Přichází Foodpanda, globální konkurence rozvážkových služeb

DámeJídlo, JídloTeď a dalším rozvážkovým službám přibyla nová a globální konkurence. Foodpanda přichází z Německa a má za sebou kromě jiného i ruský kapitál.

Tři miliardy lidí, osmadvacet zemí na pěti kontinentech. Teď už i v Česku. Jak jsme už na začátku prázdnin prorokovali, Foodpanda pokračuje v rychlé expanzi do celého světa. “Česko je velmi rychle rostoucí trh. Doufáme, že díky naší schopnosti rychle obsazovat nové trhy nám pomůže k úspěchu,” tvrdí v tiskové správě Peter Varga, šéf tuzemské pobočky.

Snímek obrazovky 2013-08-19 v 11.43.09 (2)

Osobnost šéfa je sama o sobě zajímavá pro celý průběh souboje o nový trh. Peter Varga má za sebou totiž kariéru v SocialBakers, ale třeba i ve Slevomatu. Koneckonců diskuse nad tím už jede na Twitteru.

Český trh, si díky DámeJídlo.cz (podívejte se na půl roku starý rozhovor s Tomášem Čuprem) a možná částečně JídloTeď.cz teprve na rozvážky začíná zvykat. Nový velký hráč by mohl celou scénu pořádně rozjet. Bude to ale možná chvilku trvat. Česká Foodpanda totiž operuje hlavně v Praze a svou regionální síť si, narozdíl od tuzemských projektů, teprve buduje.

Konkurence už se přitom vrhá na Slovensko. “Od začátku září spustíme kurýrní službu v Bratislavě a do konce roku chceme vyřizovat deset tisíc objednávek měsíčně,” popisuje plány další expanze služby DámeJídlo její zakladatel Tomáš Čupr.

Panda se nebojí koupit jedničku

Panda řádí ale i v cizině. V našem regionu už služba funguje v Rusku, Polsku a Maďarsku. V Brazílii momentálně kupuje místní konkurenci Megamenu. Minulý týden si služba, která na jihu Ameriky funguje pod názvem hellofood pohltila svého konkurenta Jánamesa. Podobně, jako to už provedla třeba v Singapuru nebo v Maďarsku.

V zádech má peníze z velkého Ruska. Dmitry Falkovich a jeho fond Phenomen Ventures totiž nejsou žádná ořezávátka. A to i přesto, že fungují teprve dva roky. Stihli si pořídit podíly ve službách jako FAB, Virool (služba na generování views pro “virální videa”), Mail.ru (IPO v roce 2010 za solidních 5 miliard dolarů), Hailo (online taxi dispečink podobný Uberu) a dalších. Foodpanda zároveň prošla jedním z nejúspěšnějších inkubátorů Rocket Internet, který se zapojil i do samotného financování služby.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ženy ve startupech – díl první

Svět startupů, IT a technologií obecně zůstává stále mužskou doménou. A za nás je to velká škoda, protože nejrychleji rostoucí trh si zaslouží ty nejšikovnější lidi a kolem poloviny šikovných lidí tvoří právě ženy. Proto jsme se rozhodli představit vám některé z žen, které na současné české startupové scéně působí. Oslovili jsme jich hned 12 a každé z nich položili tři otázky - na jejich projekt, na jejich motivaci a na jejich názor na přínos žen startupové scéně.