RockMelt: Je budoucnost prohlížečů vážně sociální?

Do veřejné betaverze postoupil zbrusu nový cloudbased prohlížeč RockMelt, dílo, na němž se významnou měrou podílel spoluzakladatel legendárního Netscapu Marc Andreessen. Nefalšovaně sociální prohlížeč v sobě kombinuje Facebook, Twitter, RSS čtečku, vyhledávání i chatování.

První zmínky o prohlížeči RockMelt se datují již více než rok zpátky. Tim Howes a Eric Vishria tehdy s výraznou finanční podporou Marca Andreessena založili startup, který měl nový způsob prohlížení webu připravit. RockMelt se mezitím dostal do fáze veřejného betatestování a proto se můžeme podívat na to, co je zatím o novém prohlížeči známo a jakým vlastně způsobem může náš online čas obohatit.

Login přes Facebook a nejen to

RockMelt je postaven kolem opensource jádra Chromium, na jehož bázi funguje i prohlížeč Googlu Chrome, a je silně integrován s Facebookem. Do účtu se loguje prostřednictvím služby Facebook Connect, tedy přihlašovacími údaji z účtu na Zuckerbergově síti. Osobní data a nastavení jsou uchovávána na cloudu, proto je možné připojit se přes RockMelt k internetu kdekoli a kdykoli a vždy jsou k dispozici vlastní nastavení.

Tím ale propojení s Facebookem zdaleka nekončí. Po stranách prohlížeče jsou umístěny dvě asi 50 pixelů široké lišty. Na vrcholu levé z nich je umístěna profilová fotka z největší sociální sítě, pod ní je seznam profilovek přátel, se kterými je uživatel nejčastěji v kontaktu (v případě potřeby lze seznam upravovat). U každé fotografie je naznačeno, zda je uživatel online nebo offline, a po najetí kurzorem se zobrazí okno s jeho aktuálním statusem. S každým z těchto uživatelů lze sdílet obsah jednoduchým přetažením videa, obrázku či odkazu na jeho ikonku. Pokud je online, bude sdílený obsah zaslán přes Facebook chat, je-li offline, bude řešením soukromá zpráva nebo uživatelova zeď. Ke všem kontaktům je možné nepovinně doplnit i e-mailovou adresu.

Facebookový prohlížeč? Nejenom

Na levé okrajové liště je seznam stránek, jejichž stream se rozhodnete sledovat. Momentálně prý RockMelt umí jenom Facebook a Twitter, v krátké době by ale měly přibýt další. Seznam obsahuje ikonky jednotlivých stránek a počet nových příspěvku od poslední návštěvy, a je tak výbornou obdobou k RSS čtečce. Přestože nefunguje zcela v reálném čase, obvykle se nové příspěvky zobrazí nějpozději během minuty, což pro drtivou většinu lidí nebude nijak zásadní rozdíl. Protože celá služba funguje na cloudu, bude se počet příspěvků průběžně aktualizovat i ve chvíli, kdy bude uživatel offline.

RockMelt

Pokud se rozhodnete na některý z odkazů v pravé liště podívat, stačí kliknout na jeho obrázek a zobrazí se samostatné okno zhruba přes půl obrazovky. V závislosti na tom, o jaký typ odkazu půjde, se v něm zobrazí feed z Facebooku, Twitter stream, nadpisy e-mailů, titulky nových článků spolu s perexy a podobně.

Prohlížeč pro uživatele Facebooku

Nakonec poslední dvě zajímavé funkce nového prohlížeče. První z nich se týká hledání. Pokud se rozhodnete vyhledávat přes okno v pravé horní části prohlížeče, zobrazí se nové menší okno s top deseti výsledky. Při najetí na některý z výsledků prohlíeč ukáže náhled webové stránky, na kterou odkazuje. Druhá funkce je další možnost jak sdílet, pokud chcete sdílet s více uživateli najednou, nebo s někým, koho nemáte v levé liště. Nahoře uprosřed, mezi políčkem pro zadání adresy a políčkem pro vyhledávání je tlačítko pro sdílení. Při použití nabídne možnost sdílet na Facebooku, na Twitteru, či pouze odeslání odkazu některému z přátel.

Přestože RockMelt není brandovaný prohlížeč Facebooku a umí mnohem víc, než jenom spolupráci s ním, je pravdou, že pokud nejste uživateli Facebooku, těžko s tímto prohlížečem budete pracovat. Důvodem je jak jasná preference sdílení přes tuto síť, tak už samotný login. Naopak pro uživatele, kteří na Facebooku tráví hodně času již nyní, je RockMelt rozhodně zajímavou alternativou k tradičním prohlížečům.

Via WM

Total
0
Shares
Další články