P2P a fintechy nabízejí nižší úroky jak banky. Jak je to vůbec možné?

Česká národní banka v poslední době zvyšuje úrokové sazby, což má za následek zvyšování cen úvěrových produktů pro běžné klienty bank (dražší hypotéky), ale i pro firmy ve formě úvěrů či provozního financování.

„Předtím úvěry stály kolem dvou procent, v září se tato úroveň pro nefinanční instituce malé a střední instituce zvedla na 3,87 procenta,“ popisuje Adam Šoukal z fintech startupu Roger zaměřujícího se právě na provozní financování podniků.

Jak pokračuje ve vyprávění pro Tyinternety, banky tak na jedné straně zvedají ceny úvěrů, na druhé straně však zatím nezvyšují úročení vkladů – a ani se k tomuto kroku v nejbližších minimálně šesti měsících nechystají.

A to ovlivňuje také působení peer-to-peer a jiných fintech platforem, které úvěry nabízejí. Běžným lidem se totiž pořád nevyplatí držet peníze v bance. Následkem je, že na těchto platformách úroky nestoupají.

Fintechy levnější než banky

„Nám úroky spíš klesají. Čím déle jsme na trhu, tím levněji jsme schopni firmy financovat. Pokud máme dobré výsledky, máme větší objemy transakcí, víc investorů, větší track record, děláme míň defaultů,“ popisuje Šoukal. Banky naopak svoje úrokové míry pořád zvyšují. Pro firmy, které se financují právě přes ně, tak dochází ke zvyšování nákladů na provoz.

Podle interních statistik fintechu Roger byla například startupům (firmy mladší než 3 roky v oboru IT) od loňského ledna nabízená průměrná úroková míra ve výši 3,05 procenta. E-commerce společnosti, které tvoří největší část klientů Rogera, měly tenhle úrok ve výši 3,32 procenta.

Podobná situace nastává i v oblasti úvěrů běžných spotřebitelů. P2P služba Zonky, která od svého vzniku zprostředkovala úvěry ve výši přes pět miliard korun, nabízí aktuální průměrnou úrokovou sazbu na úrovni sedmi procent.

„Průměr na bankovním trhu je o 1,5 až dva procentní body vyšší. Moderní technologie, které používáme, totiž umožní našim zákazníkům získat půjčku zcela online, stejně tak i investovat. Proto nemusí zbytečně platit za náklady institucí, jako jsou pobočky, úředníci nebo stohy potištěného papíru. A to nás dělá levnější,“ uvedl Jiří Humhal, finanční ředitel Zonky.

Plnohodnotná součást trhu

„V posledních měsících ČNB zvyšuje frekvenci zvyšování základní výpůjční sazby, a to střednědobě ovlivní i postupný růst úrokových sazeb i na spotřebitelských úvěrech. V oblasti hypotečních úvěrů již některé banky svoje sazby po dlouhé době začaly zvedat,“ pokračuje Humhal dále.

Dokud však komerční banky úrokové sazby na spořících či běžných účtech zvedat nezačnou, podle Šoukala se rozdíl mezi fintech platformami a bankami bude nadále zvyšovat. „Obecně si myslíme, že cena úvěrů u nás nebude klesat, ale určitě ostane stabilní. Minimálně do té doby, než začnou banky reflektovat zvyšování úrokových sazeb i na spořících účtech, což může být ve střednědobém horizontu, tedy šesti měsících,“ myslí si.

A jak Šoukal dodává na závěr, i tahle situace dokazuje, že se fintechy už nejsou jen okrajovou záležitostí trhu: „Před pěti lety na nás koukali jako kdybychom byli z jiné planety. Za pět let nastal obrovský skok. Trh fintechů se standardizoval, je kultivovanější a stal se běžnou součástí finančního trhu.“

Total
0
Shares
Další články