Roboti, 3D tisk, aplikace. InovaJET má české inovaci hodně co nabídnout

K české startup scéně se pražský inkubátor InovaJET hlásí jen opatrně a má k tomu důvody. A jen málokdo si ho umí zařadit. Zapojené firmy převážně z dílny studentů ale dokazují, že věci se dají úspěšně dělat i jinak. Příznivci a podporovatelé podnikání, inovací a startupů by měli zpozornět.

V posledním roce prošel InovaJET fungující při ČVUT (ne však výhradně pro jeho studenty) výraznou proměnou. Kromě zvýhodněného nájmu nabízí také nejrůznější další služby a období pobytu firem je rozděleno do tří fází. V té první se většinou řeší právní stránka založení firmy, absolvují workshopy s obchodním zaměřením a k dispozici jsou konzultace s odborníky na téma financí, marketingu či obchodních dovedností.

V následující etapě se firmy účastní setkávání podnikatelů, budují síť kontaktů a mohou využívat poradenství například v oblasti lidských zdrojů, účetnictví nebo práva. Poslední fáze pak nabízí kromě seminářů i mentoring či kontrolu firemních financí ekonomem. Po celou dobu mladé firmy využívají zvýhodněného nájmu kancelářských prostor, a to až na 18 měsíců i déle.

Pro mnohé trochu nečitelný InovaJET se tak zřetelně přibližuje modelu, jaký známe třeba ze StartupYardu či StarCube – skoro by se ho až chtělo zařadit po jejich bok. Takové pohodlné zkratce však stále brání zásadní odlišnosti a nejlépe je demonstrují samotné týmy.

Živelné podnikání

Předně, znatelně se zde stírají obvyklé hranice mezi zakázkovým a vlastním byznysem, mezi startupem a živností, mezi IT a ostatními oblastmi. Což může být matoucí. Podstatná část firem dělá všechno najednou, vyvíjí rozsáhlé IT systémy na zakázku a při tom si rozjíždí inovativní byznys pro radost. A nikdo jim to nevymlouvá, obojí je v pořádku – obojí je podnikání. Prezentace jsou vesměs dost špatné, ale když se pak dozvíte, o co jde, samotné projekty jsou často fascinující.

Třeba takový DO-IT. Outsourcingová společnost a integrátor zákaznických IT řešení, který se nakonec našel v projektu tisknu3D.cz. Původní model sice stále funguje a vydělává, nyní je ale firma i jedním z českých průkopníků 3D tisku. Dodává software pro tiskárny vyráběné na Moravě, tiskne, prodává zařízení a hlavně vydatně propaguje tuto stále dostupnější technologii. Architekti už tiskárny pro tvorbu svých modelů nakupují nyní, poměrně brzy by ale dostupné modely mohly stát 20 tisíc korun místo současných 40 tisíc. A to už se dostáváme do teritoria domácností…

Poslouchat vize tohoto týmu a sledovat ukázky prototypů člověk vydrží opravdu dlouho. Některé jeho myšlenky se ubírají i do zahraničí, v tomto ohledu ale bohužel přeci jen není v InovaJET zas takový drive.

V minulosti už jste nejspíš slyšeli i o firmě ImageMetry, která se specializuje na modelování a detailní rozpoznávání obrazu snad v každém myslitelném směru, od obličejů, přes značky aut až po schopnost odhalit případné úpravy ve fotce či videu (s nástrojem VerifEyed tým slavil úspěchy v New Yorku).

Malé aplikace i milionové zakázky

Pevné základy ve vývoji náročných IT řešení na míru má i Quanti (už 25 lidí, obrat se přibližuje deseti milionům), kde se zase jako jedni z mála mohou pyšnit vývojem vysoce inteligentních robotů i prvními úspěchy v jejich zakázkové výrobě. Stejně tak tu ale vznikají i další služby či aplikace pro Android – například mobilní naslouchátko Hearing Aid se probojovalo až do bruselského finále mezinárodní soutěže Vodafone Smart Accessibility Awards (výsledek se již brzy dozvíme). Sledovat facebookovou stránku téhle party se určitě vyplatí.

Úplně neznámé jistě mnohým nebude ani jméno AppSatori patřící specialistům na vývoj a integraci pro platformu Googlu. Kromě slušně rozjetého byznysu (vyvíjí třeba i pro Shipito Johna Vaňhary) nezanedbávají ani vlastní projekty a takové Chrome rozšíření 3Dnator pro jednoduchou tvorbu 3D obsahu z dvourozměrného má 100 tisíc uživatelů a je těsně před prodejem. Kluci ze Sathea zase vyvíjejí moderní pouliční LED osvětlení, jiné týmy inovují ve stavebnictví, další se třeba věnuje něčemu, co se jmenuje “plazmové zplyňování a zeskelnění”.

Mediální pozornost už na sebe upoutala i společnost Section s projektem Vzdělání na dotek. Do škol jako součást výuky integruje iPady, a to včetně vybudování speciálních učeben (v případě zájmu), zajištění školení a konzultací, správy vhodných aplikací, synchronizace tabletů a dalších služeb. Pilot se rozbíhá na základní škole Angel v Praze, kde nejen posouvá interaktivitu výuky, ale také v mnohém zjednodušuje práci učitelům.

Hlavně něco dělat

Cílem InovaJET je dát studentům a absolventům šanci začít podnikat a ukazuje se, že o ni skutečně stojí. K dispozici mají kanceláře, mentory, semináře a od května díky spolupráci s Telefónikou taky cloudové a další služby, takže nemusí investovat do hardware, datových úložišť či síťových prvků. A i samotná ČVUT má bezpochyby zajímavé kapacity.

“Ocenil jsem především know-how jak vést firmu, jak ji budovat. Téměř žádný student, když začíná, si nemůže dovolit kancelář, zasedací místnost, kuchyň nebo recepci. Je to skvělá příležitost pro ty, kteří ještě nevědí, o čem podnikání je. Inkubátor nám výrazně snížil náklady na rozjezd, poskytl nám reprezentativní prostory s dobrou lokalitou. Další nespornou výhodou je vysoká koncentrace zajímavých firem, se kterými se jednoduše navazují obchodní vztahy. S mým mentorem se zase věnujeme tomu, jak zvýšit osobní efektivitu,” říká David Miklas z DO-IT.

Fungování inkubátoru se nedá moc srovnávat s klasickými startupovými akcelerátory, má jiné metody i priority. Je tu ale přinejmenším v posledním roce patrná snaha se od nich poučit a vzít si to nejlepší pro vlastní potřebu. Jestli se mu podaří do sílícího a mezinárodně stále více propojeného českého ekosystému víc integrovat (bude-li o to stát), mohlo by to přinést pozoruhodné výsledky.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

AppParade ovládl překvapivý startup Taxi Club. Zaslouženě

Chytrá ozdoba na vánoční stromeček z telefonu, aplikace na zhodnocení vaší krásy, nejrůznější užiteční pomocníci. Tak vypadali zástupci v pořadí deváté AppParade, která představila více než dvacet služeb. Přestože mnozí dokázali zapůsobit, ať už humorem či funkcionalitou, vítěz ceny diváků Taxi Club zanechal dojem o poznání trvalejší. A globálnější.
Přečtěte si více

Ve sklepě s Markem Antošem

Do sklepa zavítal zakladatel společnosti Internet Info, serveru Lupa.cz a Dobrého webu a hlavním tématem nemohlo být nic jiného než vydávání internetového obsahu na českém internetu. Dozvěděli jsme se třeba, že Internet Info nebylo a není na prodej, nebo že by Lupa ráda oslovila mladší čtenáře.