Průvodce českými startupy: Wikidi

Strukturovaný vyhledávač Wikidi se během léta objevil i ve veřejné verzi a tak jsme se na něj rozhodli podívat trochu víc zblízka. Už z prvních odpovědí Michala Illicha je však jasné, že k tomuto projektu přistupuje trochu jinak, než je v naší rubrice obvyklé. Byznys model zatím příliš neřeší, vývoj platí ze svého, na otázky odpovídá stručně a nesnaží se nikoho utlouct hezky znějícími frázemi.

Na Wikidi se začalo naplno pracovat v červnu 2010, v prosinci pak byla spuštěna betaverze a v červnu 2011 veřejná verze. Majitelem a zakladatelem je Michal Illich, který předtím vybudoval Jyxo. To kromě stejnojmenného vyhledávače provozuje i Blog.cz a prvních tři a půl roku pohánělo Sklik.cz. Je celkem známým faktem, že Jyxo koupila před lety společnost CME, provozovatel TV Nova.

Oblasti vyhledávání zůstal Illich věrný a snaží se ji posunout zase o kus dál. Wikidi obsahuje strukturovaná data a umožňuje odpovídat i na složité otázky typu “Jaké mobily s Androidem mají 5megapixelový foťák?” nebo “Které země mají největší populaci?”. Lze si také srovnat informace o dvou hledaných položkách přehledně vedle sebe.

“Přímou konkurenci myslím nemáme, ale za nepřímou konkurenci se dají považovat lepší srovnávače zboží, tedy ty, které umožňují strukturované hledání, Wikipedia, která také poskytuje zdarma informace, ale zase neumožňuje strukturované vyhledávání, nebo služby jako DbPedia a Freebase, které ale nejsou podle mého názoru tak uživatelsky přívětivé,” objasňuje Illich.

Projekt zaměstnává hned sedm vývojářů a další dva administrátory, ti ovšem zároveň pracují i na dalších projektech. Všechny náklady Illich pokrývá ze svých dřívějších projektů a obejde se tak bez dalších investic. “Ano, zatím prasátko stačí :),” konstatuje a v podobném duchu odpovídá i na dotazy ohledně monetizace. “To mě nikdy moc nezajímalo. Snažím se dělat projekty, které jsou užitečné pro velké množství lidí. Monetizace pak obvykle přijde zcela přirozeně, není potřeba si ji brát za cíl,” vysvětluje.

Ostrý start má sice Wikidi v rodném listu napsaný již během letošního léta, podle vývojářů služby nicméně stále ještě zbývá hodně práce na funkcionalitě. Jakmile se ale ukáže, že je služba užitečná a lidé se vracejí, přijdou na řadu obvyklé marketingové postupy, které budou mít za cíl propagaci Wikidi a oslovení nových uživatelů – články, PPC reklama, link-building, tvorba mediálně přitažlivých infografik a podobně.

“Osobně bych považoval za úspěch milion uživatelů měsíčně za rok od teď. Každopádně i s čtvrtinou by se dalo dobře pracovat. Půjdeme od nejrozšířenějších jazyků, po angličtině je tedy další na ráně němčina, španělština a portugalština. Ale jsme od toho ještě relativně daleko,” říká Illich.

V poslední době se pracovalo především na vylepšeném hledání podle parametrů tak, aby bylo pro uživatele přehledné a rychle se s ním pracovalo. Prototyp lze vidět na příkladu vyhledávání digitálních fotoaparátů. Uživatel tak už může vyhledávat podle čehokoliv, ne jen podle šesti předvybraných parametrů, jako tomu bylo zpočátku.

 

Total
0
Shares
Další články