotažení nápadů, které vymyslel někdo jiný. A kopíruje se opravdu všechno. Kdo si myslíte, že provozuje server YouPorn.

Originalita už začíná rašit

Přibývají ale úspěšné originální projekty. Berlínská Wooga se za čtyři roky vypracovala ve třetího největšího vývojáře sociálních her, od investorů získala postupně víc než jednatřicet milionů dolarů.

Naplňovat své globální ambice se daří i klukům ze 6wunderkind. Cloudová služba Wunderlist nasbírala necelých šest milionů dolarů investic a dnes ji používá tři a půl milionu lidí v boji proti prokrastinaci a zbytečným činnostem.

Proměnit kopírku v epicentrum technologické revoluce by ráda i německá vláda. Do Bundestagu se tlačí návrhy na tvorbu státních akcelerátorů, startupových projektů, výrazně vyšší dostupnost rychlého internetu i na venkově a konečně i změna školních osnov. “Praktická znalost internetu by měla být povinnou stejně jako je čtení a psaní,” tvrdí šéf komise pro nová média německého parlamentu Sebastian Blumenthal.

Všechno pro startupy

Akcelerátory a inkubátory jsou v podstatě ve všech velkých městech. Nejčastější žebříček podle cool faktoru vede Berlín, následovaný Mnichovem a Hamburkem. Německé startupy už loni předběhly Francouze a získaly víc peněz od investorů. Konečná cifra se zastavila na 822 milionech eur, tedy jen o 300 milionů méně než u suverénního vládce evropského prostoru – Velké Británie.

Na peníze z německých fondů a akcelerátorů mohou dosáhnout i české startupy. “Je tu plno investičních společností. Pro ně je ale klíčový komerční potenciál a další šance na růst. A je jim opravdu jedno, odkud ty firmy jsou,” dodává Uhrenbacher.

Státní miliardy doplňují firmy a Rusové

Investic do startupů se nebojí ani samotný stát. Jeho zásadní nástroj pro podporu nadějného podnikání se jmenuje High Tech Gründerfonds. Ten funguje na principu PPP, tedy kromě státu jsou v něm zapojeny i velké firmy. Disponuje půl miliardou eur a většinou poskytuje dva druhy investic – půlmilionovou seed podporu nebo pak větší, až dvoumilionovou ránu pro rozjetější firmy.

Vedle státu jsou ve fondu zastoupeny velké průmyslové firmy jako třeba Robert Bosh, BASF, Carl Zeiss, Braun, Daimler, ale třeba i DHL nebo vydavatelství Tengelmann. “Jako tři zásadní trendy považujeme chytré využití energie, technologie prostupující do medicíny a pak kombinaci nových technologií a e-commerce,” říká zakladatel fondu Michael Brandkamp.

Navíc je ještě pro následující tři roky připraveno 150 milionů eur pro podporu byznys andělů. “Je třeba podpořit ty, kteří riskují v podpoře mladých a inovativních projektů,” vysvětlil časopisu WirtschaftWoche ministr Philipp Rösler.

Investice proudí i z Ruska. Právě tamním boháčům se německá scéna zalíbila a sypou do ní nemalé peníze. Dmitry Falkovich je prostřednictvím svého fondu Phenomen Ventures zavrtaný pod kůží dvou rozvážkových startupů – Foodpandy i konkrenčního Delivery Hero. Řádí tu ale i Yuri Milner a jeho DST, která má prsty třeba i ve Facebooku.

Komunita získává své sebevědomí

Startupy už jsou běžnou součástí německé ekonomiky i života. Mají svá velká média, jako třeba Gruenderszene, které provozuje i databázi německých startupů, investorů a významných postav celé scény. Další populární seznam pojmenovali autoři vtipně jako Silicon Allee.

Německá startupová scéna je momentálně na vrcholu hlavně v Berlíně. A její kouzlo objevily už i německé holky. Z kavárny v centru města se do celého Německa šíří program The Berlin Geekettes. Cílem projektu je “dodat ženám odvahu jít za tím, čemu věří, riskovat, radit si a inspirovat další generaci žen pro kariéru ve světě technologií.” A funguje to, organizace teď dokonce získala podporu od Deutsche Telekom.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Geewa otevírá registrace na svůj první velký herní hackathon

České herní studio Geewa, známé zejména úspěšným facebookovým kulečníkem Pool Live Tour s miliony hráčů, připravuje první velký herní hackathon v České republice. Cílem je nabídnout ambiciózním herním tvůrcům příležitost k přípravě originálních her pro prohlížeče a mobilní platformy. Až 40 účastníků se může zapojit do boje o peněžní výhry a šanci na spolupráci s Geewou.
Přečtěte si více

Imagine Cup 2013 klepe na dveře. Nepropásněte svou šanci

Zájemci z řad studentů středních a vysokých škol se mohou stále registrovat k účasti v globální soutěži studentských projektů Imagine Cup 2013. Zadání je snadné, stačí dobrý nápad, projekt, který díky využití informačních technologií pomůže řešit problémy dnešního světa. Termín uzávěrky přihlášek do soutěže je 15. března, české národní finále pak proběhne 2. dubna v pražském sídle Microsoftu.