Procento z ničeho, charitativní program pro startupy

Kolik má hodnotu jedno procento z celku, když celek žádnou hodnotu nemá? Správnou odpověď jistě tušíte. Ale kolik může mít takové jedno procento hodnotu za pár let, když se z pouhého nápadu vyklube úspěšný startup, který někdo koupí?

Přesně na tomto nápadu stojí nový charitativní program 1% of Nothing, za nímž stojí pánové Shervin Pishevar (podnikatel a venture investor) a Matt Galligan (zakladatel startupu SimpleGeo). Začínající startup si vybere charitativní projekt, který je jeho zakladatelům sympatický, a symbolicky mu daruje majetkový podíl jedno procento. Pokud nápad nevyjde a startup neprorazí, v podstatě se nic neděje. Pokud se ale startup podaří úspěšně prodat, může to pro charitu znamenat ohromnou finanční injekci. Koneckonců Matt Galligan již má v tomto směru jisté zkušenosti, jeho první počin SocialThing přesně takto zaznamenal rekordní dar pro charitativní projekt Community Foundation of Boulder.

Pokud by snad podnikatelé nevěděli, komu nejlépe svoje jedno procento darovat, zakladatelé 1% of Nothing jim s výběrem rádi pomohou. Jako drobné rozšíření mohou 1 procento svého podílu na společnosti darovat také zaměstnanci startupů, celé společnosti mohou zase na účet charity posílat i jednoprocentní podíl na zisku. První zájemci o dar se prý již ozvali, nadále pak oběma pánům nezbývá než pracovat na zvýšení viditelnosti jak tohoto projektu, tak charity všebecně.

Via TC

Total
0
Shares
Další články