První směnárna Bitcoinů v Česku funguje ze Zlína

Vědí, že v Česku se bitcoinová scéna teprve velmi pomalu rozjíždí. Od začátku letošního roku ale rozjeli směnárnu ambiciózní virtuální měny a jejich plány zahrnují třeba i platby v e-shopech.

“Osmdesát procent zákazníků máme z Německa, Češi jsou konzervativní,” vysvětluje Daniel Houška z platební společnosti Dagensia Finance. Podnikání v Česku je podle něj ve finanční oblasti zbytečně složité. “Ve srovnání třeba s Velkou Británií tu máme strašně komplikované předpisy, které nás hrozně brzdí,” dodává.

“K bitcoinům jsem se dostal náhodou před dvěma lety. S kolegou jsme si postavili počítač a dali se na mining. Loni už jsme se stali členy Bitcoin Foundation a vyrazili do Ameriky na konferenci,” popisuje Houška svou cestu k virtuálním penězům s tím, že dnes už se minování v podstatě vůbec nevyplácí. “Před dvěma lety se na tom dalo ještě docela vydělat,” komentuje.

Každopádně se v bitcoinové komunitě našel a ke svým platebním systémům přidal letos i směnárnu, ve které virtuální dukáty prodává. “Zatím provedeme přibližně šedesát transakcí denně. Jejich hodnota je různá, ale limit je nastavený na padesát bitcoinů k jednomu účtu denně,” říká Houška.

Na začátku příštího roku by Houška rád bitcoinové služby rozšířil. “Chceme připravit bitcoinové platby pro e-shopy. I s naší provizí to bude nejvýhodnější bezhotovostní platba,” tvrdí bitcoinový nadšenec.

Bitcoin čeká dlouhá cesta

Pro obchodování s bitcoiny zatím neexistuje žádný právní rámec. “V Německu už ho ale uznali jako oficiální měnu, takže počítáme s tím, že legislativní návrhy na celoevropské úpravy budou vycházet hlavně od Němců,” tvrdí Houška.

Měna ale musí bojovat s pověstí, která ji spojuje s organizovaným zločinem. Její vlastnosti totiž mafii přitahují jako magnet. Nevysledovatelná a v podstatě anonymní platba je přesně to, co si vždycky přáli svobodomyslní lidé, ale hodí se i kriminálníkům.

Nedávné zavření serveru Silk Road, kde se běžně prodávaly drogy, mělo také docela vliv na bitcoinový kurz. Virtuální měna tam totiž fungovala jako nejčastější platidlo.

Silicon Valley drží Bitcoinu palce

Bitcoin už přilákal plno investorů především ze Silicon Valley. Kolem šestnácti milionů dolarů v nové měně už mají třeba dvojčata Winklevossova, která teď vesele utrácí miliony od Marka Zuckerberga. Zakládají dokonce i speciální fond, který bude spekulovat na bitcoinovém kurzu.

Letos v květnu investoval zakladatel platebního systému PayPal Peter Thiel dva miliony dolarů do společnosti BitPay, která umožňuje obchodníkům přijímat platby v bitcoinech. A není sám. Nezveřejněnou částku má v platebním systému Ripple zainvestovanou i Google Ventures. Zaujal i spekulanty, letos v dubnu rychle vystoupal kurz nové měny až ke 266 dolarům za jeden bitcoin.

Bitcoin je prostě fenomén. Fanoušci o něm připravují i dokument a dá se s ním zaplatit i převzetí velkého on-line kasina – hazardní stránku SatoshiDice koupil neznámý zájemce za 126 315 bitcoinů. Tedy v přepočtu něco kolem jedenácti a půl milionu dolarů.

Total
0
Shares
Další články