První gymnázium spustilo online výuku rychlého čtení

Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci se stalo první školou, která navázala spolupráci s projektem Rozečti.se. Studenti mají možnost vyzkoušet si kurzy vedoucí ke zvýšení rychlosti čtení a lepšímu zapamatování informací v textu. Výuka probíhá dobrovolně od začátku školního roku a po měsíci jsou k dispozici první hodnocení.

“Startup může přijít s dobrým a zajímavým nápadem, který ale musí být využitelný i v praxi, v běžném životě. My víme, že efektivnějším (což neznamená pouze rychlejším) čtením dokážeme ušetřit čas mnoha profesím a především studentům. Proto jsou školy naším primárním partnerem,” přibližuje důvody oslovení gymnázia Michal Zwinger, jeden ze zakladatelů projektu Rozečti.se.

V současné době je do projektu zapojeno 122 studentů gymnázia, přičemž aktivně přistoupilo k výuce na 70 z nich. Z původní průměrné rychlosti čtení 186 slov za minutu zvýšili tento průměr na 498 slov za minutu, což je zhruba 180% zlepšení. Již přes 40 studentů je v desáté a vyšší lekci a atakují tak laťku absolventství. Jejich původní rychlost čtení byla asi 200 slov za minutu, nyní se pohybuje okolo 580 slov za minutu. Absolventů celého kurzu je již 24 a dosáhli průměrného zlepšení o 243 procent.

Studenti soutěží mezi sebou

“Samozřejmě, že jsem kurz vyzkoušela také,” říká profesorka bílovického gymnázia Magda Miláková. “Čekala jsem, že pro studenty to bude aktivita navíc, která je na určitou dobu zabaví a pak rychle opustí. Jenže když přicházím do třídy, chtějí se mnou řešit, v jaké jsou lekci, jak postupuji já sama a porovnávají se s ostatními. Na účast jsem s radostí přistoupila i proto, že maturitní ročník potřebuje vstřebat množství učiva a toto by jim mělo pomoci,” dodává.

Školní verze online kurzu rychlého čtení funguje tak, že studenti získají unikátní přihlašovací stránku své školy a stejně tak učitelé mohou využívat vlastní administrátorské prostředí. Poté mohou začít absolvovat jednotlivé lekce. K dispozici jsou statistiky jednotlivců i třídy, aby bylo možné hodnotit zlepšení nebo určit případná problémová cvičení. Zároveň mají žáci možnost zasílat autorům projektu okamžitou zpětnou vazbu.

“Jsme rádi, že dostáváme zpětnou vazbu od těch, kterým je Rozečti.se určeno. Zjistili jsem tak například, jak dobrým motivátorem je ukazatel průběžného zlepšování a konečný certifikát. Ten student dostane po absolvování 14. lekce, kdy dosahuje rychlosti 520 slov za minutu. To je v průměru více než 150% zlepšení oproti výchozí úrovni,” doplňuje Zwinger.

Oceňovaný projekt míří výš

Gymnázium Mikuláše Koperníka je především pilotním projektem spolupráce mezi Rozečti.se a školami. V současné době probíhá domluva s dalšími středními školami a univerzitami v Praze, na Vysočině nebo na Moravě. Ačkoliv existuje více než 1,5 tisíce registrovaných uživatelů, autoři by rádi umožnili přístup co největšímu množství studentů a lidem s kancelářskými profesemi.

“Školy jsou naše cílová skupina, čemuž odpovídá i naše cenová politika a různé formy slev. Všichni mají zároveň možnost vyzkoušet si tři lekce zdarma a zjistit, zda jim výuka vyhovuje. Pokud ano, mohou si celý kurz zaplatit. Zároveň bychom rádi celý projekt posouvali dál a využívali další způsoby, jak oslovit veřejnost,” popisuje plány Zwinger.

Využívejte oči na maximum

Služba zvítězila v soutěži Vodafone Nápad roku 2012, kdy představila unikátní e-learningový projekt zaměřený na zvyšování efektivity čtení při vysoké míře zapamatování informací. Celá výuka probíhá na principu rozšiřování zrakového rozpětí, procvičování správných očních fixací a respektování správných čtecích zásad. Zároveň eliminuje zažité zlozvyky, jako je vracení se očima v textu, přeskakování znaků nebo neefektivní pohyb očí.

Odbornou stránku Rozečti.se zajišťuje Richard Papík, bývalý ředitel Ústavu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Celý tým je pak složen z odborníků v mnoha oborech, od managementu přes copywriting a osobní rozvoj až po nepostradatelné IT vývojáře. V současné době s Rozečti.se spolupracují partneři jako Palmknihy, sociální síť pro milovníky knih BookFan, Univerzitní knihovna Univerzity Palackého Olomouc nebo reklamní agentura ART21.

 

Total
0
Shares
Další články