Robin Raszka z TechStars: Jaké to je být jedním z dvanácti

Aplikace Piictu na sdílení fotek, která se opírá o mezinárodní tým a DNA od českého dua Robin Raszka a Petr Reichl (aka Tapmates), se právě vyhřívá v epicentru žhavé newyorské startup scény. Robin si nyní konečně našel čas na sepsání svých dojmů a nezbývá než konstatovat, že Amerika je prostě Amerika.

Přišel čas dát dohromady první článek popisující naše zážitky a aktuální dění v #1 startup akcelerátoru na světě, TechStars, kam jsme se dostali s naším projektem Piictu (viz. také náš článek). Přihlášených bylo na začátku přes tisíc startupů, z nich vybrali celkem 12 včetně nás. TechStars sídlí v New Yorku přímo na Union Square, nikde na webu ale přesnou adresu nenajdete – je tajná :-). Jediná šance je Foursquare nebo Gowalla. Je tu k dispozici celé jedno patro a dělíme se o něj s Pivotal Labs.

Denně tu je cca 100 lidí. Máme tu klasické startup zázemí – lednice se studenými drinky, velká kuchyň a jídelna (každý den je tu ráno čerstvá snídaně a večeře od našeho kuchaře). Je to udělané tak, aby člověk nemusel opustit pracovní stůl a celý den prostě jel na plné kule. Přijdete ráno mezi 9-10am a odcházíte kolem 8pm, přičemž každý večer je takzvaný Dinner talk, kdy přijde nějaký mentor povídat o startupech a předávat nám know-how. Po skončení si s ním můžete jít pokecat o našem projektu. Dost fajn.

Během dne probíhají meetingy s investory a advisory. Také sem přes den docházejí pravidelně zástupci jiných startupů, jako třeba z Twitteru nebo Facebooku, a máte možnost si s nimi promluvit o tom, jak by vám mohli pomoci s vaším projektem. Takže my jsme si třeba domluvili u Twitteru, že nám přidají Piictu na Whitelist, a když někdo postne na Twitter svůj piic, tak uvidí preview přímo na webu (vedle timeline), tedy stejně, jako to má třeba Instagram. To samé platí pro mobilní appky Twitteru.

Zástupci Facebooku nám zase řekli spoustu zajímavých drobných detailů, které se chystají a budou vypuštěny v příštích týdnech. Pracujeme na tom, abychom na to byli připraveni předem a mohli tak ty nové vychytávky používat od začátku a jako jedni z mála. Právě teď jde především o HTML5 a věci okolo samotných stránek aplikací.

Osobně jsou pro mě nejzajímavější meetingy s advisorama, kteří již exitovali nějaký svůj startup a momentálně dělají angely či rozjíždějí zase něco nového. O velmi hodnotné informace se s námi podělil Chris Dixon a Naveen Selvadurai z Foursquare. Odnesli jsme si spoustu inspirace z jejich příběhů a dostali jsme pár tipů, jak vylepšit Piictu. Příjemně nás potěšilo, když jsme zjistili, že nás Chris dobře zná a ví o tom příběhu, jak nás kopíruje Google.

V Piictu momentálně uzavíráme první kolo seed investic od vícero subjektů a budeme na tom asi podobně jako Instagram. Věřím, že po Demo Day budeme mít Series A, kde by se mělo jednat o zajímavé částky. Zájem o Piictu ze strany VC je obrovský, takže momentálně spíš nasloucháme a vyčkáváme. Dost nám pomohl Google, který nás okopíroval :-).

V TechStars je skvělá atmosféra, všichni jsou ochotní poradit a sdílí know-how. Nikdo si nenechává nic pro sebe. Za mnou si chodí startupy třeba pro UX feedback na jejich iPhone app. Baví mě sledovat, jak se šťastní vracejí s iPhonem v ruce a ukazují změny, které udělali.

Momentálně je zde v New Yorku snaha vybudovat startup scénu jako je např. v Silicon Valley, ovšem specifickou pro tuto lokalitu. Proto je taky mnohem větší zájem ze strany médií o startupy z NYC a speciálně z TechStars, protože Valley je už okoukané. Důkazem je i reality show, která se chystá s televizí Bloomberg, kde bychom se měli asi objevit taky.

V podstatě je to stejné jako situace u nás v České republice, kde se scéna také pomalu rozjíždí. Jsem zvědavý, jak to u nás pojede. Myslím, že v Česku máme velmi kvalitní lidi a programátoři několikrát převyšují kvalitu zde v US. Jediný problém vidím v lokaci a ne úplně kvalitních investorech/mentorech. Máme tu pár výjimek, ale to je málo. Jinak je to to samé.

Tak myslím, že pro začátek to bude stačit, nebudu se zatím víc rozepisovat a nechám si další zážitky na příště.

 

Autorem článku je Robin Raszka, lead designer a spoluzakladatel @tapmates, product designer @piictu a “simplifier”. Jeho tweetnutí hledejte na účtu @robinraszka, jeho domovskou společnost na webu Tapmates.com.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Praha vyzkouší odpadkové koše připojené online

Někdo by ty internety nejraději zakázal, jiní by je raději viděli v odpadkovém koši. Praha nyní připravuje pilotní projekt chytrých odpadkových košů, které si samy zavolají o vyvezení, když jsou plné. Potřebnou energii si vyrábějí ze slunce a navíc umí ještě jeden zajímavý trik, díky kterému by měly zásadně klesnout náklady na svoz odpadu...