Reddit, Quora a dalších 55 startupů: Podívejte se na loni vzniklé unicorny

Jednorožci jsou považováni za něco mýtického, stejně tak jako kdysi startupy s valuací vyšší než jedna miliarda dolarů. Vývoj posledních let a hype kolem mladých agresivních firem situaci změnil a unicornů se po světě objevují desítky za rok.

Nejinak tomu bylo i loni, když se jich zrodilo celkově 57, jak ukazují data venture kapitálového trackeru PitchBook. Mezi miliardovými startupy se nacházejí také společnosti známé v České republice, jako je třeba Reddit nebo Quora.

Počet nových jednorožců se oproti roku 2016 zvýšil, vzniklo jich o dvanáct více. Na rekordní rok 2015 s celkově 81 miliardovými startupy ale nedosáhl, více (62) jich vzniklo také v roce 2014.

Aktuálně má podle dat světový klub jednorožců 227 členů. A protože valuace jedné miliardy dolarů ještě neznamená úspěch, sedm startupů tenhle status loni ztratilo. Třeba v případě Honest Company a Prosper došlo ke snížení valuace v dalších investičních kolech, Souq.com byl koupen Amazonem za 650 milionů dolarů a Shazam koupil Apple za 400 milionů dolarů.

Jaké jsou další zajímavosti loňského roku?

  • Čínská platforma Toutiao agregující zprávy dosáhla nejvyšší valuaci, vysbírala nejvíc venture kapitálu a zároveň měla nevyšší tržby ze všech loňských unicornů.
  • Jen čtyři startupy měli mezi svými zakladateli minimálně jednu ženu (konkrétně jde o Outcome Health, SenseTime, VIPKid a Mobike)
  • Přibližně polovina těchto startupů se zaměřuje na informační technologie a software.
  • Další zajímavosti najdete na infografice z dílny portálu Visual Capitalist.
Zdroj: Visual Capitalist
Zdroj: Recode

Total
0
Shares
Další články