Roklen konečně spouští Fundlift, platformu pro financování startupů. Takhle bude fungovat

AKTUALIZOVÁNO: Možností, jak získat peníze na rozjezd a expanzi byznysu, v České republice neustále přibývá. Teď firmám s potenciálem růstu přibyla další možnost, jak získat peníze – Fundlift. S ročním zpožděním proti původnímu plánu.

Finanční skupina Roklen (původně s investiční skupinou Rockaway, později ale Roklen převzal kontrolu) dnes konečně spustila Fundlift, první platformu zaměřenou na equity crowdfunding. Zatím jsou pro investory k dispozici dvě firmy: Burrito Loco, kde je cílem vybrat 3 miliony korun a zhodnocení činí 8 %, a EnLog, který chce získat 1 milion korun při zhodnocení 10 %. V červnu mají přibýt další dvě firmy, do kterých bude možné investovat.

„Equity crowdfunding je inovativní způsob získávání kapitálu, vhodný pro malé a středně velké růstové a inovativní společnosti ze všech sektorů, které hledají další kapitál pro svůj růst,“ vysvětlují oba hráči. Prostřednictvím Fundliftu mohou firmy emitovat vlastní cenné papíry, které pak budou nabídnuty investorům.

Fundlift hlásá, že nabízí nový způsob financování a současně cenný marketingový kanál. „Investorské veřejnosti umožní investovat přímo do společností, nejedná se ani o dary, ani o předplatné, ale o skutečné investice,“ říká Andrea Lauren, CEO Fundlift.

Projekt Fundlift původně skupiny představily v lednu minulého roku s tím, že dojde ke spuštění na jaře. V první fázi měl být otevřen pro startupy z oblasti internetu a nových technologií, to si tvůrci za tu dobu rozmysleli. Teď službu otevírají všem “růstovým a inovativním společnostem” bez ohledu na obor výroby nebo služeb.  „Ty firmy by měly mít společného to, že mají produkt nebo službu, která je skutečně inovativní, že rostou a potřebují kapitál na expanzi, ale zároveň je jejich produkt již ověřen trhem, to znamená mají zákazníky a tržby,“ doplňuje Lauren v rozhovoru pro TYI.

Logo Fundlift

Hledáme kvalitní plán i tým

Nový projekt podle Lauren umožňuje investorům podpořit začínající firmy a zároveň zhodnotit své peníze investováním do firem, do kterých dosud mohli investovat pouze velcí profesionální investoři.

Výběrový proces se zaměří na kvalitu byznys plánu a kvalitu manažerského týmu, přičemž projekt upřednostní spíše menší množství kvalitních firem. Díky podpoře skupiny Roklen, licencovaného obchodníka s cennými papíry a poradce při fúzích a akvizicích, nabídne Fundlift všem zájemcům o kapitál finanční expertízu.

„Fundlift si účtuje 5 procent z celkového vybraného kapitálu, ale jen pokud se vybere 100 procent (nebo více) požadované částky. Pokud ne, peníze se investorům vrátí a firmy to nestojí nic. Investoři neplatí nikdy nic,“ vysvětluje Lauren.

Zdroj: Fundlift.cz
Zdroj: Fundlift.cz

Celý proces je regulovanou aktivitou na kapitálových trzích.

Jak to celé funguje? Dvě otázky pro Andreu Lauren

Získají investoři přímý podíl ve firmě? Jde o něco jako burzu cenných papírů?

Fundlift bude nabízet možnost investovat do několika druhů cenných papírů, podle potřeb a stavu vývoje jednotlivých firem, které kapitál poptávají. Především se jedná o dluhopisy a konvertibilní dluhopisy, a v určitém režimu pak přímo o investice do podílů na základním kapitálu firem.

Takže ano, dalo by se říci, že je to alternativa emise přes burzu cenných papírů, ovšem pouze do objemu jednoho milionu eur. Firmy ale mohou přijít a kapitál poptávat opakovaně (limit jednoho milionu eur platí na dobu jednoho roku) a dokonce to i doporučujeme, protože firmy již budou mít určitý počet investorů, kteří je budou znát, a opakovaně vydávat cenné papíry pak může být o to jednodušší. To vidíme na příkladu jiných platforem třeba ve Velké Británii.

Kdo o velikosti podílu na jednou akci rozhoduje?

V případě emise akcií je valuace společnosti stanovena na základě business plánu a finančních projekcí firem, v případě konvertibilních dluhopisů je pro firmy ta výhoda, že valuace se odkládá v čase až do té doby, než taková firma dluhopis konvertuje, třeba za dva roky při dalším kole financování nebo při prodeji firmy celé, obecně za daleko vyšší valuaci. Takže firma získá kapitál a zároveň se nemusí „lacino” prodávat již teď.

Proto jsou konvertibilní dluhopisy velmi oblíbeným nástrojem pro financování rychle rostoucích a startupových firem především v USA, kde jak firmy, tak investoři s tímto typem financování mají ve světě největší zkušenost. V případě dluhopisu se určuje, kolik dluhu má firma kapacitu unést a v budoucnu splatit. Rozhodování o vhodnosti jednotlivých typů investičních nástrojů pro firmy se děje v diskusi s týmem Fundlift.

Total
0
Shares
Další články