Roger loni profinancoval faktury za miliardu, letos plánuje dvojnásobek a expanzi

Adam Šoukal

Platební instituce Roger během loňského roku profinancovala faktury v celkové hodnotě jedné miliardy korun, šlo tak o nejúspěšnější rok v pětileté historii firmy. Letos chce profinancovat dvojnásobný objem peněz, k čemuž by měla pomoct integrace s novými partnery, ale i expanze na Slovensko, do Polska a Španělska.

V roce 2018 Roger profinancoval téměř stejný objem faktur, jako za předchozí dva roky dohromady. Na své PSP platformě nabídl 4521 investičních příležitostí, což znamenalo jejich 77procentní nárůst. Počet investorů na platformě meziročně stoupl o 26 procent.

Celková suma, kterou Roger za dobu své existence profinancoval se blíží 2 miliardám korun. O službu, která pomáhá menším a středním podnikům zkrátit splatnost faktur je největší zájem mezi obory jako FMCG, e-commerce nebo logistika.

„Těmto firmám vznikají náklady okamžitě a dodávají do společností, jejichž faktury mají splatnost i 60 dnů, proto je možnost dostat peníze za 3 dny důležitá. Nemusí tak využívat překlenovací úvěry nebo se jakýmkoliv dalším způsobem zadlužovat. Výhodou Platby od Rogera je, že rizikovost posuzujeme na základě odběratele. Díky tomu jsou i menší firmy dodávající do velkým společnostem schopné dosáhnout na tento způsob financování,“ říká Adam Šoukal, zakladatel a CEO [na úvodní fotce].

Adam Šoukal

Průměrná cena financování na Rogerovi byla v minulém roce 1,57 % z hodnoty faktury. Průměrný úrok tak je, dle vyjádření firmy, ve srovnání s daty České národní banky o jeden procentní bod méně než průměr u komerčních bank. Nedávno jsme se podívali, jak je to vůbec možné.

Největší zájem byl o financování faktur za obchodními řetězci jako Penny Market, Albert Česká republika nebo Globus. Mezi odběratele, o které je na platformě stále větší zájem patří internetové obchody jako Alza nebo Mall. Například objem fakturace za Alza.cz se meziročně téměř zdvojnásobil.

Pro tento rok Roger plánuje profinancovat faktury v nominální hodnotě 2 miliardy korun. Dosáhnout toho chce hlubší integrací s vybranými partnery. V prvním čtvrtletí roku bude spuštěna služba Invoice financing s novým partnerem, která jeho odběratelům výrazně usnadní financování dodavatelsko-odběratelského řetězce.

Díky přístupu do intuitivního rozhraní si budou moci vybrat, zda splatnost faktury bude dle smluvních ujednání, nebo využijí služeb Rogera a 75 % z hodnoty faktury bude proplaceno do 3 dnů. Další cestou k růstu bude i expanze do zahraničí. V průběhu roku 2019 chce Roger začít nabízet své služby na sousedním Slovensku a v Polsku, následovat bude Španělsko.

Total
0
Shares
Další články