Překvapení na poli realtime vyhledávání: OneRiot

Poslední dobou se nám na trhu vynořilo několik zbrusu nových realtime vyhledávačů. Podle všeho v souboji o úspěch zatím vítězí OneRiot.

OneRiot není klasický vyhledávač typu Googlu. Jedná se o speciální aplikaci na vyhledávání zpráv, videí, článků a podobných zajímavostí, o kterých se zrovna mluví. Výhodou OneRiot je, že veškeré výsledky opravdu vyhledává v reálném čase, bez toho, aby bylo třeba indexovat celý obsah webu, jako u tradičních vyhledávačů.

A jak to celé pracuje? OneRiot sleduje obsah Twitteru a Diggu a zde odkazované stránky indexuje. Podle počtu odkazů na danou URL v kombinaci s 25 dalšími ukazateli vyhledávač vyhodnotí důležitost odkazu, podle které ho pak zařadí na dané místo mezi výsledky. Zajímavá je doba indexace – v průměru trvá 35 vteřin, než se odkaz sdílený na daných sociálních sítích dostane mezi potenciální výsledky vyhledávání.

Klíč k úspěchu

V poslední době jsme se mohli setkat s mnoha dalšími realtime vyhledávači. Po prvotní vlně zvědavosti ale zájem vždy velmi radikálně opadá. Mezi těmito případy lze zmínit například Scoopler, Topsy, Collecta, nebo CrowdEye. Proč tedy zrovna OneRiot je tím, kdo se vypracoval na milión vyhledávání každý den?

Když OneRiot v květnu spustil vyhledávání odkazů z Twitteru, zvýšil se zájem o něj z původních čísel někde mezi nulou a málem na zhruba 350 tisíc vyhledávání denně v měsíci červenci. To je jistě úspěch, přesto ale odpověď spočívá ještě dál. Právě v červenci totiž OneRiot naplno spustil nové API, umožňující cizím webům napojit se na jeho vyhledávání a využít ho na svých stránkách. V současné době má aplikace 40 API partnerů, mezi nimi i Microsoft, kteří zprostředkovávají okolo 80% z milionu vyhledávání provedených každý den. Možná i na základě tohoto úspěchu se investoři rozhodli zvýšit svoje vklady o dalších 7 milionů dolarů, na celkových 27 milionů.

OneRiot tak svoje putování za výsadním postavením na trhu realtime vyhledávání prozatím postavil na vyhledávání pro kohokoliv a kdekoliv. Zůstává ale otázkou, zda nebude časem nucen dostat uživatele na svou domovskou stránku, kde může celý projekt lépe kontrolovat, a rozhodně také pohodlněji přeměnit na peníze.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Inkubátor InovaJET při ČVUT hledá nové technologické firmy

Do 13. prosince mají studenti, absolventi i akademici možnost přihlásit se se svým projektem z oblasti technologických inovací do inkubátoru InovaJET. Dostanou tak možnost rozjet vlastní podnikání a až na 18 měsíců získat kompletní zázemí pro svou rodící se firmu. Součástí je i tým zkušených mentorů a vzniklé subjekty budou napojeny na komunitu malých a středních firem.