Prasečí kejda táhne. Projekt vyhrál soutěž Ignite

Když jsme psali o projektu čištění prasečí kejdy na použitelnou (nebo dokonce pitnou) vodu, bylo nám jasné, že nezapadne. Teď vyhrál soutěž Ignite v rámci Innovation Day. Výzkumný technologický institut, z jehož dílny pochází, si tak přilepšil o 300 tisíc korun. Zaujal v prvním ročníku soutěže mezi dalšími 71 konkurenty.

Když jsme psali o projektu čištění prasečí kejdy na použitelnou (nebo dokonce pitnou) vodu, bylo nám jasné, že nezapadne. Teď vyhrál soutěž Ignite v rámci Innovation Day. Výzkumný technologický institut, z jehož dílny pochází, si tak přilepšil o 300 tisíc korun. Zaujal v prvním ročníku soutěže mezi dalšími 71 konkurenty.

Výzkumný technologický institut se úpravou, filtrací a separací kontaminovaných a odpadních vod dlouhodobě zabývá, přitom vyvíjí zařízení tak, aby čištění probíhalo pouze fyzikálními principy bez použití chemie. Čištění prasečí kejdy chce dostat do rodinných domů. “Celý vývoj a výzkum financujeme z vlastních zdrojů, a tak nám výhra pomůže např. při dovybavení laboratoře,“ říká Michael Carvan, jednatel institutu.

„Chci, aby ‘Česko bylo nano’, aby se tu nanotechnologie prosadily. O naše produkty a inovace v této oblasti je v zahraničí zájem. To je také cesta, jak s nižšími náklady dosáhnout kýžený efekt,“ dodává Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace.

Prasečí kejda už se objevuje všude, nejde o první soutěž, kterou vyhrála, a vodu z ní testují i známé osobnosti.

Pije Martin Veselovský? A zajímá vás, co pije? Uvidíte… Už ráno na www.DVTV.cz

Posted by DVTV on Friday, 17 April 2015

 

Druhé místo si odnesla aplikace EasyCargo od společnosti Bee Interactive, která má za cíl využít 100 % přepravního prostoru. To se totiž firmám při přepravě zboží v přívěsech a kontejnerech nedaří. Aplikace získala 100 tisíc korun, které ji mají pomoci mimo jiné při expanzi na zahraniční trhy.

EasyCargo

Třetí příčku obsadila projekt SentiSquare, který se zabývá analýzou libovolných textů, které zákazníci píší na internetu. Uspořádává jejich názory do stromu témat, takže cílí hlavně na marketingové, komunikační nebo social media účely. Injekci ve výši 100 tisíc korun chtějí zakladatelé použít na zdokonalování nástroje.

UPC_IGNITE_3.misto_SentiSquare

Ignite chce vyzdvihnout podnikatele, kteří mají reálné vize o svém rozvoji a ambice uspět na mezinárodní scéně. Při výběru vítězů porota hodnotila, do jaké míry jsou podložené realistickými ekonomickými fakty. Zaměřila na udržitelnost rozvoje i na inovativnost, originalitu a společenský přínos projektů. Do jejích řad patřila třeba Jana Hodboďová, vedoucí InovaJETu, zakládající partner Credo Ventures Jan Haberman nebo obchodní ředitel Google ČR Jan Vraný.

První ročník to má za sebou, už se ale chystá ten další: jeho zahájení je plánováno na jaro příštího roku.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Druidly oficiálně startuje, Survio hlásí uživatele ze 100 zemí

Společnost Druidly, poskytovatel platformy pro automatickou distribuci obsahu na mobilní telefony, tablety a počítače, dnes vstoupila do fáze veřejného betatestování a představila také prvního klienta. Další český startup s globálními ambicemi, dotazníková služba Survio, pak oznámila, že ji využili lidé z více než 100 zemí.