Pale Fire Capital a Martin Rozhoň investují do Scuk.cz, přidávají se tak k Mitonu

Na dalším rozvoji komunitního internetového tržiště Scuk.cz se vedle investiční skupiny Miton nově podílí Martin Rozhoň a Pale Fire Capital, kteří ve Scuku získávají dohromady 25% podíl. Hodnota investice je v řádu jednotek milionů korun. Scuk.cz se zaměřuje na farmářské produkty a jeho cílem je propojení lokálních maloproducentů přímo s koncovými zákazníky.

Scuk.cz, který byl dříve gastronomickým průvodcem, má za sebou coby komunitní farmářské tržiště prvních 8 měsíců ostrého provozu. Nárůst prodejů na osminásobek oproti červenci byl jedním z faktorů, díky kterému se investice minulý týden realizovala.

„Ověřili jsme si, že náš model je funkční. Že dává smysl především mimo Prahu, v menších městech, kde dostupnost kvalitních lokálních potravin od maloproducentů je mnohem horší,“ říká zakladatel nového Scuk.cz, Kamil Demuth a odhaluje tak, kde má Scuk.cz největší potenciál.

Za 8 měsíců 50 Nákupních skupin s více jak 4500 členy

Scuk.cz je internetové farmářské tržiště, které funguje na principu komunitních nákupů. Zákazníci sdružení v Nákupních skupinách společně objednávají online na Scuku zboží přímo od lokálních farmářů a výrobců. Objednané a předem zaplacené zboží přebírají hromadně Organizátoři Nákupních skupin, kteří zajišťují jeho výdej členům své Nákupní skupiny.

Nepřehlédněte: Příběh nového Scuk.cz: Začalo to hromadným objednáváním vín ve firmě

„Za 8 měsíců ostrého provozu máme přes 50 aktivních Nákupních skupin, ve kterých máme přihlášených přes 4500 zákazníků. Organizátoři mohou pro svou Skupinu skládat nabídku od více než 100 menších lokálních výrobců a farmářů, z nichž většina není dostupná v běžné distribuční síti,” přibližuje Demuth.

Typickými Organizátory jsou maminky na mateřské dovolené, provozovatelé zdravých výživ, kaváren nebo například komunitních center. Organizátoři za svou činnost získávají 7,5 % z každé objednávky a svou odměnu nejčastěji využívají pro své vlastní nákupy na Scuku.

Zleva: Jakub Kulhan (spoluzakladatel Scuk.cz), Kamil Demuth (zakladatel nového Scuk.cz), Martin Rozhoň, David Špinar, Jan Barta (Pale Fire Capital), Petr Krajíček (Pale Fire Capital)

Investice se sociálním přesahem

„Do Scuku jsem se rozhodl investovat, protože je v souladu s tím, že chci pomáhat projektům, které mají vizi měnit svět k lepšímu,” shrnuje své rozhodnutí pro investici do Scuku Martin Rozhoň, zakladatel internetového obchodu Vivantis.cz. Myšlenka Scuku Martina natolik nadchla, že si již založil i vlastní Nákupní skupinu.

„Ve Scuku vidíme možnost, jak dostat kvalitní a lokální potraviny lidem na malých městech i od těch nejmenších farmářů,” komentuje vstup investiční skupiny Pale Fire Capital do Scuku Jan Barta, který v minulosti stál například za projektem ePojisteni.cz. „Třešničkou na dortu je pak ohromná radost, kterou služba uživatelům dělá,” dodává.

Martin Rozhoň a Jan Barta se tak připojují k investiční skupině Miton, která novému Scuku pomohla již při jeho rozjezdu. „Jsem moc rád, že se nám podařilo najít investory, kteří Scuk nevnímají pouze jako investiční příležitost, ale souzní též s naší misí – přinášet zákazníkům čerstvé, kvalitní, zdravé, lokální potraviny od menších farmářů, podpořit lokální ekonomiku a rozvíjet udržitelné hospodaření v zemědělství. Těším se na plodnou spolupráci,” shrnuje Kamil Demuth.

Scuk.cz je inspirovaný francouzským La Ruche qui dit Oui, který úspěšně funguje již přes 7 let ve Francii a dalších 6 zemích západní Evropy, kde okolo 1500 komunit a přes 10 000 farmářů a výrobců.

Total
0
Shares
Další články