Přichází další korporátní akcelerátory, devět jich otevře i Coca-Cola

Kdo nemá svou síť akcelerátorů po celém světě, ten jako by nebyl. Potom, co Telefónika rozprostřela svou Wayru po několika kontinentech a zakotvila i v Praze, se svá doupata pro startupy rozhodla otevřít i Coca-Cola. Ano, ta Coca-Cola, která už přes sto dvacet let vyrábí limonády.

Devítka startupových center Coca-Coly se do konce roku otevře ve velkých městech po celém světě. Rozšíří tak dvojku Sydney a Mexico City, kde už program běží. Nejblíž Praze bude to berlínské, ale akcelerátory vzniknou i v Rio de Janeiru, Buenos Aires, Bangalore, Singapuru a Istanbulu.

“Přibližně před rokem a půl jsme si uvědomili, že děláme málo pro inovace. Uvědomili jsme si, že tam dole se něco děje, a my u toho nejsme,” vysvětluje důvod pro vstup nápojového kolosu do světa technologických startupů viceprezident pro inovace David Butler.

Akcelerátory zaštítěné Coca-Colou prý nemají být primárně o penězích, ale spíš o spolupráci a hledání nových cest na globální bázi. Podle Butlera zajímají Coca-Colu hlavně dvě oblasti – distribuce a blahobyt, respektive pohodlí. Počítají ale s tím, že si každá země přinese svá specifika.

Pro firmu to není první pokus o vstup mezi startupisty. Už v roce 2001 rozjela ve spolupráci s tamní technikou první inkubátor v Atlantě. Projekt Fizzion nabízel podporu až 250 tisíc seed kapitálu výměnou za dvanáct procent ve firmě. Každopádně byl v tichosti ukončen. Coca-Cola byla také prvním netechnologickým sponzorem Startup Weekendu, který byl v podstatě zárodkem globální startupové sítě UP Global.

Velké korporace a startupy jsou aktuálním tématem celé scény. Promazat zatuhlé procesy pomocí nápadů mladých firem se rozhodl kromě Coca-Coly, Telefóniky či Deutsche Telekomu třeba i SAP, který své služby statupům nabízí i v Česku. Zrovna v Berlíně to ale možná bude mít limonádový David Butler těžké. Akcelerátory a startupové programy jsou tam totiž skoro na každém rohu a už se začíná mluvit o “akcelerátorové únavě”.

 via VV

Total
0
Shares
Další články