Pavel Doležal: Co všechno chybí české startupové scéně

Co vlastně potřebuje Česká republika, aby tu vznikl plnohodnotný startupový ekosystém? A dá se vůbec něco takového vytvořit bez pomoci státních institucí, nad nimiž hrdě ohrnujeme nos? Investor Pavel Doležal přichází s pokračováním svého zamyšlení nad českou startupovou scénou, jehož první část vyvolala nemalé ohlasy.

Když jsem se před týdnem rozepsal o vztahu českého státu a startupů, zmínil jsem chybějící startupové prostředí. Rád bych se k tomuto tématu ještě vrátil a to i ve vztahu k roli státu. Co vlastně tvoří takové prostředí – a jak se dá vytvořit? Nevím. Vím jen, že tuším pár střípků, a že je to možné. O tom nás přesvědčil Steve Blank před pár týdny v Praze.

Steve nám popisoval, jak vzniklo Silicon Valley. A světe div se, ono se nevyskytlo, ono bylo vytvořeno. Bylo vytvořeno jednak díky studené válce a potřebě vojenských technologií, to byl důvod, ale uvedeno v život bylo díky státním pobídkám. Stát dorovnával a navyšoval soukromé investice – nepřipomíná vám to nějaký mechanismus?

  • důvod
  • aktivní zapojení a zájem ze strany státu
  • peníze
  • časová osa

Steve má krásnou teorii, kdy říká, že stát by se měl aktivně zapojit, ale měl by mít jasnou představu o svém zapojení. A to jak věcnou, tak (a to zejména) časovou. Vždy prostě nastává čas, kdy má stát dát zpátečku a z toho, co nastartoval, zase vycouvat. Také poznamenal, že třeba ve Finsku se stát sice krásně zapojil, ale teď má problém s tím vycouváním.

Takže, zkusme dát dohromady, co je třeba pro fungující ekosystém.

1. Podnikatelé

Ti se musí někde brát, na stromě nerostou. Musí se dělat osvěta už na školách, že podnikat není špatně. Proto potřebujeme hvězdy a vzory. Jak říká Steve, v Silicon Valley je morální imperativ dávat zdarma zpět komunitě, když jsem já měl úspěch. Kde jste, Ivové, Romanové S. a další? Není na čase se přestat schovávat za to klišé o závisti Čechů a nevděčnosti, a začít něco dělat? “Be the change you want to see in the world.”

2. Peníze

Tady se dostáváme k možné pomoci státu. Peníze k nastartování ekosystému. Ale rozumně a s jasným plánem. Peníze jak soukromé, tak státní.

3. Mentoring

To je obrovský propad a nedostatek v našem systému. Ne, že by nebyli ochotní a schopní lidé, ale jsou buď pouze lokálních zkušeností, či vůbec netuší, jak a kde se zapojit. V naší neziskovce jsme řešili obdobnou situaci pro neziskový sektor – a dá se (viz radost30.cz). Po třech letech máme úžasnou síť lektorů a mentorů, kteří nezisku dávají svůj čas naprosto zdarma. Ukázalo se, že lidé tu jsou, ale byl problém v tom, že jim to někdo musel pomoci zorganizovat. Rádi pomohou, ale na systematickou organizaci prostě nemají čas. Tak jak u technologických startupů?

Ale i tady vidím možnou pomoc státu. Mohl by třeba vypsat grant na pomoc při shánění a přivážení zahraničních lektorů. Něco jako dělá Kaufmanova nadace pro podporu podnikání. Nedávno popisoval Jakub Nešetřil, jak to krásně fungovalo ve Springboardu. Pánové, kteří uspěli za velkou louží, sedli jednoho dne na letadlo a zcela zdarma a na vlastní náklady přiletěli zpět a pár dní mentorovali nadějné startupy. Nekecali o tom, jak je to tam ztracené a jak jsou angláni blbí, ale zvedli prdel a šli něco udělat.

4. Kupci

Hm… další velký problém a tady moc nevím. Celý ekosystém startupů funguje i díky tomu (hlavně díky tomu), že je komu firmy prodávat. Přiznejme si to, ne každá firma má na to či vůbec má takovou ambici, aby fungovala dlouhodobě samostatně. Dlouho jsem byl proti takovému přístupu, ale dneska nevím. Vidím totiž několik druhů startupů:

  • Startup jako první fáze při vývoji podniku. Chci budovat značku, zákazníky a dlouhodobý efekt.
  • Startup jako nezávislé inovační centrum. Dělal jsem ve velké firmě, ale nedá se tam inovovat, firma to procesně neumí. Odešel jsem a teď vytvářím (většinou technologii) v nezávislé firmě. Pokud budu úspěšný a potvrdím svou hypotézu, koupí mě někdo zpět, možná má původní velká firma, a pokryje tak inovace.

Ale zcela upřímně, jací zde jsou možní velcí kupci na druhý zmíněný typ technologického startupu? Seznam ví vše nejlépe a co si neudělá sám, to je špatně. Antiviry jsou úplně mimo hru, což dost nechápu. Místo toho, aby si tady pánové systematicky budovali levnou základnu nápadů a lidí, tak na to pečou. Takže jediní z velkých hráčů, kdo zbývají, jsou Aukro a Ringier. Krásné, ale velice specifické oblasti. Pokud víte o jiných, sem s nimi, rád si rozšířím obzory.

Nadšení a naději už máme

A v tomhle prostředí chceme dělat startupy? Když se na to dívám takhle zvenku, tak jsme asi docela blázni. Ale dobré je, že nás je takových bláznů hodně. Pokud to vezmeme za správný konec, můžeme uspět. Ale věřím pevně v to, že bez zapojení a pomoci státu, místních samospráv, vzdělávacích institucí i EU se to prostě bude dělat těžko.

Každopádně budu rád za názory, nápady a další návrhy.

 

Autorem článku je Pavel Doležal, spoluzakladatel společnosti Ataxo a investor.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

SIM nebo wifi mají už i lednice, ukázala berlínská IFA. A smartphony vládnou

IFA drží jméno už víc než 50 let, po kterých funguje. Zkratka znamená Internationale Funkausstellung, a šlo tedy původně o výstavu vysílací techniky. A jak to podle posledních ročníků vypadá, jméno je opět aktuální. Ne kvůli televizím a audio technice, ale kvůli mobilním zařízením, která berou v posledních letech berlínský veletrh doslova útokem.