Pátý ročník ostravského akcelerátoru GREEN LIGHT vyhrál osobní měřák ovzduší

Osobní měřák ovzduší zabodoval ve finále pátého ročníku ostravského akcelerátoru GREEN LIGHT, v němž se utkalo celkem osm podnikatelských projektů. Uspěl jak u poroty, tak publika. Zaujal také systém pro vizualizaci 3D obsahu nebo pomůcka pro plastické chirurgy.

První místo a několik dalších cen si odnesl projekt Dustee„Dustee vám pomůže rozhodnout se, zda si máte jít zaběhat, nebo raději zavřít okna a nevětrat,“ říká spoluautor mobilního měřiče prachových částic Nikola Carić. Problematikou kvality ovzduší se zabývá v rámci své práce v organizaci Čisté nebe. Právě odtud jeho nápad umožnit každému změřit si kvalitu vzduchu vzešel.

Dustee dokáže změřit stav ovzduší okamžitě a na jakémkoliv místě. Je určen nejen pro domácnosti, ale také pro mateřské a základní školy či domovy seniorů. Přístroj by Nikola rád představil také v sousedním Polsku nebo v Německu.

Prezentace ve 3D a nástroj pro latinskoamerické chirurgy

„V Akcelerátoru se mi podařilo najít skvělý tým lidí z různých oblastí, které spojuje stejný zájem. Spolu jsme navrhli prototyp a rozjeli spolupráci s dalšími partnery. Finance využijeme na zdokonalení a další testování našeho měřáku,“ říká Carić.

Dustee prezentuje svůj osobní měřák ovzduší

Druhé místo v pátém ročníku programu na podporu podnikání GREEN LIGHT obsadil projekt Quine Engine. Díky této platformě můžete cokoliv odprezentovat ve 3D. „Lidé obecně lépe chápou souvislosti ve 3D, díky našemu systému ji mohou vytvořit i sami programátoři nebo grafici. Systém je výborný pro firmy, které mají vlastní vývojové aktivity a potřebují svým zákazníkům vysvětlit své produkty bez složité terminologie,“ vysvětluje autor programu Ondřej Vaňka.

Na třetí místo porota vybrala projekt Bellecup, za nímž stojí plastický chirurg Libor Streit. A právě pro jeho kolegy je jeho produkt určený. Konkrétně Bellemed Innovations cílí na plastické chirurgy v Latinské Americe.

„Díky našemu zařízení pro odběr a zpracování tuku se razantně zkracuje délka operací využívajících techniku přenosu tuku, například rekonstrukce nebo zvětšení prsou vlastním tukem. Zkracuje se tak i trvání anestézie. To znamená menší zátěž pro pacienta a úsporu finančních nákladů. Výhru použijeme na cestu do zahraničí za investory a budoucími distributory,“ říká autor nápadu.

Bellecup, pomůcka pro plastické chirurgy

Do 5. ročníku GREEN LIGHT Akcelerátoru se přihlásilo 38 projektů. Osm z nich úspěšně ukončilo intenzivní tříměsíční program, ve kterém jejich autoři během workshopů a osobních konzultací dále rozvíjeli svůj produkt.

„Letošní ročník byl, co se týče nápadů, opravdu silný. I ty, co si neodnesly žádnou z cen, mají veliký potenciál uspět na trhu. Ať už je to unikátní nosič na horská kola, designový panel pro stavbu PC, netradiční služba pro cestovatele, hra pro pacienty s onemocněním mozku nebo systém, který pomocí umělé inteligence výrazně usnadní práci účetním,“ uvádí Andrea Šimoníková z univerzitního Centra podpory inovací, které program pořádá.

Přehled všech 8 projektů, které se ve čtvrtek 12. dubna představily veřejnosti, najdete zde.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Pozvánka: Social Innovation Camp 2012

Social Innovation Camp 2012 pořádá Respekt institut od 16. do 18. března v Brně. Můžete se přihlásit buď se svým nápadem nebo s chutí podílet se na rozvoji některého z vybraných projektů. Věnujte jeden víkend využití nových technologií pro řešení společenských problémů či vývoji nástrojů pro pomoc specifickým skupinám a lokálním komunitám.
Přečtěte si více

Workshop ukáže, jaké výhody startupy získají od TechStars

Velmi zajímavé výhody plynoucí ze členství v prestižní Global Accelerator Network se nyní dostanou i českým startupům. Protože se ale o tomto programu u nás dosud mnoho nevědělo, představí celý systém podrobněji večerní video workshop naplánovaný na 12. července. Zúčastnit se můžete z několika míst v Česku i na Slovensku.