Průvodce českými startupy: TopMonks

S rozvojem nových médií a komunikačních technologií se rozvíjí i nabídka služeb, které se snaží zprostředkovat nejrůznější mikrozakázky. Ty jsou určeny pro jednotlivce, kteří jsou zrovna k dispozici ve vhodný okamžik s potřebnými schopnostmi, na vhodném místě nebo s potřebným vybavením. Stále je ale co dohánět a nový typ zaměstnávání chce prosadit i český tým kolem Jiřího Fabiána.

“Myšlenka na projekt TopMonks se objevila přirozeně díky stylu práce u nás v JetMinds. Každou chvilku se objevil v našem týmu někdo, kdo neměl na pár dní do čeho píchnout. Pro tyto účely jsme měli připraveny “výstelkové” interní projekty, ve kterých se mohl daný jedinec angažovat. Napadlo nás, že by tento styl práce mohl vyhovovat i dalším lidem,” popisuje začátky projektu Fabián.

TopMonks je tedy primárně microworker platforma pro crowdsourcing IT projektů. V rámci ní jsou zadávány projekty a konkrétní úkoly na nich, na kterých může pracovat neohraničená skupina pracovníků, tedy crowd. Už letos v únoru se vývojáři s touto myšlenkou přihlásili do pražského IPO48, dali dohromady svůj tým a vyhráli diváckou cenu. Jeden z členů tohoto týmu dokonce vzápětí ukončil své zaměstnání, aby se mohl TopMonks věnovat fulltime.

“Bylo velice těžké vysvětlit mentorům, že nejsme jen dalším freelance.net nebo topcoder.com. TopMonks totiž není jen aplikací s omezeným byznys zaměřením. TopMonks je skutečně flexibilní platformou pro jakékoliv odvětví podnikání. Místo, kde může každý najít správné lidi k uskutečnění svých myšlenek. Vysvětlování naší myšlenky mentorům v nás vyvolávalo rozpaky. Zpočátku se stavěli k našemu projektu skepticky, když však pochopili v principu jednoduchou myšlenku, projevili někteří zájem zapojit se, až budeme mít funkční beta verzi,” hodnotí tým svou účast na IPO48. Byť porotu nepřesvědčil, odnesl si alespoň cenu publika a tedy i 200 tisíc na internetovou reklamu.

Nouzi o peníze nicméně projekt nemá, vývoj dosud kompletně financovala Fabiánova společnost JetMinds, kterou v srpnu prodal za několik milionů eur světovému lídru Vendavo (více v našem rozhovoru). TopMonks a další “experimentální” projekty byly nicméně převedeny na novou samostatnou společnost. Dosavadní investice dosáhly přibližně jednoho milionu korun, přičemž na úvodni fázi projektu pracovali tři lidé na plný úvazek a další tři “topmonks stylem”.

“Jméno nás napadlo podle volné domény, chtěli jsme mít složeninu dvou realných slov a to se povedlo. Lidi si to sice občas asociují s Top Monkeys, například Lupa.cz a jejich článek Ať za vás pracují opičáci (později opraveno na Ať za vás pracují mniši), ale to nám vůbec nevadí. Lidé nás často srovnávají s klasickými freelance popř. pracovními portály. TopMonks je daleko dynamičtější ve smyslu jednotlivých pracovních transakcí. Každý kontrakt odpovídá jednomu úkolu a ten je maximálně na jeden den. Každý den se tak můžu coby dodavatel rozhodnout, na kterém projektu mám chuť dělat,” konstatuje Fabián.

Za své konkurenty tak TopMonks považují spíše microworker stránky jako Amazon Mechanical Turk, Microtask či LoveMachine Worklist. Odlišit se chtějí především intuitivním rozhraním, trochu jinou koncepcí a zaměřením na IT projekty (zatím). Nejbližším cílem je otevření a oživení ještě před letošním WebExpo, na konci roku by pak měl projekt začít generovat stabilní příjmy. Verze pro monky (tedy pracovníky) bude zcela zdarma, senseiové (tedy zadavatelé) budou platit popatky dle počtu projektů a určité procento z každé transakce.

