Průvodce českými startupy: Kodiak

Tohle není ani tak příběh jedné aplikace či jednoho startupu, ale spíš zajímavá výpověď o startupovém podhoubí v Jablonci. Kdo v pozadí tuší vliv Mitonu, tuší správně. První velký příspěvek z experimentálního severočeského prostoru Ragtime je hezkým příslibem do budoucna a jasným vzkazem pro všechny podnikavé obyvatele malých měst.

“Je to hodně punkový prostředí, ale s velkým tahem na branku. Nehodláme se smířit s tím, že tady na severu Čech je budoucnost ve fabrice na autobrzdy a pak konečná,” prohlašuje Adam Horáček, který spolu s Jakubem Břečkou za čerstvě spuštěnou aplikací Kodiak stojí. Vznikla v rámci punkového jabloneckého inkubátoru Ragtime, který Jakub Břečka rozjel spolu s Jiřím Iblem (oba dřív pracovali v Mitonu) a coby squat funguje v domě Milana Zemánka.

Kodiak se v AppStore objevil na samém konci minulého týdne, už předtím se mu ale podařilo upoutat na sebe pozornost v rámci komunity nebo třeba na Twitteru. Nástroj umožňující programování na iPadech vznikal během posledního roku a mělo by jít o první z řady zajímavých aplikací. A proč zrovna Kodiak? Věřte nebo ne, dva kamarádi zakladatelů projektu prý milují pandy a snahou tak bylo vzdát pandám hold. Myšlenkový proces vypadal údajně asi následovně: panda – medvěd – kód – kodiak. No, tak teda jo.

“Už před rokem a půl jsem se chtěl do něčeho podobného pustit. Měl jsem nápad na spouštění kódu na iOS, ale nechtěl jsem skončit jen u něčeho nedotaženého. Na podzim 2011 přišel Kuba Břečka s tím, že by bylo dobré udělat něco pro programátory. Něco, na čem by se mohli učit hrou, dostali by úkol a ten by měli vyřešit. Když jsme si proklepli, jestli by to šlo, zjistili jsme, že Apple nenápadně zrušil svůj zákaz spouštění kódu na iOS. Za týden jsme měli demo a poslali ho na review do AppStore. A prošlo to,” popisuje Horáček začátky.

Hlavně nepodcenit marketing

První demo vzniklo na přelomu roku, sami jeho tvůrci ale přiznávají, že za moc nestálo. Přes Ragtime se pak podařilo sehnat dalšího člena týmu, Honzu Vu Nama, který kompletně předělal UI. Projekt zbrzdily i obvyklé životní nepříjemnosti jako nutnost nástupu do práce nebo státnice na škole, v květnu se ale v Ragtime vše rozjelo naplno a během prázdnin byl Kodiak hotov. A to včetně importu PHP souborů z e-mailu, jenže reakce Applu byla právě kvůli téhle funkci negativní. Za čtrnáct dní po jejím odstranění byl Kodiak schválený.

“Najedou jsme zjistili, že nás to nejhorší část teprve čeká. Příprava propagace aplikace už vznikala v širším týmu, v Ragtime vznikl web a kde se dalo jsme sosali moudra o tom, jak dobře vypustit do světa aplikaci. Přibližně čtrnáct dní před plánovaným spuštěním jsme začali osobně psát spoustě lidí, kteří se programováním a iOS zabývají. Psali jsme jak obecné, tak zcela osobní maily, začali jsme hodně řešit Twitter a přineslo to ovoce – odezva i prodeje daleko předčily naše očekávání,” říká Horáček.

Kodiak má ve zkratce být prvním nástrojem, v němž se dá na iOS reálně programovat. Síla aplikace spočívá v tom, že není třeba posílat data na server k vyhodnocení tak, jako to dělají ostatní aplikace, tudíž umožňuje práci i bez připojení k internetu. Kromě toho offline exekuce radikálně zrychluje práci a editory jako Textastic nebo Diet Coda nic takového neumožňují.

Co se chystá v Jablonci

Přestože vše vzniklo takříkajíc na koleni a investicí byl hlavně čas a energie, náklady postupně přeci jen dosáhly desítek tisíc. Už za první víkend se ale vložené peníze vrátily, aplikaci si stahují lidé po celém světě a přicházejí pozitivní ohlasy. Získané zkušenosti se nyní tým pokusí dál využít a připravit se na reakci konkurence. Vývoj aplikace bude probíhat pod hlavičkou Ragtime, což má zajistit dostatečnou kapacitu a rychlost.

“Ragtime postupně s Kodiakem srostl, protože se všichni známe a ovlivňujeme se. Je tu pevné jádro a kolem spousta dalších lidí, kteří drží palce a občas vypomůžou. Kodiak byl první případ, kdy se tahle komunita věnovala indie projektu, který přišel z venku. Dospělo to až do fáze, že najednou byli všichni Ragtime a všichni zároveň Kodiak. Máme tu i několik dalších hodně dobrých projektů a dlouhodobě chceme vytvářet prostředí, kam můžou kreativní lidé přijít bez strachu, že je to nějaký elitářský svět, a dostat tu nejlepší možnou podporu. Zkrátka udržet atmosféru, kde je radost něco dělat, včetně okamžiků, kdy člověk padá na hubu a potřebuje podržet,” popisuje Horáček.

Kromě Kodiaka se podle něj v Ragtime pracuje i na dvou aplikacích pro tuzemský trh a ani tím plány zdaleka nekončí. “Jedna je původně pro bývalý projekt Mitonu, kde jsme si hodně hráli s tím, co člověk očekává od nákupní aplikace, druhou děláme proto, že si chceme udělat trochu srandu z bankéřů. Pak ale zamíříme zase ven. Doufáme, že se nám podaří domluvit se s lidmi držícími práva na jeden z nekrásnějších českých exportních pokladů. Celkově se chceme držet platformy iOS, nápady můžeme přehazovat vidlema. Počítáme s tím, že se k nám přidají další lidé a o Ragtime bude snad ještě hodně slyšet. Chceme aby dělal lidem radost a dodával jim odvahu zkusit něco vlastního,” dodává.

Názor investora

Michal Illich, zakladatel Jyxo
V současné podobě je to hezká hračka, využitelná jako učební pomůcka. Třeba pro člověka, který si chce na dovolené vyzkoušet PHP. Ale nedokážu si představit, že by to využil někdo na práci za situace, kdy má poblíž počítač. Co se týká funkčnosti, samotné PHP dnes nestačí – maximálně na jednoduché scripty a téměř statické stránky. Cokoliv většího bude navíc potřebovat alespoň MySQL (které Kodiak pokud vím připravuje). Reálně používané projekty navíc potřebují ještě memcached či obdobnou in-memory key-value databázi. Pak budete chtít třeba Node.js a podobné hračky. A to už to člověk fakt radši udělá na počítači, než k tomu ohýbat iPad. A to říkám jako člověk, který má iPady rád.

 

Total
0
Shares
Další články