Roman Staněk (GoodData): 5 důvodů, díky kterým zůstane Silicon Valley nepřekonané

Slova Romana Staňka, zakladatele a výkonného ředitele GoodData, hltalo v úterý večer na VŠE na 500 lidí. Kromě jiného mluvil také o tom, proč je Silicon Valley tak jedinečné místo pro podnikání a proč nikde na světě nemůže vzniknout žádná jeho kopie. I když by si to mnoho míst přálo.

Slova Romana Staňka, zakladatele a výkonného ředitele GoodData, hltalo v úterý večer na VŠE na 500 lidí. Kromě jiného mluvil také o tom, proč je Silicon Valley tak jedinečné místo pro podnikání a proč nikde na světě nemůže vzniknout žádná jeho kopie. I když by si to mnoho míst přálo. 

Hodina a půl, kterou návštěvníkům VŠE Roman Staněk věnoval, byla naplněná cennými insighty natolik, že jsme se rozhodli je rozdělit do několika článků.

Dál čtěte: Roman Staněk a jeho cesta k GoodData

GoodData

5 faktorů, proč se Silicon Valley nedá replikovat nikde jinde

Přístup ke školství: Místní univerzity – Stanford a Princeton – jsou špičkové vzdělávací instituce, které jsou zdrojem kvalitních a vzdělaných lidí. Roman Staněk ale pochválil české školství, zejména svou alma mater ČVUT. Zároveň vyjádřil názor, že zakladatel technologického startupu musí mít technologické vzdělání. Jeho rolí je totiž reagovat na každodenní změny a to není možné bez chápání technologií.

Silicon Valley. Zdroj: Flickr.com Christian Rondeau
Silicon Valley. Zdroj: Flickr.com Christian Rondeau

Diverzita: Zaměstnanci GoodData v Silicon Valley pocházejí z minimálně 25 různých zemí, velká část je z Indie. V diverzitě a výběru těch nejlepších z široké nabídky kandidátů vidí Staněk jedinou možnost globální konkurence schopnosti. Na základě této logiky doporučil studentům vycestovat na rok do Londýna nebo Berlína, naučit se anglicky a vyzkoušet si žít a pracovat v mezinárodním prostředí.

Přístup ke kapitálu: Přestože peníze sídlí v USA na Wallstreet, investiční bankéři jsou v Silicon Valley častými hosty. Sami dokonce pořádají speciální akce v centru města, aby jim mohli CEOs pitchovat své projekty bez nutnosti cestovat na východní pobřeží.

V jedním ze svých předchozích rozhovorů Staněk dokonce zmínil, že pro něj bylo lehčí sjednat si schůzku s ředitelem banky Morgan Stanley než s ředitelem českých bankovních poboček. K významu Silicon Valley pro přístup ke kapitálu přidal vtipný citát Regise McKenny: “Nikdy bych neinvestoval východně od Silicon Valley”.

Hezké počasí: Podle Staňka hraje roli v nezastupitelném postavení Silicon Valley oproti jiným světovým metropolím i klima. Krásné počasí po většinu roku je často zmiňováno jako benefit pro všechny, kteří se rozhodnou hledat své štěstí v Kalifornii.

Přístup k trhu: V Silicon Valley máte dveře všude otevřené, konkurenční boj a snaha inovovat je pro velké firmy důležitější než hraní si na vlastním písečku. Staněk to ilustroval na příkladu jeho druhého projektu – Systinet, který jako malá firma oslovil 15 největších hráčů včetně gigantu Lockheed Martin. Na tzv. Customer Advisory Board dorazili všichni a velmi ochotně poskytovali i interní informace.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Video: Michal Hanus a Zdeněk Svoboda na Startupcampu

Premiéra původně slovenského networkingového formátu Startupcamp přinesla dva zajímavé řečníky a výjimečně hned sedm prezentací startupů. Výživnou přednášku Michala Hanuse o tom, proč už při zakládání firmy přemýšlet o jejím prodeji, a neméně zajímavou prezentaci Zdeňka Svobody, který popisuje obtíže budování globální firmy a nakládání s investicemi, si nyní můžete přehrát ve formě videa.