Roman Staněk (GoodData): Pořád nechápeme, jak moc změní svět mobily

Běžný pracovní den pro Romana Staňka neexistuje. Problémy ve firmě přichází nahodile, nečekaně a vždy jiné, proto je třeba je řešit okamžitě. Nejúspěšnější Čech ve světovém IT byznysu si přesto drží posvátnou sobotu a učí to i kolegy ve firmě. S odstupem let tvrdí, že podnikání je řehole, která není pro každého. Jemu se odříkání vyplatilo, svými nápady byl vždy o krok napřed…
Smartphone shopping. Zdroj: Flickr.com, Ed Yourdon
Smartphone shopping. Zdroj: Flickr.com, Ed Yourdon

Běžný pracovní den pro Romana Staňka neexistuje. Problémy ve firmě přichází nahodile, nečekaně a vždy jiné, proto je třeba je řešit okamžitě. Nejúspěšnější Čech ve světovém IT byznysu si přesto drží posvátnou sobotu a učí to i kolegy ve firmě. S odstupem let tvrdí, že podnikání je řehole, která není pro každého. Jemu se odříkání vyplatilo, svými nápady byl vždy o krok napřed…

Hodina a půl, kterou návštěvníkům VŠE Roman Staněk věnoval, byla naplněná cennými insighty natolik, že jsme se rozhodli je rozdělit do několika článků.

Dál čtěte:

GoodData. Zdroj: GoodData blog
GoodData. Zdroj: GoodData blog

Dálkový ovladač na reálný svět anebo co bude dál

Firmy Romana Staňka uspěly, protože viděl vždy o krok vpředu. Jaké vidí teď trendy do budoucna?

“Ještě pořád nechápeme, jak moc změní svět mobily,” říká Staněk. A pro označení současných mobilních telefonů používá kouzelnou definici: “Mobil je dálkový ovladač na reálný svět.”

Díky němu si můžeme svět kompletně překonfigurovat. Zdraví, podnikání, komunikace, doprava, výroba, to jsou všechno obory, které mají potenciál být zásadně změněny. Reálný svět se bude přizpůsobovat novým trednům, které mobilní zařízení přinášejí a které dříve nebyly možné.

“Myslím, že do 5 let budeme transformovat nemocnice díky aplikaci iHealth. Váš doktor vás může sledovat na dálku a může být třeba v Indii,” říká Staněk. Dalším příkladem konfigurace reality je pak v dopravě Über.

GoodData. iHealth. Zdroj: ihealthlabs.com
iHealth. Zdroj: ihealthlabs.com

Dalším trendem, který změní svět, jsou samořiditelná auta. Automobilový průmysl je podle Staňka tak dominantní, že si dnes těžko dokážeme představit, jak moc velká ta změna bude. Je podle něj proto logické, že do tohoto odvětví vstupuje i Apple.

“Dožijeme se toho, že budeme muset platit za to, že budeme moci řídit auta,” předpovídá Staněk. A radí: kupte si auto, ať si ještě užijete řízení.

Podnikat je ta nejhorší kariérní volba

“Ve všední jsem v práci od sedmi, v sedm večer jsem pak většinou už doma, tam však vyřizuju ještě maily,” odkryl svůj pracovní režim Roman Staněk, CEO GoodData a zřejmě nejúspěšnější Čech v globálním IT.

Pracuje tak 13 hodin denně. Na otázku, jak vypadá jeho běžný pracovní den, však odpověděl, že nic takového vlastně nezná. Každý den se v GoodData řeší jiné problémy. Přestože se mu to nedaří, snaží se mít jednotlivé dny zaměřené na konkrétní oblasti – pondělí interní věci, úterý produkt atd.

 

https://vimeo.com/75993235

Možná i z těchto důvodu z něj během diskuze vypadla věta: “Podnikat je ta nejhorší kariérní volba.” Lidé se podle něj dívají na jednotky úspěšných a už nevidí tisíce poražených. A o velkém úspěchu podle něj často rozhoduje náhoda.

Na druhou stranu, na otázku, jaký byl podle něj klíčový bod jeho úspěchu, odpověděl jednoznačně: skvělí kolegové. “Potkal jsem spoustu šikových lidí,” říká Staněk s nepředstíranou pokorou. Otevřený a nepovýšený přístup je podle jeho zkušeností vlastní všem CEO velkých, globálně úspěšných firem, kteří se baví s každým bez ohledu na jeho postavení.

Člověk sám nic nezvládne, proto by podle něj měl mít vždycky spoluzakladatele. “Vždycky, když potkám někoho, kdo ví víc, než já, tak se nějak domluvíme a založíme firmu,” žertoval.

Jeho největší podnikatelská chyba? “Že jsem nezaložil Über,” říká. To byl podle něj nápad, který ležel na zemi.

GoodData. Zdroj: GoodData blog
GoodData. Zdroj: GoodData blog

Zajímavé je, že se snaží zaměstnance GoodData naučit nepracovat v sobotu, to ani otevírat mailového klienta. Sobota má být podle něj absolutně nepracovní, sám ji tráví většinou v sedle kola, průměrně ujede každý víkend 50 kilometrů. K práci se vrací zase v neděli večer.

“Musíš běžet tak rychle, jak můžeš, abys vůbec zůstala na místě”

Evernote, Omnifocus a kalendář Tempo – to jsou pracovní nástroje Romana Staňka. Funguje na Apple platformě a má nový iPhone 6.

Jeho nejoblíbenější knížkou je 7 návyků skutečně efektivních lidí od Stephen R. Covey. Čte hodně a rád, v rozhovoru zmínil také opakovaně The Innovator’s Dilemma, ta má podle něj několik geniálních myšlenek, které by se však ovšem vešly na dvě A5, zbytek knihy obsahuje příliš mnoho balastu.

Na otázku na oblíbený citát připomněl ten, který mu moderátor Petr Koubský sám řekl při předávání cen v roce 1994, Lewise Carrolla ústy Královny z Alenky v říši divů: “Tady musíš běžet tak rychle, jak můžeš, abys vůbec zůstala na místě. A pokud se chceš posunout, musíš běžet dvakrát tak rychle.”

‘My dear, here we must run as fast as we can, just to stay in place. And if you wish to go anywhere you must run twice as fast as that.’

Total
0
Shares
Další články