První den EET: Trochu nuda

Zatímco EET bylo několik měsíců noční můrou řady obchodníků, první den opravdu ostrého provozu systému žádná apokalypsa nepřišla. Internet hlásí celkem poklidnou jízdu systému a navrch snad jen pár nových vtípků. Většina podnikatelů poslušně vydává účtenky a protest zatím vyhlásila Paralelní Polis s tím, že neakceptuje a nikdy nepřistoupí na pravidla EET.

Podle serveru Hlídač EET byla naprostá většina požadavků systémem vyřízena ani ne za půl vteřiny. Výpadek nepřinesla ani doba oběda, kdy se dalo čekat, že účtenek a tedy i požadavků na systém rázně přibude. Jestli s ním něco udělají předvánoční stupňující se nákupy, na to si ještě zřejmě budeme muset pár týdnů počkat. Ač je pravda, že někteří čekali už dnes.

Pravda je, že populace na internetech pár zádrhelů hlásí.

 

Podle Andreje Babiše za šest měsíců, kdy je EET možné využívat, podnikatelé vydali už 12,6 milionu účtenek. Nicméně značná část podnikatelů doteď byla na EET nepřipravena. “Dle odhadů téměř polovina těch, kterých se to týká, nemá ještě nastavený potřebný systém. Nyní vše na poslední chvíli dohání,” říká Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet, která dodává pokladní systém řešící EET. “Dle mého odhadu se tímto tématem budou obchodníci zabývat až po lednových výprodejích,“ dodal pro TyIntenety. Zásadně napilno ale má teď díky EET zcela nově vzniklý obrovský byznys – možnosti potřebné evidence vycítila řada startupů i už zavedených systémů. “Poslední dva týdny se u nás telefon skoro nezastavil a s objednávkami je to stejné. Hodně podnikatelů to nechává na poslední chvíli,“ říká Sára Švédová ze startupu Cink. „Zvýšený zájem očekáváme dokonce i v lednu,” souhlasí Igor Třeslín ze Storyous.

Přečtěte si celý článek o byznysu kolem EET a způsobu, jak z část z něj chtějí získat startupy.

Doteď vlastně nikdo neví, jak velký takový trh (s online obchody i bez) může být. Zatím se z něj oficiálně vyřadila jen Paralelní Polis, prostor v pražských Holešovicích, ve kterém se nachází kavárna, kryptoanarchistický institut, coworkingové centrum nebo 3D tisková dílna. “Systém EET pokládáme za reálný nástroj centralizované kontroly občanů ze strany státu. Centrálně ukládané informace o každém uskutečněném obchodu mohou být v budoucnu plošně zneužívány a souhrnná data o zákaznických preferencích představují drastický zásah do soukromí všech občanů,” zní její prohlášení s tím, že paralelní ekonomika představuje základní pilíř původní koncepce, ze které podnik vychází – jde o koncept jednoho ze zakladatelů Charty 77 Václava Bendy. V ostatních podnicích to ale podle všeho vypadá, že se účtenky vesele vydávají.  

Total
0
Shares
Další články