Petr Lemoch (Keiretsu Forum): Pomíjí doba jednoduchých her a všelijakých agregujících platforem

Tradičně silné jsou u nás fintechy a e-commerce projekty, velký potenciál je také v oblasti průmyslu. Vzniká víc projektů z oblasti kybernetické bezpečnosti a šifrování, zároveň pomíjí doba jednoduchých her, aplikací pro koncové a uživatele a všelijakých agregujících platforem, říká v rozhovoru Petr Lemoch, CEO Keiretsu Forum v regionu střední a východní Evropy.

V rámci seriálu o aktuálních trendech ve startupovém světě jsme na Těchinternetech oslovili nejznámější venture kapitálové fondy se šesticí otázek. V předcházející epizodě nám odpovídal Ondřej Fryc z Reflex Capital.

Vidíte v posledních letech nějaký posun v rámci fungování nebo zaměření českých startupů?

Určitě je zde pozitivní tendence – startupisté více koukají na trendy v zahraničí, ty opravdu dobré mají za sebou zkušenosti z top českých i zahraničních akcelerátorů a jde to na jejich vystupování a byznys plánech vidět. Inspirace v zahraničí je často vidět i co se zaměření týče, kdy nově vznikající projekty v podstatě kopírují světové trendy, s větší či menší úspěšností.

Tradičně silné jsou české fintech a e-commerce projekty. Velký prostor vidím například v oblasti průmyslu, kde je silná tradice a prostředí navíc musí rychle modernizovat a inovovat. V poslední době jsme viděli několik projektů inovujících ve velmi konzervativních oblastech, ať už použitím nových technologií, nebo modernizací těch stávajících.

Petr Lemoch

Pozorujete, že se startupy, které vám posílají poptávky na investici, v průběhu let spíš zlepšují nebo zhoršují, co se týče kvality jejich byznys plánu nebo i jejich samotného nápadu?

Je to pořád hodně různorodé, pořád se nám i několikrát do měsíce hlásí zájemci o investice, kteří očividně mají absolutně nereálné představy. Je to o kvalitě zdrojů deal flow a ty se nám myslím podařilo za poslední dva roky hodně posunout, takže úroveň projektů, které posuzujeme, je celkově slušná a investorům představujeme jen ty nejlepší z nich.

Přehodnocovali jste v posledních letech oblasti, na které se zaměřujete?

Keiretsu si zakládá na tom, že svým členům nabízí širokou paletu projektů z různých oblastí. Samozřejmě se ale zaměřujeme na perspektivní oblasti. V poslední době jsme měli to štěstí posuzovat například celou řadu projektů z oblasti kybernetické bezpečnosti a šifrování. Už podle mě pomíjí doba jednoduchých her, aplikací pro koncové uživatele a všelijakých agregujících platforem, kde je trh hodně saturován a získat peníze je těžké.

Máme rádi zejména projekty, které nabízí řešení nějaké konkrétní reálné potřeby a mají široký dopad pro společnost. Takových je u nás ale pořád relativně málo. V zahraničí vnímáme v tomto ohledu vyspělejší projekty.

V čem je startupové prostředí v České republice jiné než v dalších zemích, kde investujete?

Česká republika je pořád v této oblasti rozvojovým trhem, ale je tu velký potenciál pro přitáhnutí dalších nadějných společností z regionu do Prahy a dalších českých měst. Celkově se zde před investory objevují spíše mladší společnosti, často ještě bez dokončeného produktu. Pro ty opravdu rozvinuté je naopak častá cesta nacházení investorů v zahraničí. Valuace například ve Spojených státech jsou několikanásobně vyšší, a to nejen ve srovnání s Českou republikou, ale s celou Evropou.

Jaký druh startupů vám chybí, do kterého byste chtěli investovat? (Něco jako dream startup, který byste prostě nemohli odmítnout, případně oblast, které se nevěnuje dostatečná pozornost.)

Dokonalý startup neexistuje a poznat opravdový potenciál projektu je nejen o zkušenostech, ale často i o štěstí. Vysněný startup nemáme – každý, který uspokojí nebo dokonce předčí očekávání investora, hodnotíme jako úspěšný.

Na základě čeho děláte risk analýzu? Jaké jsou nejdůležitější faktory, které při tom sledujete?

Projekty posuzuje v několika kolech a se zapojením jak interního týmu, tak externích odborníků na různé oblasti. Konečné posouzení rizikovosti je ale vždy na konkrétních členech, kteří se do dané investice chtějí pustit.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Průvodce českými startupy: Geewa

V naší pravidelné (jak jen to jde) rubrice věnované zajímavým českým online službám s velkými ambicemi se tentokrát podíváme na zoubek herní společnosti Geewa. Má už sice pár let fungování za sebou, ale aktuálně je skvělým příkladem toho, jak včas opustit skomírající model a začít jinak a lépe.