IBM, SAP, Seznam. Korporace v Česku lákají startupy na služby i peníze

Zájem o startupy v Česku roste a úměrně s tím přibývají i možnosti jejich financování. V současné době má tak začínající tým na výběr hned z několika zdrojů peněz. Pokud ale nechce peníze od státu ani Tomia Okamury, může se stále častěji obrátit i na velké firmy. Ty se totiž probírají ze sladkého snu všemocnosti a zjišťují, že jejich komplikované procesy a struktury je potřeba okysličit – pomocí nápadů od malých firmiček někde tam dole.

Technologie jsou leckdy lepší než peníze. Alespoň podle názoru velkých firem. Ty se snaží nalákat slibné nápady pod svá křídla a nabízí drahé licence, školení a třeba i celou technologii zdarma. Pro jistotu mají v záloze i nějaký ten fond s pár miliony dolarů, protože co kdyby se náhodou dalo něco rovnou koupit.

Podporu zajímavých nápadů tak kromě státních institucí rozjíždí i firmy, u kterých by to nikdo moc nečekal. Třeba SAP. V novém programu SAP Startup Focus mohou úspěšní uchazeči kromě peněz získat vývojářskou licenci nebo konzultace se specialisty SAP po dobu vývoje projektu. K dispozici je navíc technologie HANA, která zrychluje práci s velkými daty.

Kromě technologické podpory si SAP loni připravil i balík peněz. Koneckonců, dal si celý projekt ke čtyřicátým narozeninám. Do venture fondu SAP HANA nasypala firma během letošního roku 250 milionů dolarů a na vývojáře už čeká necelá půlmiliarda. “Objíždíme teď celou Evropu, přijeli jsme z Berlína, teď jedeme do Milána a pak nás čeká Portugalsko. Chceme to rozjet co nejrychleji,” popisoval na první pražském startupovém fóru svůj hektický program Gary Parnell, šéf SAPáckých “skautů”. Program je ale nastaven tak, že SAP nutně nemusí do podporované firmy vstupovat.

Peníze nedáme, ale zkuste naše železo

Do startupového rybníku si u nás chce nově nahodit i IBM. To má celosvětový program IBM Global Enterpreneur, zaměřující se na projekty podporující koncepci chytré planety. “Program vychází ze zpětné vazby od začínajících firem. Ty za nejhodnotnější považují zkušenosti a mentoring, které získaly během programu,” vysvětluje Jan Louda z IBM. Firmy tak mohou využít obchodní podporu i zdroje ve formě software nebo cloudového řešení. V rámci programu mohou startupy fungovat až tři roky. “Lokální program bychom chtěli pilotně otestovat ještě během letošního roku,” dodává Louda.

Programy pro nadějné mládí  si začínají budovat i velcí internetoví hráči. Jedním z prvních je Seznam, který se dosud angažoval spíš jen podílem ve StartupYardu. “Připravujeme vlastní systém podpory startupů, který bude zahrnovat i finanční fond,” prozradila mluvčí portálu Irena Zatloukalová s tím, že odstartovat by se mělo ještě letos.

Především mobilní vývojáře by pak mohly zajímat podmínky korejského Samsungu. Ten v tuzemsku podporuje tvůrce aplikací pro chytré telefony a televize. “Pro všechny, kteří publikují v obchodu SamsungApps, máme podporu v podobě marketingové a materiální podpory,” vysvětluje obsahový manažer Jan Vaníček a dodává, že v případě, že dostanou zajímavou nabídku s exkluzivitou pro Samsung Apps, tak jsou schopni startup i zainvestovat. “Musí být ale relevantní hlavně pro český nebo slovenský trh,” uzavírá Vaníček. K tomu se snaží spolupracovat s pražským ČVUT a slovenskou STU.

Místo investora úvěr?

Kdo chce jenom peníze a technologii má vlastní, ten má k dispozici banky. Komerční banka nabízí úvěr EuroInovace, který je určený přímo malým a středním nezávislým firmám, které se připravují na investici do inovativního projektu. Banka nabízí minimálně 650 tisíc a maximum je stanoveno na 77 milionů korun se splatností 2-7 let. “Do programu jsou zatím zařazeny desítky klientů a průměrná výše úvěru je do 10 milionů korun,” tvrdí mluvčí Komerční banky monika Klucová.

Podobný projekt zkouší i Česká spořitelna v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. V rámci InoStartu nabízí zrychlené vyřízení úvěru a peníze pro investiční projekty začínajících projektů. Malé firmy do padesáti zaměstnanců mohou získat až patnáct milionů korun s možností odložení splátek až o 3 roky. “Od loňského září registrujeme něco kolem 40 žádostí o financování. Nicméně sítem projde pouze malá část projektů, které musí kromě formálních kritérií splnit i požadavek na komerční potenciál,” komentuje Tomáš Hanáček z České spořitelny.

Pro jednodušší a rychlejší získávání úvěrů by svým způsobem mohl začínajícím podnikatelům pomoci i program Záruka od Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Pro soutěživé – soutěže

Nejpopulárnější cestou, kterou u nás velké firmy rozdělují reálné peníze, jsou soutěže. Komerční banka v novém projektu Nastartujtese.cz nabízí až 300 tisíc korun. A není sama, průkopníky podobných soutěží jsou hlavně operátoři. T-Mobile rozdělí každý rok mezi vítěze krajských kol své soutěže Rozjezdy peníze a služby v hodnotě devíti milionů korun. “Zájemců je stále víc, letos jsme měli 408 přihlášených projektů proti loňským 360,” počítá zájem mluvčí T-Mobile Martina Kemrová.

Vodafone poskytuje v rámci Nápadu roku až pětimilionovou investici, nejlepší desítka získá finanční a věcné ceny v hodnotě jednoho milionu korun.  O2 Think Big zase cílí na projekty mladých do pětadvaceti let, k tomu ale O2 minulý měsíc otevřelo také startupový akcelerátor Wayra na Václavském náměstí.

Letitá už je mezinárodní soutěž Microsoftu – Imagine Cup. Ta umožňuje studentům vyzkoušet slasti i strasti startupového života, a to, v případě úspěchu, i ve finálové prezentaci před mezinárodním publikem. Microsoft je zapojen i v nové soutěži pro vývojáře mobilních aplikací – InnoApps. Výherce první ceny získá 5000 eur a plnou obchodní podporu při uvádění aplikace na mobilní trh, která zahrnuje pomoc při další propagaci aplikace a další podporu mladých podnikatelů.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ve sklepě s Martinem Kasou

Internetový podnikatel a jeden z mentorů českého StartupYardu Martin Kasa se ve sklepě nejvíc rozpovídal právě o tomto projektu. O tom, co změnilo jeho názor na smysluplnost StartupYardu, o prodeji svého podílu z prvního kola a hlavně o dlouhé cestě, kterou jednotlivé projekty musely ujít.