Průvodce českými startupy: Najdivideo.cz

Video představuje ohromnou a stále populárnější část internetu a někdy není jednoduché najít to pravé. Právě proto vznikl lokální vyhledávač Najdivideo.cz, který videa hledá napříč všemi stránkami v Česku, bez ohledu na to, jestli se na video specializují nebo ne. Ještě letos chce navíc zahájit expanzi do dalších zemí a postavit se vyhledávači od Googlu na několika trzích.

Marek Šolc a Menef Khalife chtěli původně založit videoportál, který by reflektoval dění na české a zahraniční kulturní scéně. Hned po úvodních analýzách a průzkumech bylo ale jasné, že takových projektů na internetu již vzniklo několik a v průběhu rešerší navíc vznikaly další nové videoportály. Konkurence byla široká a se silným zázemím, proto myšlenku založit vlastní videoportál zavrhli. Nastalou situaci se však rozhodli obrátit ve svůj prospěch a vyvinuli vyhledávač videí, tedy službu, která integruje veškerý videoobsah z různých portálů do jednoho místa. Tak vzniklo Najdivideo.cz, unikátní český vyhledávač videí.

“Systém Najdivideo.cz se skládá z několika částí a jejich základní vývoj probíhal více než rok. Vývoj vlastního algoritmu, jeho zapracováni, úpravy a ladění trval asi rok a půl. Poté jsme přešli na nový framework a půl roku průběžně upravovali chování algoritmu. Na některých komponentách systému se pracuje neustále. Mnoho úsilí nás stálo odladění režimu chodu indexovacích robotů nebo práce na úpravách celého frameworku tak, aby jej bylo možné jednoduše implementovat v dalších zemích, kam plánujeme expanzi,” popisuje Šolc.

Miliony do rozjezdu a plány na východní expanzi

Dosavadní investice zakladatelů do projektu se pohybují v řádu jednotek milionů korun. Celý projekt je koncipován jako lokální internetová služba, tedy něco jako síť národních vyhledávačů videoobsahu, který je vždy přizpůsoben konkrétním podmínkám dané země. Za silné stránky Šolc a Khalife považují kvalitně zpracovaný obsah, unikátní technologii a dobrou redakční práci. Byznys je založen čistě na příjmech z reklamy a rozhodující je proto maximalizace návštěvnosti – v současné době navštíví české stránky průměrně 200 tisíc unikátních uživatelů měsíčně.

“Mezi střednědobé cíle patří prosadit Najdivideo.cz jako hlavní vyhledávač videa v České republice s minimálně milionem reálných uživatelů měsíčně. Dlouhodobý cíl je vybudovat vyhledavače ve vybraných zemích střední a východní Evropy a poté tyto vyhledávače spojit do jediné celosvětové služby. Vydělávat budeme na příjmech z reklam, především bannerových a textových. Nebráníme se však i netradičním formám reklamy,” říká Khalife.

Kromě najdivideo.cz se tak zároveň rozjíždí pod významově stejným názvem i další národní vyhledávače v různých zemích Evropy: najdivideo.sk, naidivideo.ru, suchevideo.at, znaidividieo.ua, szukajwideo.pl, iatavideo.ro, keresesevideo.hu, namerivideo.bg, trovareivideo.it, raskvideo.lt, atrodivideo.lv, videoerevna.gr.

Lokální nemusí být horší než globální

Důvodem vzniku služby bylo nabídnout českému uživateli ryze český vyhledávač videí, který by uměl vyhledávat videa českých reálií přesněji a lépe než zahraniční vyhledávače. Nejdůležitější vlastností Najdivideo.cz tak je fakt, že jsou zde všechna videa z domácích portálů a z YouTube dostupná na jednom místě.

