Pod pokličkou programu GREEN LIGHT. Jak se akcelerují startupy na severní Moravě?

Jak říkal už Abraham Lincoln, „vážení občané, nemůžeme uniknout historii“, a proto i krátký exkurz do našeho startupového programu nemůže začít bez trochy nostalgie. Píše se rok 2012. Slovo startup se začíná zabydlovat v českém slovníku. V Americe jistý student Evan Spiegel odchází ze Stanfordu, aby se věnoval svému startupu s názvem Snapchat a o tři roky později se tak stal nejmladším miliardářem světa…

A tak zatímco v Praze a Brně se startupová kultura úspěšně rozvíjí, v Ostravě jsme na startovní čáře. V programu, kterému dáváme jméno GREEN LIGHT, chceme dát zelenou studentům z naší univerzity a poskytnout jim takové podmínky, aby viděli, že rozjetí vlastního byznysu nemusí být ze žánru sci-fi. Prostě takoví Evanové Spiegelové, akorát bez toho, aniž by museli opouštět školu.

Postupně se program vypracovává z malého univerzitního programu až na celoregionální. Inspirací nám jsou jiné české a zahraniční startupové programy, ale zkušenosti získáme také v Americe, kde jsme v roce 2014 podnikli cestu po univerzitních inkubátorech a techshopech.

Mentoři GREEN LIGHT: Jan Jůzl, Andrea Šimoníková a Jan Adam Plaček

Přestože je dnes GREEN LIGHT aktivitou Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, sdružuje ve svém startupovém programu také další univerzity z Moravskoslezského kraje, Moravskoslezské inovační centrum a několik prototypovacích dílen.

Taková kombinace je v Moravskoslezském kraji ojedinělá a výjimečná. Dokážeme vykřesat z pouhého nápadu životaschopný produkt či službu a dovést podnikání až k platícím zákazníkům. GREEN LIGHT tvoří celý tým lidí, ale těmi nejdůležitější pro naše startupisty jsou mentoři. Na programu společně pracují Andrea Šimoníková a tým doplňují „dva Honzové“.

Honza Adam Plaček má řadu zkušeností z vlastního byznysu a vedení firmy, druhým nepostradatelným členem je podnikatel a bohém Honza Jůzl. Každý z nich je jiný a silný v jiných oblastech, což dohromady tvoří skvělý celek. Samozřejmě nemáme taky patent na rozum, a proto spolupracujeme s řadou odborných mentorů z různých oblastí. Ať už je to marketing, patentová ochrana, právo, atd.

2013: První ročník a první startupy

Zpátky k historii. Píše se rok 2013 a s ním první oficiální ročník akcelerátoru. Všechno bylo nové, nevěděli jsme, jaký bude zájem, ohlas, vše se dělalo živelně, spontánně a ono to klaplo. Byl to ročník, ve kterém se například přihlásili kluci se svým projektem Driwhel. To vám asi nic neříká, ale co takhle XTND, elektroboard, který letos na Kickstarteru získal přes 350 tisíc dolarů a vstoupil na celosvětový trh?

Cyklostan TIKE

Celkem již program ukončilo 53 projektů, například zmíněný elektrický skateboard XTND, originální platforma 3D prezentací Presentigo, unikátní cyklostan TIKE, díky kterému můžete kempovat a zároveň mít svá kola v suchu i bezpečí, a mnoho dalších. Podnikání je tak trochu běh na dlouhou trať, některé projekty se v průběhu mění a přizpůsobují potřebám trhu, některé jsou jako komety, rozzáří oblohu a všichni ji obdivují, jiné jsou třeba méně výrazné, ale fungují. Aktuálně se pracuje na rozvoji byznysu s dalšími dvaceti zajímavými klienty.

Rok 2017: nastartovali jsme program Start a zapojili Protolab a IdeaHub

Tak jako se vyvíjí všechno kolem nás, ani startupová scéna není výjimkou. Letos jsme poprvé spustili takovou startupovou přípravku – GREEN LIGHT Start. Start je určen pro úplné podnikatelské nováčky. Naši mentoři poskytnou odbornou pomoc a vedení tak, aby se účastníci dostali od teoretického nápadu ke konkrétnímu řešení, vývoji produktu nebo službě.

Během pravidelných schůzek se účastníci zaměřují na nejpodstatnější oblasti podnikání – od motivace přes zjišťování potřeb zákazníků až třeba po týmovou spolupráci. Úspěšní absolventi mají možnost také pokračovat v navazujícím programu GREEN LIGHT Akcelerátoru.

Novinkou je také zapojení prototypových dílen. ProtoLab umožňuje zájemcům s hardwarovým řešením 3D tisk plastů a kovů. IdeaHub zase můžou začínající podnikatelé využít pro výrobu prototypů v oblasti mechaniky, elektroniky a robotiky. K dispozici mají také coworkingový prostor nebo GREEN LIGHT kancelář, kde mohou intenzivně pracovat na svých projektech. No nezní to lákavě?

3D laboratoř Protolab

Co je před námi: rozbalit dárky, oslavit Silvestra a rozjet firmu

V těchto dnech jsme ukončili sběr přihlášek do už 5. ročníku a následuje první výběr projektů. Každý z přihlášených se zapotí při elevator pitch, kde v rychlosti představí sebe, svůj tým, svůj nápad. Zní to děsivě, ale vládne při tom přátelská atmosféra. Asi tak jako při pracovním pohovoru. Ano, je dobré být připravený, protože tady se rozhodne, který projekt postoupí do akceleračního programu.

Zhruba desítka projektů s největším potenciálem začne po novém roce s intenzivní přípravou. Účastníci akcelerátoru budou absolvovat řadu intenzivních školení a seminářů. Ne všechny projekty se však dají školit stejně, proto se nám více osvědčuje mentorovat individuálně a workshopy „šít“ jednotlivým projektům na míru, aby měl každý možnost vypilovat vlastní nedostatky.

A co po třech měsících šichty?

No přece show! Už teď vás srdečně zveme na 12. dubna 2018, kdy se v Aule VŠB-TUO uskuteční závěrečná StartupShow.

GREEN LIGHT je nejucelenějším programem Moravskoslezského kraje na podporu podnikání a startupů. Úspěšně ho realizuje Centrum podpory inovací VŠB-Technické univerzity Ostrava již pátým rokem. Nabízí dva programy – Start pro začínající a Akcelerátor pro pokročilejší zájemce o podnikání.

Total
0
Shares
Další články