Revolut mohl být zneužit na praní špinavých peněz. Dokáže udržet bezpečnost i rychlý růst?

Britský fintech startup Revolut, který se před několika měsíci stal jednorožcem, britským úřadům sdělil, že ve svých systémech zaznamenal podezření o praní špinavých peněz. Dokáže při rychlém růstu udržet dostatečnou úroveň bezpečnosti?

V úterý informaci o podezření podle Reuters potvrdil mluvčí společnosti s tím, že související částka peněz nebyla významná. Podle jeho vyjádření šlo o rutinní proces, kdy podezřelé transakce před několika měsíci Revolut nahlásil úřadům Financial Conduct Authority (FCA) a National Crime Agency (NCA).

Podle deníku The Financial Times (FT), který o incidentu informoval jako první, tato zpráva může být zneužita kritiky Revolutu – není totiž jasné, jestli tenhle startup dokáže udržet strategii opravdu rychlého růstu a zároveň dostatečně bojovat proti možným nekalým praktikám podvodníků. V průběhu posledního roku hledá již třetího šéfa compliance oddělení.

Co největší automatizace

Revolut svým uživatelům mobilní aplikace umožňuje založit si vlastní účet, spojit ho s debetní kartou a posílat si nebo vybírat peníze z bankomatů s opravdu nízkými, pokud vůbec nějakými poplatky. Svoje služby doplňuje například o možnost obchodovat s kryptoměnami nebo také uzavírat pojištění.

Od začátku letošního roku dokázal Revolut zdvojnásobit počet svých uživatelů na 2,25 milionu, a to i díky zahraniční expanzi zahrnující spuštění plné podpory české koruny. Právě tenhle rychlý růst může podle některých kritiků v kombinaci s automatizovanými compliance systémy (díky nim je možné zřídit si uživatelský účet v průběhu sekund) způsobit zranitelnost vůči čím dále sofistikovanějším finančním podvodníkům.

Podle samotných pravidel Revolutu by však praní špinavých peněz ve velkých částkách možné být nemělo – na základě chování uživatele je určen limit pro roční transakce v maximální možné výši 25 tisíc liber (uživatelé bez jakékoliv historie plateb mají limit 200 liber) a po překročení téhle částky se automaticky spouští další bezpečnostní opatření.

Spoluzakladatel a ředitel Revolutu Nikolay Storonsky se ve vyjádření pro FT brání a odmítá, že by rychlý růst snižoval úroveň bezpečnosti proti podvodům. „V Revolutu máme otevřenou kulturu, juniorní zaměstnanci vám mohou protiřečit, a to se lidem, které jsme nabírali z bank, nelíbí.“

Nikolay Storonsky

Jak doplňuje Reuters, britský fintech se aktuálně snaží o získání evropské bankovní licence, o kterou požádal v Litvě raději než ve Velké Británii kvůli možným komplikacím v souvislosti s odchodem země z Evropské unie.

Revolut má podle svých vyjádření ověřování svých uživatelů na lepších úrovních, než jsou požadavky regulátorů. Oproti konkurenci však s tím rozdílem, že tenhle proces dokázal zrychlit pomocí automatizace a technologiím rozeznávajícím obličeje lidí. „Můj pohled je, že musíme automatizovat co nejvíc to jde. Banky nás teď kopírují,“ uvedl Storonsky dále.

Další zdroj obeznámený se situací v Revolutu, kterého FT cituje, na závěr uvedl: „Rostli rychleji, než očekávali, a dokázali porazit vlastní cíle. To je pokřivilo. Jsou perfektní? Pravděpodobně ne. Ale dělají co nejlepší rozumné úsilí? Myslím si, že teď do toho opravdu začínají vkládat velkou energii.“

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ve sklepě s Pavlem Doležalem

Představujeme další novinku na stránkách Těchinternetů, pravidelné videorozhovory z našeho prastarého sklepení. Poté, co Ataxo koupilo H1.cz, a také proto, že jsme ho měli zrovna po ruce, rozhodli jsme se odstartovat Pavlem Doležalem, který Ataxo zakládal a jen před pár týdny prodal zbytek svého podílu.