Počítač, který naslouchá, je Nápad roku

Nápad roku je projekt, který učí počítače rozumět zvukům. Neuron Soundware Pavla Konečného se stal absolutním vítězem letošního devátého ročníku Vodafone Nápad roku i vítězem vedlejší kategorie. Proč? Jednoduše – zvuk a vibrace jsou často nejjednodušší a nejlevnější metodou odhalování existujících či blížících se mechanických závad. A to znamená pro řadu podniků významné finanční odlehčení.

Češi se ovšem tasili s řadou zajímavých projektů. Celkově druhý a současně vítězem kategorie Ekonom Student podnikatel je Vladislav Vacek s projektem Locaid.me, který pomáhá s evakuací a záchrannými akcemi při krizových situacích. Třetím nejlepším nápadem dle hlasování poroty je DevCharge Vladimíra Vlacha, který umožňuje jakýmkoliv strojům přijímat mobilní platby.

Vítězný Neuron Soundware právě dokončil pražský akcelerační program StartupYard 2016. Kromě celkového vítězství získal také ocenění v kategorii Coolpad Startup roku 2016. Jednoduše řečeno snižuje náklady na údržbu, umožňuje vzdálený dohled nad zařízeními a detekuje poruchy v reálném čase. Projekt teď získal finanční odměnu 300 tisíc korun, tým zároveň čeká pobyt v hlavním městě startupů, americkém Silicon Valley, včetně účasti na konferenci TechCrunch Disrupt. Panel investorů nyní bude s vybranými projekty jednat o investicích ve výši až 10 milionů korun. “Jejich využití Big Data a software umělé inteligence je sebevědomým vykročením do éry Digitalizace,” říká Andrea Hepnerová, ředitelka SAP Business Services Centre Europe.

Locaid.me je kombinace mobilní aplikace a jednoduchých zařízení, která detekují a v reálném čase mapuje krizové situace v soukromých i veřejných budovách, například požár nebo střelbu. Uživatelé (zaměstnanci či návštěvníci) jsou pak přes mobilní aplikaci okamžitě upozorněni a navigováni k bodům zájmu – k lékárničce, východu nebo hasicímu přístroji. Na základě polohy uživatele se navíc generuje jeho úniková cesta tak, aby se vyhnul všem nebezpečným zónám. Služba tak výrazně zvyšuje bezpečnosti a současně snižuje náklady na pojištění.

Brněnský startup DevCharge reaguje na nástup takzvaného Internetu věcí. Stále více strojů, od automatů až po infostánky, totiž dnes díky napojení k internetu dokáže prodávat zboží či služby. DevCharge jim umožňuje přijímat platby a poskytuje tak jejich provozovatelům řešení pro monetizaci. Prostřednictvím specializované platformy propojuje samoobslužná prodejní místa společně s platebními metodami a mobilními telefony. Mezi typické místa použití patří například prodejní automaty, parkování nebo řízení vstupu.

Speciální cenu poroty za projekt s výjimečným společenským přínosem získal Filip Maleňák za aplikaci Záchranka. Přes ni lze v případě nouze jednoduchým způsobem kontaktovat Zdravotnickou záchrannou službu a zároveň záchranářům automaticky odešle přesnou polohu a další informace. Aplikace také nabízí interaktivní postupy první pomoci či seznam nejbližších lékařských, lékárenských a zubních pohotovostí.

“Postarší” startupisté

„Velmi nás také potěšilo, že chuť do vlastního podnikání zdaleka nemají jen studenti a dvacátníci. Nadpoloviční většina přihlášených byla starší než 30 let a necelé čtvrtině je přes 40 let,“ říká Martin Kešner, zakladatel soutěže.

Finalisté předchozích ročníků už získali investice v celkové výši 56 milionů korun a dalších bezmála 10 milionů si rozdělili ve finančních a věcných cenách. Hodnotící kritéria jsou proveditelnost projektu, potenciál dalšího růstu, originalita projektu, kvalita zpracování a osoba podnikatele.

napad roku

Do soutěže Vodafone Nápad roku se letos přihlásilo 171 projektů, o 19 více než minulý rok. Celkový počet všech přihlášených nápadů tak s letošním ročníkem dosáhl čísla 1241. Necelá třetina přihlášených podnikatelů pochází z Prahy, následuje Středočeský kraj, Slovensko a kraje Jihomoravský a Moravskoslezský.

Nejpočetnější skupinou jsou mladí lidé od 25 do 29 let, pak lidé od 35 do 39 let a třetí nejčastěji zastoupená věková kategorie je 29 až 35 let. Velmi výrazný je ale také podíl lidí přes 40 let. Třetina projektů je ve fázi konceptu, třetina ve fázi prototypu nebo těsně před spuštěním a třetina již generuje tržby.

Ještě si zahlasujte

Stejně jako loni může hlasovat o nejzajímavější nápad mezi finálovými projekty také veřejnost. Hlasování se rozběhlo ihned po slavnostním vyhlášení výsledků Vodafone Nápad roku 2016 a zapojit se lze až do 15. července 2016 přímo na stránkách soutěže.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Na Demo Day StartupYardu se představí šest firem, Spectu je prodáno

StartupYard zakončí svůj třetí běh na Demo Day, večeru, kde startupy představí, co vytvořily za uplynulé tři měsíce. Pokusí se přesvědčit zákazníky, investory, novináře i případné zaměstnance. Vítěz bude mimo jiné moci prezentovat na jedné z největších konferencí pro startupy na podzim 2013 (název konference bude jedním překvapení večera). Do kalendáře si pište úterý 4. června od 18 hodin v MeetFactory.