Praha má svůj kosmický inkubátor. První ve východní Evropě

V prostorách Prague Startup Centra budou české startupy hledat využití kosmických technologií pro běžný život. Připraveno je financování na 5 let pro celkem 25 startupů, ty si rozdělí 1,25 milion eur.

Síť evropských podnikatelských inkubátorů Evropské kosmické agentury (ESA) se rozšířila o šestnácté město. V Praze se otevřel kosmický inkubátor ESA BIC Prague, první ve střední a východní Evropě. Sídlit bude v prostorách nedávno otevřeného Prague Startup Centre v Paláci Adria.

Hlavní město pojalo podepsání dohody slavnostně: odehrálo se v rezidenci primátorky, přítomen byl kromě ředitele CzechInvestu Karla Kučery také ředitel Evropské kosmické agentury Johann-Dietrich Woerner, primátorka Adriana Krnáčová a zástupci ministerstva průmyslu a ministerstva dopravy.

„Vítám Prahu do naší vesmírné rodiny a těším se, jaká zajímavá využití kosmických technologií Česká republika přinese. Věřím, že pražské firmy a celá Česká republika prostřednictvím ESA BIC přijdou s inovativními produkty, z kterých budeme mít prospěch všichni,“ řekl Johann-Dietrich Woerner.

palac_adria_praha
Palác Adria

Financování na 5 let pro 25 startupů

Program ESA BIC Prague si klade za cíl podpořit využití kosmických technologií v běžném životě, a zajistit tak podporu výzkumu, vývoje a inovací a zpeněžení jejich výsledků.

Financování je zajištěno na 5 let, kdy má inkubátorem projít 5 startupů ročně, celkem tedy až 25 firem. Každý ze startupů může po dobu dvouleté inkubace čerpat podporu až 50 tisíc eur. Přihlášky do prvního kola by se měly otevřít na podzim, naostro se začne příští rok na jaře.

Celkem je na program vyčleněno téměř 45 miliónů korun. ESA BIC Prague bude spolufinancován hlavním městem Prahou, které na program poskytlo prostředky ve výši 22,3 milionu korun. Stejnou částku poskytne také Evropská kosmická agentura.

CzechInvest jako operátor programu zprostředkuje za podpory ministerstva průmyslu a obchodu vybraným žadatelům inkubační balíček, který bude obsahovat konzultační a poradenské služby v technologické i podnikatelské oblasti. K dispozici bude startupům také marketingová podpora a pomoc s vyhledáním partnerů a potenciálních investorů.

Kosmické technologie v běžném životě

  • patentové portfolio Evropské kosmické agentury obsahuje 132 vynálezů
  • technologie chrání 411 patentů

Díky kosmickým technologiím

  • společnost Carmat vyrobila umělé srdce
  • EOMAP zmapoval Velký bariérový útes
  • italská společnost Flyby zmapovala pomocí satelitů sluneční aktivitu a propojila je s inteligentními solárními panely
  • nové hodinky Omega obsahují technologii, která hlídá nadcházející události a ukazuje, kolik časů do nich zbývá
  • futuristické auto rakouské společnosti Magna Steyr určené pro místní městskou dopravu spaluje čistý vodík, stejně jako vesmírná raketa

„Díky poskytnutým prostředkům se novám hi-tech podnikatelům otevřou úplně nové obzory a příležitosti. Praha tak bude branou k využití kosmických technologií,“ říká Karel Kučera.

Nadšení politici

Kromě něj jsou z inkubátoru nadšení také politici. „Podporu začínajících firem považujeme za velmi důležitou, obzvláště když se jedná o využití komplikovaných kosmických technologií. ESA BIC Prague je unikátní příležitostí pro pražské subjekty, neboť jim pomůže získat finanční prostředky i odborné poradenství a rozjet podnikání založené právě na těchto technologiích,“ říká Adriana Krnáčová.

„Na prestižním projektu jsme s agenturou CzechInvest od začátku spolupracovali. Pražský inkubátor je velkým vítězstvím pro všechny, kteří si uvědomují důležitost pokroku kosmických technologií a jejich následnému využití v hi-tech a dalších průmyslových oborech,“ doplňuje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Jde o první podobný inkubátor ve střední a východní Evropě. Cením si proto toho, že jsme projekt dotáhli do konce a vytvořili program, který podporuje podnikatelské nápady a hledá využití kosmických technologií v běžném životě,“ uvádí ministr dopravy Dan Ťok. „Letecký a kosmický průmysl přináší nové technologie a procesy, které inovují i další průmyslové oblasti. Praktické aplikace tak mohou posouvat dopředu celou ekonomiku,“ dodává.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály června: Hračky pro dospělé

S ohledem na naše neodkladné cesty za fotbalem do Polska a organizaci Startup Summitu jsme virály trochu zanedbávali, o to větší kolekci úspěchů virálního marketingu jsme si ale nachystali tentokrát. A je pozoruhodné sledovat, co všechno jsou dospělí lidé schopni vymyslet a podniknout, aby upoutali pozornost internetového publika.