Přes Kickstarter již prošlo 100 tisíc projektů, necelá polovina úspěšně

Kickstarter, asi nejznámější crowdfundingová platforma na světě, včera oznámil překonání hranice 100 tisíc projektů. Ne všechny z nich ale byly úspěšné. Zatímco kolem čtyř tisíc projektů aktuálně ještě není uzavřených, asi 42 tisíc jich překonalo finanční hranici, kterou si stanovily.

Kickstarter byl založen v roce 2009, původně pod názvem KickStartr. Od té doby se vypracoval v mediálně nejznámější crowdfundingovou platformu západního světa, přestože někteří konkurenti, například taktéž poměrně známé Indiegogo (2007), spouštěli svoje platformy dřív.

Kickstarter včera oznámil, že překonal 100 tisíc spuštěných projektů. To ovšem neznamená projekty, které úspěšně naplnily své finanční cíle, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naopak jde o takové projekty, o jejichž financování přes službu jejich autoři usilovali, nezávisle na tom, zda byli úspěšní nebo nikoliv. Kickstarter překonání stotisícového milníku oznámil včera na svém Twitteru.

Společnost poskytuje poměrně podrobné statistiky všech kampaní, které přes ni probíhají, navíc pravidelně aktualizované, takže nikdy nejsou starší než pouhých několik hodin. Podle poslední zveřejněné verze bylo přes Kickstarter financováno již 100 147 projektů, z nichž 4219 stále není uzavřeno a 42 161 úspěšně naplnilo svoje finanční cíle.

Některé statistiky jsou přitom více než zajímavé. Například zhruba 11 procent všech spuštěných projektů nikdy neobdrželo ani jednu jedinou finanční investici. Naopak 81 procent všech projektů, které překonaly 20 procent svého cíle, bylo zafinancováno úspěšně.

Každý projekt si při spuštění přes Kickstarter stanoví nejen svůj finanční cíl, tedy kolik musí investoři přislíbit, aby byl úspěšný a došlo k jeho realizaci, ale také různé stupně investic, tzv. perky. Perky se liší tím, kolik investor do projektu vloží, a běžný postup je takový, že vyšší perky obsahují zajímavější odměny. Investice přes Kickstarter nicméně nemohou mít podílový charakter, tedy že by se vkladatel účastnil na případném úspěchu projektu i majetkově a finančně. Jedinou odměnou pro investora tak je právě bonus, který obdrží v rámci toho perku, který si zvolil.

Mezi nejúspěšnější projekty na Kickstarteru se do dnešního dne zařadily film Veronicy Mars, který dokázal překonat milion dolarů za pouhé 4 hodiny a zastavil své počítadlo na 5,7 milionu dolarů, a volné pokračování filmu Garden State od Zacha Braffa, známého především ze komediálního seriálu Scrubs. Na svůj druhý původní film Braff vybral 3,1 milionu dolarů.

Total
0
Shares
Další články