“Nutno podotknout, že na pricing strategii s námi spolupracuje Pricing Idiot Václav Lorenc. Každopádně pokud budeme v březnu 2012 schopni pokrýt náklady na vývoj a provoz, bude to úspěch. Zdroj příjmů vidíme v menších projektech jako jsou různé prototypy a startupy, korporace si asi ještě dlouho pojedou svůj vodopádový a scrum-wannabe styl. Typickým zákazníkem je tak na jedné straně člověk s penězi a vízí, na straně druhé freelanceři, studenti a lidé hledající rozmanitost pracovních úkolů. Co se týče trhů, tak zatím se chceme pohybovat v oblasti IT. Plně si ale uvědomujeme univerzálnost naší platformy,” říká Fabián.

Pro první verzi je kladen důraz na vychytané a intuitivní “základní kolečko”, které sestává z u nás stále ještě málo vídaného přihlášení přes LinkedIn, zadání či získání úkolu a zaplacení přes PayPal. Následně pak budou přibývat vlastnosti podle preferencí uživatelů, neboť i TopMonks budou vyvíjeni sami v sobě s pomocí zakázek zadávaných vlastním uživatelům. Prioritu úkolů díky tomu budou moci uživatelé služby přímo ovlivnit. Originální přístup.

“Jsme na začátku. Vše je odvislé od počtu projektů v systému, kterých tam zatím je z objektivních důvodů na-jedné-ruce-spočetně mnoho. To by se mělo změnit ještě před WebExpem, kdy už bychom měli mít přibližně 20 zajímavých projektů. Máme dohodnutou spolupráci s počítačovými katedrami na ČVUT a VŠE, takže o monky
by také neměla být nouze. Jedná se o nový styl prácovního vztahu, takže jsme sami zvědaví, jak to bude fungovat. Jsme optimisté,” uzavírá Fabián.

Názor investora

Michal Illich, zakladatel Crazy Tomato, eTarget, Jyxo

Projekt se mi líbí, protože se snaží vyřešit reálný problém, který občas taky pociťujeme – jak najít kvalitní vývojáře? Jak se vypořádat s tím, že práce je někdy víc a někdy míň? Ale měl bych dvě výhrady:

1. Složitější projekty vyžadují několik dnů až týdnů zaučení, nevyplatí se pro ně najímat na jednotlivé úkoly.
2. Topmonks se snaží řešit dvě věci najednou – tržiště práce a zároveň nástroj pro správu úkolů. Mám radši projekty s jedním zaměřením. Nehledě na to, že ve správě úkolů těžko překonají zavedené nástroje (AgileZen, PivotalTracker, Jira, atd.)

I přes tyhle problémy asi zkusím TopMonks využít, ale nejspíš jen pro nějaký okrajový, experimentální projekt.

 

Ondřej Raška (@vondra), Miton Investment

Řeknu vám, že se nelehko hodnotí projekt podle webu, kde je jen Launchrock. Ale WebExpo stártup mě to letos naučil.

Bohužel jsem na IPO48, kde se TopMonks přestavili, nebyl. Tak jsem byl odkázán hledat informace na tom internetu. Při hodnocení startupu si myslím, že kvalita týmu je polovina úspěchu. Podařilo se mi najít aspoň fotku. Dál jsem se snažil zjistit, v čem je projekt nový, inovativní. V čem se liší od guru.com, Mechanical Turk, ifreelance.com, scriptlance.com, elance.com, odesk.com? Ani úvodní video mi to bohužel neosvětlilo.

Nevadí. Projekt je mi moc sympatický a budu ho pečlivě sledovat dál.

Ondřej Bartoš, Credo Ventures

Crowdsourcing je bezesporu skvělý koncept, vhodný pro realizaci menších i větších, krátkodobých i dlouhodobých projektů. Z toho pohledu je snaha TopMonks ve výborné oblasti. Ale jako u všeho, i u TopMonks bude záležet především na exekuci – na tom, jak se podaří získávat masu a kvalitu “mnichů”, nastavit proces fungování a kontrolu kvality, a samozřejmě i na schopnosti získat dostatek klientů na druhé straně. Každopádně se mi zdá, že od IPO48 urazili už kus cesty a držím pěsti.

Total
0
Shares
Další články