Průvodce českými startupy: Resumesimo

Další z českých projektů s globálními ambicemi, který představujeme v našem seriálu, se pouští do již nemálo obsazeného odvětví online tvorby životopisů. Už po pár týdnech fungování se chlubí uživateli z celé řady států po celém světě a sebevědomí mu nechybí ani díky slušnému investičnímu zázemí.

“Nápad na tento projekt vznikl v polovině roku 2010. Mnoho z našich kamarádů hledalo v té době zaměstnání a stěžovali si, že na internetu není žádná služba, která by jim nabídla jednoduchou tvorbu životopisu. Hned jsme s kolegou Ladislavem Nosákovcem začali pracovat na první verzi webu, našli programátora, udělali jednoduchou grafiku… a web nakonec nikdy nespustili. Měli jsme v té době rozjetých několik projektů a tento šel stranou,” popisuje (ne)začátek služby Resumesimo jeden ze zakladatelů Martin Demiger.

Až letos v březnu dostal tým impulz od Jana Barty, kterému se myšlenka nástroje na tvorbu životopisu během pár kliknutí líbila, a který se nakonec stal také investorem projektu. Pak už věci nabraly rychlý spád. Od dubna se začalo intenzivně pracovat na nové verzi služby, protože jak se prý ukázalo, z té staré se nedalo použít vůbec nic. Letos v červnu pak bylo Resumesimo konečně spuštěno ve veřejné verzi.

Čelem proti konkurenci

Resumesimo je online aplikace na tvorbu životopisů. Uživatel přijde na stránku, vybere si šablonu pro svoje CV, vyplní potřebná data a služba mu následně dodá životopis v pohledném PDF dokumentu, který lze poslat budoucímu zaměstnavateli. Na výběr je momentálně 20 různých šablon, které může uživatel kdykoliv zdarma změnit. Za celou službu si její tvůrci účtují 15 dolarů.

“Hlavní síla Resumesimo je v jednoduchosti. Víme, že máme desítky konkurentů, kteří nabízí hodně podobné služby. Snažíme se na to ale jít trochu jinak – celý proces tvorby CV jsme několik měsíců optimalizovali tak, aby byl co nejjednodušší. Také ho jako jediní nabízíme před platbou. Vyzkoušíte, jestli vám naše služby vyhovují, a pokud ano, teprve potom zaplatíte. Všichni ostatní to dělají opačně a chtějí po vás platbu hned v prvním kroku. Takže kupujete zajíce v pytli a vůbec nevíte, za co platíte,” vysvětluje Demiger.

Momentálně tedy služba vydělává pouze na jednorázovém prodeji životopisů, do budoucna by ale měla nabízet komplexnější servis. V jeho rámci by hotová CV byla rovnou přeposílána zaměstnavatelům, případně by za příplatek byla k dispozici kontrola gramatiky, lepší šablony, pomoc s psaním průvodních dopisů a podobně. Resumesimo by se tak podle plánu svých tvůrců postupně mělo stát nejen synonymem pro tvorbu životopisů, ale také pro kompletní servis spojený s hledáním práce.

Základny po celém světě

“Chceme během několika následujících měsíců vstoupit na všechny trhy, kde cítíme po našich službách poptávku. Není to vždy jednoduché a zatím se nám to daří pouze se střídavými úspěchy. Každá země má svá specifika a není snadné je odhalit. Především cena je v tomto velmi citlivým faktorem. Kdo chodil na Resumesimo pravidelně, mohl si všimnout, že jsme s cenou v prvních týdnech experimentovali opravdu často a měnili ji v podstatě obden, než jsme našli správnou hranici,” konstatuje Demiger.

V nejbližších měsících se chystá zejména spouštění dalších jazykových verzí, které by lépe odpovídaly potřebám zákazníků v daných zemích. Aktuálně byly spuštěný dvě nové verze – indická www.resumesimo.co.in a filipínská www.resumesimo.com.ph. Velký potenciál nabízí podle prvních zkušeností také Brazílie, kde už Resumesimo získalo několik desítek zákazníků.

“Konkrétní počet zemí, které bychom chtěli obsadit, neexistuje. Postupně se rozšiřujeme na základě poptávky, kterou jednoduše vidíme podle toho, z jakých zemí nám objednávají lidé na Resumesimo.com. Nejpomaleji zatím rosteme v Americe, na kterou se paradoxně zaměřujeme nejvíce. Naopak nás velmi zaskočilo, jak se Resumesimo doslova během noci stalo populární ve Španělsku, se kterým jsme původně vůbec nepočítali, a to aniž bychom se o to jakkoliv zapříčinili. Teď připravujeme španělskou verzi na www.resumesimo.es a s kompletní lokalizací doufáme, že tamní čísla prudce porostou,” říká Demiger.

Rada víc než peníze

Tým stojící za Resumesimem momentálně čítá už čtyři lidi, kteří se projektu věnují na fulltime. Další rozšiřování týmu se v dohledné době neplánuje. Výši investice ani konkrétní čísla zatím jeho tvůrci komentovat nechtějí s ohledem na ranou fázi vývoje. Role Jana Barty je nicméně jak investorská, kdy financuje kompletní vývoj a veškeré náklady s projektem spojené, tak i mentorská. Zejména obrovské množství kontaktů je podle Demigera pro tým cennější než finance.

“A jaká je největší překážka? Nevím, jestli je to překážka v pravém slova smyslu, nejvíce nás ale překvapilo, kolik dotazů nám chodí od zákazníků. Snažíme se od začátku službu stavět co nejintuitivněji tak, aby ji každý pochopil a mohl si svůj životopis udělat sám, bez cizí pomoci. Stejně nás ale lidé bombardují e-maily, kde chtějí něco vysvětlit, s něčím pomoct. Každý den tak několik hodin strávíme jen na technické podpoře,” uzavírá Demiger.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ve sklepě s Davidem Sonnenscheinem o korporacích a startupech

David sice původně sám pracoval v několika startupech, nakonec ale skončil v náruči korporace z nejkorporátnějších - SAP. Ta se letos stejně jako mnohé další vydatně opřela do startupů včetně těch českých a slovenských a nás zajímalo, co si od toho obří firmy slibují, co všechno nabízejí a co to říká o jejich vlastních plánech a budoucnosti.