“Naším hlavním konkurentem je Google Video, které ovšem vyhledává výhradně na videoportálech. My se oproti tomu snažíme mapovat veškeré české servery, na kterých mohou být kdekoli v obsahu, například jako součást zprávy na zpravodajském webu, umístěna jakákoli videa. Naopak ignorujeme stránky, kde se videa nenachází. Další významná výhoda oproti Googlu je fakt, že výsledek na Najdivideo.cz je při hledáni českých reálií přesnější v tom smyslu, že hledané video není zamíchané v obrovském počtu výsledků,” vysvětluje Khalife.

I proto se nakonec rozhodlo o českém názvu služby, přestože ve hře byla původně i jména jako Show.tv nebo pracovní název projektu “Pumpkin“. Tvůrcům však bylo jasné, že pokud chtějí být srozumitelní a dobře zapamatovatelní pro českého uživatele, budou muset mít také hezký český název, a proto jsme se shodli na Najduvideo.cz. Z různých variant tohoto názvu nakonec vykrystalizovala výsledná podoba Najdivideo.cz.

“Google Video má v České republice menší přehled než Najdivideo.cz. Máme širší záběr, nezaměřujeme se pouze na několik velkých portálů a sbíráme videa i z menších serverů. Jedná se především o zpravodajské, IT a vzdělávací servery. Další naší výhodou je přehledné rozdělení videí do kategorií a podkategorií nebo možnost výsledky filtrovat dle data a vytvořit si tak přehled o dění na domácí scéně v době, kdy jste byli třeba na dovolené. Dále existuje možnost filtrovat seriály na konkrétní sérii a díl nebo si vybrat konkrétní portály, na kterých chcete
provést vyhledávání,” vyjmenovává Khalife.

Z Česka do Evropy

Zatím není v plném provozu spuštěna žádná národní verze kromě české, do konce roku by nicméně měla být spuštěna slovenská, litevská a patrně i ruská verze. Ze začátku ovšem jen v podobě čistě vyhledávací služby bez jednotlivých kategorií. Projekt zatím není ziskový a vše bude záležet zejména na tom, jak dopadnou rozjednané spolupráce s důležitými hráči na českém internetovém a mediálním trhu.

“Nejzajímavější jsou samozřejmě trhy s velkým počtem internetových uživatelů, tedy Polsko, Rusko, Rumunsko. V Litvě máme zase velmi dobré kontakty. Slovensko je pro české firmy často první krok do zahraničí, už jen kvůli jazyku,” konstatuje Khalife.

Podle statistiky Netmonitor z dubna 2011 navštěvují Najdivideo.cz zejména lidé ve věku 45 až 54 let a jsou z Prahy, středních Čech, Moravskoslezského nebo Jihomoravského kraje. Tato věková skupina má podíl 19,9 procenta. Nejčastěji lidé na Najdivideo.cz hledají seriály, filmy, hudbu a erotiku. Brzy má také být spuštěna nová verze českých stránek a v plánu je optimalizace pro mobilní zařízení.

“Naší velkou výhodou je i lidský faktor, který přispívá k zvýšené kvalitě dat díky tomu, že zabezpečujeme kontrolu kvality výstupů nalezených dat v klíčových bodech procesu. Na naše stránky může uživatel pochopitelně přijít i bez cíle něco najít, pravidelně totiž obsah třídíme a uživatelům se automaticky zobrazují vybraná, aktuálně nejzajímavější videa,” dodává Šolc.

Názor investora

Ondřej Bartoš, Credo Ventures
Přiznám se, že o najdivideo.cz jsem doteď neslyšel, takže jsem na něj kouknul poprvé – a moc nechápu, k čemu je taková služba dobrá. I když pominu to, že výsledky hledání mi nepřipadaly zrovna ideálem relevance, neumím si prostě představit dostatečný počet uživatelů a už vůbec ne business model.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Průvodce českými startupy: Tripomatic.com

Z trojice finalistů letošní Startup Show (BookFan, OpenBrand a Tripomatic) jsme se v rámci naší startupové rubriky dosud nevěnovali jen jednomu z nich. Nyní přišel čas to napravit a tak představujeme Tripomatic, nový a jak jinak než globální nástroj pro přehledné plánování cest po světě.