SDK.finance: Jak v Praze vzniká WordPress či Ubuntu fintech světa

O startupu SDK.finance jste pravděpodobně ještě neslyšeli. V České republice přitom patří mezi ty nejnadějnější – letos v květnu byl magazínem Financial IT zařazen do kategorie vycházejících fintech hvězd startupů z celého světa. A časem se plánuje stát WordPressem nebo Ubuntu svého oboru.

Dvacetičlenný tým vedený Alexem Malyshevem a Pavlem Sidelovem v Praze od roku 2013 vyvíjí platformu pro fintech společnosti jako backend-as-a-service. A kvůli tomu sami sebe považují spíše za tech-fin společnost a ne fin-tech.

„Co SDK.finance vůbec je? Je to software development kit pro oblast financí, od začátku je určen zejména pro developery a technickou část vývoje jakékoliv finanční služby. Pokrýváme mnoho oblastí, od elektronických peněz po poskytování online plateb,“ říká Pavlo Sidelov v rozhovoru pro Tyinternety.

Pavlo Sidelov

Jak ale dodává – nejde o konečný produkt, tedy jako u většiny startupů o magickou černou skříňku. Tenhle startup vyvíjí sety komponentů, které se pak mohou spojit do daných procesů. Klienti tak šetří čas za vývoj, který mohou soustředit na vývoj frontendu a uživatelské platformy.

V praxi to tedy funguje následovně: pokud se rozhodnete založit vlastní fintech startup (nebo se jako korporace rozhodnete rozšířit své služby), potřebujete vyvinout několik klíčových prvků jako například platební brány, peněženky, systémy transakcí a mnoho dalšího…

Nejde přitom o nic nového, v podstatě jsou všechny tyto řešení na každé platformě stejné. Takže místo toho, abyste „opět vynalézali kolo“, si tohle řešení koupíte od SDK.Finance a ušetřený čas můžete věnovat například vývoji lepších služeb zákazníkům.

„Klasickým payment-service-providerům nebo electronic-money-institution trvá i rok, než vyvinou softwarovou platformu, a i to jen v první verzi. To si vyžaduje mnoho zdrojů v developmentu, architektuře, a podobně. My tenhle čas snížíme několikanásobně a projekty dokážeme vyvinout výrazně rychleji,“ vysvětluje Sidelov, původem Ukrajinec, který se po přestěhování do Prahy v roce 2011 rozhodl v České republice zůstat.

Své klienty dělí na dvě skupiny – začínající startupy, které chtějí rozběhnout nový produkt, nebo zavedené finanční instituce, které naopak již fungující řešení mají, ale potřebují je aktualizovat do aktuálních norem nebo je rozšířit o nové služby.

O klienty nemá nouzi, aktuálně v SDK.Finance mají rozběhnutých patnáct projektů, dalších patnáct již bylo ukončených a zakázky přicházejí doslova z celého světa. Úroveň tržeb startup komentovat nechce, ale přiznává, že cena jedné platformy pro velkou korporaci se pohybuje i na úrovni milionu eur.

Z blackboxu přes API k opensource standardu svého oboru

V současné době je v knihovně SDK.Finance více než dvě stě různých API* rozdělených do téměř šedesáti skupin. Původně však platforma fungovala na způsobu blackboxu – tedy černé skříňky dodávané klientům, kteří ale nemají přesný přehled, co se odehrává uvnitř.

*API (Application Programming Interface) v rámci programování aplikací označuje rozhraní, jinými slovy jde o sbírku procedur, funkcí, tříd nebo protokolů, které může programátor využívat při vývoji celkového řešení. Jako kdybyste skládali puzzle a chybí vám speciální kousek – zajedete do „knihovny“, která všechny tyto kousky má navíc a doplníte ho odjinud.

Kvůli zjednodušení fungování byznysu ale postupně přešli na zmiňované API, se kterými mohou pracovat i programátoři klientů. Ti se díky tomu mohou sami rozhodnout, jak konkrétně bude vypadat koncové řešení.

V plánu je posunout se na ještě vyšší úroveň, tedy nabídnout tyto API jako open-source řešení. To znamená, že budou zdarma k dispozici každému, kdo bude mít zájem, a zároveň je umožní jakkoliv měnit nebo upravovat.

„Díky přechodu na open-source bychom se chtěli stát světovým standardem v rámci fintechu, podobně jako se používá WordPress při managementu obsahu webů nebo Ubuntu v případě operačních systémů,“ říká Sidelov.

Předtím je ale potřeba vyřešit několik výzev. Podobně jako v případě dalších firem stojících na programátorech s vysokou mírou specializace a zkušenostmi je to zejména hledání lidí. Nepomáhá přitom ani působení v Praze, kde sídlí obchodní oddělení a Kyjevě, kde se soustředí vývoj a development.

„Praha není pro tech společnosti úplně ideální. Jsou tady vysoké daně, podpora od vlády téměř neexistuje a když se podíváme kolem, bojujeme o mozky z Německa, Rakouska, Velké Británie… Všichni bojují o stejné lidi, na konferencích si reklamu dělají i asijské země, z České republiky nevidíme nic,“ popisuje Sidelov.

Přemýšlejí tedy o přestěhování? „Pravděpodobně ne, jako byznys samozřejmě musíme optimalizovat naše výdaje a myslet přitom na možnosti, jak přilákat další zaměstnance. Ale na českém trhu je velmi náročné najít dobrého developera s relevantními zkušenostmi. Třeba z Ukrajiny je přitáhnout nemůžeme, protože s vízy je to noční můra,“ dodává na závěr.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ve sklepě s Martinem Kasou

Internetový podnikatel a jeden z mentorů českého StartupYardu Martin Kasa se ve sklepě nejvíc rozpovídal právě o tomto projektu. O tom, co změnilo jeho názor na smysluplnost StartupYardu, o prodeji svého podílu z prvního kola a hlavně o dlouhé cestě, kterou jednotlivé projekty musely ujít.