Rossum a Dativery spojily síly a spustily Elis: Nový typ umělé inteligence pro práci s fakturami

Dva české startupy Rossum a Dativery spojily svoje síly a společně spustily veřejnou betaverzi služby Elis. Za ní se skrývá nový typ umělé inteligence, který dokáže automaticky vyčítat informace z faktur.

„Podstatou naší technologie je tzv. kognitivní vytěžování dat. To funguje úplně jinak než tradiční technologie na trhu, kde se typicky setkáte s nutností ručně vytvářet šablony a pravidla pro jednotlivá pole. My jsme vyvinuli neuronové sítě, které napodobují způsob, jakým hledá informace v dokumentu člověk. Nezáleží jim na konkrétní šabloně dokladu a místo ručního nastavování se samy učí z příkladů,“ vysvětluje Petr Baudiš, spoluzakladatel a CTO Rossumu.

Zmiňované řešení tak využívá stejný druh neuronových sítí, pomocí kterých například vnímají okolní objekty samořídící auta. Místo obrazu z kamery ale Rossum dokáže podobnou metodou najít data na stránkách dokumentů.

Zakladatelé Rossumu: Tomáš Tunys, Petr Baudiš a Tomáš Gogár

„Technologický základ pro Elis je mnohem univerzálnější, pozorovali jsme ovšem na trhu velkou poptávku na automatizaci právě procesu zpracování faktur. Jedná se o bolestivé místo ve firmách napříč prakticky celým trhem. Zároveň je obtížné tento problém řešit jednoduššími prostředky než pokročilou umělou inteligencí kvůli nesmírné variabilitě vystavovaných faktur,“ popisuje dále Baudiš.

Rossum je technologická firma založena týmem výzkumníků oblasti umělé inteligence. Vyvíjí unikátní software na bázi neuronových sítí, který dokáže porozumět obchodním dokumentům.

Dativery je webová integrační platforma umožňující vzájemné propojení nejrůznějších aplikací zejména v obchodní a finanční oblasti – od účetního softwaru a CRM po e-mailové schránky.

Když něco nezvládne, doučí se sama

Elis má zejména ušetřit čas účetním, kteří pomocí ní nemusejí ručně přepisovat data. Firmám by pak měla zabezpečit efektivnější zpracování příchozích faktur, snižovat náklady, zrychlovat platby i účetní reporting. Z dokumentů by měl software vyčítat data bez jakéhokoliv nastavování, a to hned od první zpracované faktury. A když už nějaký doklad nezvládne hned, sama se ho doučí, slibuje Rossum.

„Důležitou součástí služby je interaktivní aplikace, kde si účetní mohou vytěžené údaje rychle zkontrolovat a na stejném místě doklad rovnou zaúčtovat. Celou aplikaci stavíme kolem principu, aby tento proces vůbec nezdržoval,“ doplňuje Baudiš s tím, že cílem je v každé firmě zrychlit proces zpracování příchozích faktur pět až desetkrát.

Elis

Elis používají pro automatizaci účtování společnosti jako Staropramen, Kofola, Rohlík.cz nebo Douglas. Aktuálně je software kompatibilní s účetními systéme Flexibee a Pohoda, propojení na další jako Helios Orange, Money S4/S5 se teprve chystá.

Integraci s účetními programy zajistil plzeňský startup Dativery, který se zabývá vzájemným propojením mnoha druhů firemních aplikací od účetního software a CRM až po emailové schránky. „Postupně chceme propojit Elis se všemi účetními systémy na českém trhu,“ říká ředitel Dativery Petr Ferschmann.

Kolik vývoj samotného softwaru stál a jaké jsou aktuální čísla firmy komentovat nechtějí. „Provozní detaily obchodní bilance Rossumu podrobně nekomentujeme, pro představu můžu ovšem podotknout, že externí investoři (Miton a StartupYard) do Rossumu dosud vložili celkem jeden milion dolarů. Zároveň naši službu nabízíme globálně, kromě ČR jsme aktivní i na dalších trzích EMEA i v USA,“ popisuje Baudiš.

„Náš hlavní cíl je skutečně využít umělou inteligenci, aby lidé už nikdy nemuseli ztrácet čas ručním přepisováním dat – ze začátku z faktur, ovšem už teď chystáme s prvními zájemci nasazení i na jiných druzích dokumentů. Naše technologie je obzvláště vhodná pro dokumenty, kde hraje velkou roli prostorové rozložení informací na stránce, tedy faktury, objednávky, průkazy,“ nastiňuje další směrování.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Průvodce českými startupy: Apiary

Když se bohaté zkušenosti z rozjezdu společnosti jakou je GoodData spojí s programátorským nadšením, dobrým týmem a účastí v předním světovém akcelerátoru, nemůže být k úspěchu daleko. Apiary bezpochyby patří mezi ty ambicióznější české projekty a se zvučnou investicí do začátku vypadá jeho budoucnost přinejmenším velmi nadějně.