Prošli jsme si Ecocapsuli. Na vlastní oči ji v Praze můžete vidět ještě pár hodin

Miniaturní mobilní dům pyšnící se plnou samostatností s názvem Ecocapsule se přijel ukázat do Prahy. Na lodi Cargo Gallery na pražské náplavce byl díky své velikosti prakticky k přehlédnutí. Pokud jej chcete vidět alespoň zblízka několika metrů, máte na to čas jen do zítřejších sedmi hodin ráno.

„Chtěli jsme ji tu nechat déle, ale v rámci přestavby náplavky to nebylo možné,“ krčí rameny Matěj Gyarfáš, který má v projektu na starosti komunikaci.

Hodnota? 200 milionů korun

Jde o zajímavý projekt nejen na oko. Už jsme se o něm zmiňovali mimo jiné s tím, že má stovky objednávek. Firma vyrábějící mikrodomek má po aktuálním kole investic podle odhadů hodnotu 200 milionů korun. Zatím má první domek jen jeden zákazník z Japonska, další se vyrábějí. I tak v příštích letech očekává Ecocapsule tržby z prodeje ve stovkách milionů.

Slovenský projekt zkrátka okouzlil. Kromě možnosti vzít si jej do zcela odlehlých míst nebo si z něj udělat místo k životu v oblastech s extrémně vysokým nájmem (třeba v New Yorku nebo Silicon Valley) se objevují i nové příležitosti. „Ozývají se nám i hotelové sítě, které si chtějí doplnit portfolio pokojů,“ vysvětluje CEO a zakladatel Tomáš Žáček jejich představu rozmístit Ecocapsule třeba na útesech s výhledem na moře.

Co to je Ecocapsule

Na 8,2 čtverečních metrech – což je mimochodem 4,67 metru na délku, 2,20 metru na šířku a 2,50 metru na výšku – najdete ložnici, kuchyňku, místo na práci, stůl na jídlo i koupelnu se záchodem. Ecocapsule se vejde do klasického nákladního kontejneru, utáhne ji i auto (má vlastní kolečka) nebo třeba helikoptéra. S plnými nádržemi vody váží 1 700 kilogramů.

Vejcovitý tvar umožňuje mimo jiné sbírat dešťovou vodu (a následně ji filtrovat), solární panely a větrná turbína zase zajistí zbytek energetických potřeb pro jednoho až dva lidi na několik měsíců. Turbína generuje asi 750 W, panely i 880 W. Bližší údaj nečekejte, záleží totiž na tom, kde domek jeho vlastník zaparkuje. V subtropech to bude výrazně déle než v severských zemích.

 

Trhem je pro ni především Japonsko, Spojené státy či Austrálie, V Evropě jsou to německy hovořící země či Holandsko. „Tedy takové, které mají zkušenost s karavany,“ vysvětluje Tomáš Žáček. Mikrodomek má však za domov Slovensko, ale nově i Česko. Část výroby se přesunula do Olomouce a bývalá federace má i nadále zůstat jedinými dvěma státy, kde se bude vyrábět.

„Chceme to mít pod kontrolou, a to především abychom mohli výrobu kontrolovat naživo, jezdit do Asie je přeci jen o něčem jiném,“ vysvětluje Matěj Gyarfáš. Podle něj je výroba v Asii mimo zájem týmu. „I kvůli duševnímu vlastnictví. Přesto víme, že není otázka zda, ale kdy nás okopírují. My budeme ale napřed,“ věří.

Momentálně se připravují zakázky do Austrálie, Spojených států a různých zemí Evropy. Výrobu jednoho kusu firma stáhla z původního půl roku na méně než měsíc. „Do půl roku to však bude maximálně deset dní,“ plánuje Matěj Gyarfáš.

V týmu Ecocapsule je čtrnáct členů, dál se ale rozvíjí. Aktuálně na platformě Crowdberry uzavírá druhé kolo investice, díky níž chce vybudovat mezinárodní obchodní síť a výrobní kapacity pro sériovou výrobu. Dosud tu shromáždila kapitál od jedenácti investorů, včetně japonské firmy, ve výši 19 milionů korun.

Zajímavých osm metrů čtverečních v Praze

Velmi nepoeticky docestovala Ecocapsule do Prahy v kamionu, je možné ji však zapřáhnout podobně jako zmíněný karavan nebo z ní díky speciálnímu pontonu udělat hausbót.

I přes futuristický design je 8,2 metru čtverečních – obytný prostor pro jednoho i dva lidi – na lodi k přehlédnutí. Z venku, když už si všimnete, však zaručeně upoutá svými tvary, větrnou turbínou i solární střechou.

Uvnitř je pro minimalistické lidi místa dost, i tak však musíte dávat pozor na to, jestli nenecháte náhodou otevřenou skříňku. Pokud ano a otočíte se, pravděpodobně totiž odejdete s boulí na hlavě.

Domek disponuje velkými okny, takže podle Gyarfáše není stresující ani pro klaustrofobiky. Úměrně malý záchod a zároveň sprcha (na druhé straně stěny) má aktuálně příjemný výhled mimo jiné na jeden z kriticky ohrožených pražských mostů. Stojíte-li v kuchyňce, jste zároveň v předsíni, takže prakticky jednou nohou venku. I tak kapsule působí opravdu prostorně. Alespoň tedy ve chvíli, kdy je prázdná.

Total
0
Shares
Další články