Ruské investice do služeb na rozvoz jídla v Německu změní i český trh

Z Německa operují hned dva obři v rozvážkách jídla nejen po evropských trzích: Delivery Hero a Foodpanda. A nemalé podíly v obou z nich bude nově držet Phenomen Ventures, investiční vehikl ruského podnikatele Dmitry Falkoviche. Aby toho nebylo málo, FoodPanda se navíc intenzivně chystá na vstup i do ČR.

Český trh, který si díky DámeJídlo.cz (podívejte se na půl roku starý rozhovor s Tomášem Čuprem) a možná částečně JídloTeď.cz teprve začíná na rozvážky zvykat, se velice brzy rozroste. Na výběr bude z více služeb a vstup dalších hráčů s velkou spoustou peněz na utrácení je pravděpodobně jenom otázkou času.

Evropské rozvozy táhnou ruské peníze

Dmitry Falkovich není žádné ořezávátko. Phenomen Ventures funguje teprve dva roky a od té doby drželo/drží podíly ve službách jako FAB, Virool (služba na generování views pro “virální videa”), Mail.ru (IPO v roce 2010 za solidních 5 miliard dolarů), Hailo (online taxi dispečink podobný Uberu) a dalších. Aktuálně se Dmitry zapojil do čtvrtého kola investic do Delivery Hero. To raisovalo 30 milionů dolarů a Phenomen Ventures byli v daném kole největším investorem (mimochodem, celkem má Delivery Hero už naraisováno 126 milionů dolarů).

I ve druhé německé službě na rozvážku jídel, Foodpanda.com, figuruje Phenomen Ventures. V tomto případě vedl investiční sérii v hodnotě 20 milionů dolarů. A i když podle informací VentureVillage.eu zatím není o žádném slučování řeč, ruskému investorovi evidentně bzynys s jídlem víc než voní.

Jednou nohou v Česku

Foodpanda se aktuálně roztahuje už skoro na třicítce trhů a česká pobočka se pravděpodobně bude otevírat velice brzy. Služba, za kterou stojí Rocket Internet bratří Samwerů, si v Česku už před dvěma měsíci začala hledat lokálního šéfa a podle našich informací už ho i našla. Otevření na podzim tedy podle nás nic nestojí v cestě. Služba expanduje převážně po Evropě, cílem pro letošní rok jsou nicméně emerging markets. V Polsku, Rusku, Brazílii, Keni, Mexiku a mnoha dalších už svoje pobočky letos otevřela.

Také podle Niklase Östberga, CEO Delivery Hero, čeká služba letošní rok break even s tím, že profitabilní jsou na většině core trhů už teď. Cestou Delivery Hero pohltilo i několik menších konkurentů jako HungryHouse nebo Eatitnow – oba z Velké Británie – a zároveň se připravuje na masivní invazi do Asie, s Čínou přirozeně v čele.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

API Mashup Contest ovládli Tripomatic, Zalike a Skypicker

Celkem 46 projektů převážně z Evropy přilákalo třetí kolo celoroční soutěže pro vývojáře API Mashup Contest, která projektům využívajícím API umožňuje s pomocí zkušených investorů a podnikatelů zhodnotit komerční potenciál a prodiskutovat další možnosti a plány. Jedním z dalších cílů je také získávání chybějících členů do týmu.