Rok 2016 pro evropské startupy: 12 miliard na investicích a nárůst menších částek

Brexit ani Donald Trump investory neděsí. V Evropě loni nasypali do startupů celkem 12 miliard dolarů. Je to sice o něco méně než o rok dřív, ale zato se zvyšuje počet malých investic.

Vyplývá to ze studie francouzské investiční společnosti Clipperton připravené ve spolupráci s databází WhoGotFunded. Podle jednoho ze závěrů nastal růst menších investic (do 30 milionů dolarů), který vykompenzoval pokles těch větších. Dohromady jejich množství narostlo proti roku 2015 celkem o 40 procent.

 

g1

V rozmezí mezi jedním a deseti miliony dolarů bylo oznámeno 943 investic, což znamená nárůst o 50 procent oproti roku před tím. Jejich celková hodnota dosáhla úrovně 3,6 miliardy dolarů. Na podobnou výši se dostaly i investice v rozmezí 10 a 30 milionů. Poklesla tak jen celková výše těch největších.

„Naše data potvrdila skutečné zpomalení velkých investičních kol v 2016 navzdory silné aktivitě velkých PE a korporátů; potenciálně jde o zdravou pauzu ve fenoménu evropských jednorožců,“ píše studie.

screen-shot-2017-01-19-at-4-01-45-pm

Jak jsou na tom startupy v České republice? Podívejte se na vše, co (ne)chcete vědět v 20+ grafech o českém startupovém prostředí.

Nejistý Brexit

Evropským investicím do startupů už standardně dominovala Velká Británie. Tady investoři utratili  celkem 4,1 miliardy dolarů. A to přes obávaný Brexit, který je poněkud znejisťuje.

Takže zatímco v první polovině roku investice ještě rostly o 24 procent, dál už se trend předpovídá jen velmi těžko. Momentálně se čeká na oficiální zahájení dvouletého procesu odchodu Velké Británie z Evropské unie, až konkrétní detaily smlouvy pak rozhodnou o dalších pohybech.

„Dynamika [investic] bude muset být pečlivě sledována, protože skutečný dopad Brexitu je stále před námi,“ píšou autoři studie.

g2

Nárůst Španělska a Portugalska

Výraznější nárůst investic do startupů za minulý rok zaznamenala Francie (o 22 procent) a dosáhla úrovně 2,7 miliardy dolarů. Zároveň tři z pěti největších investic směřovaly právě do francouzských startupů. Další dvě z první pětky proběhly ve Velké Británii.

Investice do startupů v regionu Německa, Rakouska a Švýcarska zůstaly na „solidní“ úrovni 2,6 miliardy dolarů, zatímco severské země zaznamenaly propad o 24 procent na úroveň 1,1 miliardy.

Výraznými skokany se stalo Španělsko a Portugalsko, kde investice v druhém pololetí meziročně rostly až o 150 procent. Jak ale doplňuje studie, Španělsko přesto stále postrádá příznivý regulační rámec pro startupy.

A konečně – kterým startupům konkrétně investoři věřili nejvíc?

g3

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Data orgasmus, Miloš Endrle a StartupYard

Startupisté, marketéři, šéfové korporací, novináři. Těm všem je vtloukáno do hlavy, že dneska se musí všechno měřit a vyhodnocovat. Z koho si na českém internetu vzít příklad při budování vlastního byznysu postaveného na datech? I tomu se v dnešním speciálním datovém dvojblogu věnuje hostující Petr Šimeček z Kebooly.
Přečtěte si více

Češi v Silicon Valley: Všechno je jinak

Hubert Palan z Good Data, světoběžník Michal Bláha a studentský talent Vojtěch Ciml podpořený Credo Ventures se sešli v rámci WebExpo k diskuzi o tom, co je vlastně Silicon Valley zač a jak moc s člověkem tamní pobyt zamává. Ideální materiál pro další část našeho nepravidelného „siliconového“ seriálu.