Projekty loni na Kickstarteru vybraly půl miliardy dolarů

Projekty vystavené na stránkách populární crowdfundingové služby přilákala loni peníze od třech milionů lidí z 214 zemí celého světa, Přibližně 80 tisíc z nich podpořilo víc než deset projektů.

Pebble, 3D systém Oculus Rift, skatepark ve Philadelphii, fotovýstava na Berlínské zdi, ale třeba i překlad Moby Dicka do japonského emotikonového písma emoji. Projekty, které letos vznikly díky tomu, že získaly peníze na Kickstarteru.

Celkem se podle jednoduché, ale efektní prezentace služby, díky Kickstarteru loni rozjelo 19911 projektů.  Mezi nimi byli i čeští herní vývojáři Dreadlocks, kterým se povedlo vybrat za týden půl milionu korun pro svou kyberpunkovou RPG pařbu Dex.

kickstarter

Crowdfunding je ale čím dál tím větší téma. Jen v Česku jsou už běží minimálně čtyři místní služby. Vlastní klon Kickstarteru mají i na Slovensku a objevují se i nové, specializované projekty.

Urychlit nástup nezávislých médií chce třeba IndieVoic.es. Založil ho bývalý srbský novinář Sasa Vucinic a momentálně šéf společnosti V Media Ventures CEO. Stejně jako Kickstarter a další podobné služby používá IndieVoic.es standardní model – provozovatelé médií a blogů vytvoří projekt, nastaví množství peněz, které na ně potřebují a počkají na to, jestli jim to lidé uvěří a zaplatí s tím, že za to dostanou nějakou odměnu. Třeba v podobě nějakých novinářských artefaktů nebo třeba podepsaných fotografií od zpovídaného v rozhovoru  a podobně.

Zároveň se do crowdfundingu zakoukali i bruselští úředníci. Evropská komise už zkoumá možnosti, jak novinku využít pro rozdělování evropských peněz.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Startup Druidly získal dvoumilionovou investici

Společnost Druidly, která vyvíjí platformu pro automatizovanou distribuci obsahu na mobilní telefony, tablety a počítače, získala počáteční investici ve výši 110 tisíc dolarů. Služba je zatím neveřejná, vstup na český a evropský mediální trh nicméně plánuje již koncem léta.