Scuk.cz začíná s mapováním dobrot naostro

Po vcelku dlouhém čekání, umocněném přiměřeně dávkovaným přísunem informací na blogu, Facebooku a Twitteru, přichází nový projekt českého foodbloggera pana Cuketky do ostrého provozu. Jaký v nás zanechal první dojem?

Scuk.cz, stejně jako jeho autora, pana Cuketku, nemá pro naše čtenáře smysl sáhodlouze představovat. Pan Cuketka, vlastním jménem Martin Kuciel, patří mezi nejsledovanější české bloggery, a postupně odhalovaný projekt Scuk.cz byl velice podrobně představen sérií blogpostů a koneckonců také přímo na webu Scuku. Shrnuto jednou větou, “Scuk je průvodce po místech, kde se dobře jí a nakupuje.”

Co Scuk činí výjimečným (a proč to nemusí být ideální)

Scuk jde proti proudu svým základním kamenem, totiž hodnotícím a výběrovým systémem. Jak je popsáno v jednom blogpostu, pan Cuketka se vymezuje proti zavedenému systému hodnotících webů, kde hodnocení provádí buď vyškolení profesionálové, nebo naopak zhola kdokoliv. Namísto toho volí variantu ověřených hodnotitelů, vybraných primárně ze čtenářů svého blogu, a zveřejňování pouze takových podníků, které splní kritéria kvality.

OK, základní myšlenka je jasná – na Scuku byste měli nalézt pouze taková místa, která jsou pozitivně hodnocená a jejich hodnocení pochází od ověřeného hodnotitele. V tomto bodě si ovšem dovolím polemizovat se smyslem projektu. Jasně nejúspěšnějším hodnotícím webem je celosvětově Yelp. Hodnoceny jsou na něm všechny možné i nemožné podniky od restaurací po kadeřnictví nebo instalatéry, hodnocení pochází od všech uživatelů (kteří nicméně používají své pravé jméno) a zobrazují se veškeré vložené podniky. Podobnou cestou zkouší jít řada domácích serverů, například Trop.

Pepa říká, že tam mají dobré pivo. Kdo je Pepa?

Cesta Scuku tedy míří jinam, než kam velí diktát dneška – maximální možná míra obsahu a maximální možná sociální provázanost. Chci se dozvědět, kam zajít na pivo nebo dobrou večeři? Pak chci vidět co nejvíc hodnocení a v ideálním případě filtrovat ta hodnocení, která pochází od mých přátel. Vzhledem k tomu, že Scuk je spuštěn doslova pár dnů, je samozřejmě brzy na vynášení soudů, aktuální situace však podle mě nijak růžová není.

V systému je zaneseno poměrně velké množství podníků, u drtivé většiny z nich ovšem najdeme pouze jedno hodnocení. Nechám na čtenáři, nakolik mu přijde taková informační hodnota dostatečná, navíc v kombinaci s tím, že hodnocení pochází od velmi úzké skupiny lidí. Jistě, na jednu stranu je zaštítění velice úzkým výběrem hodnotitelů (v terminologii serveru Scukařů) jistým garantem kvality jejich úsudku, na druhou stranu bych osobně uvítal, kdybych si mohl přečíst i hodnocení takového Pepy, kterého znám osobně.

Scukneme se?

Když přidám nepřesvědčivou technickou stránku webu, není můj první dojem příliš ohromující. Je ovšem třeba mít na paměti, že jde o projekt zaštítěný velmi silným partnerem, který umožní do budoucna vedle pohodlného provozu jistě i řadu navazujících aktivit (nyní slíbených na blogu), a především u jeho kormidla stojí pan Cuketka. Zatím platilo, že vše, na co sáhl, se změnilo ve zlato. I přes kolísavý úvod držíme odvážnému projektu palce, aby nabral tempo a v českém internetu se uchytil.

Total
0
Shares
Další články