Originální umění z pohodlí gauče: ArtBanana už se ujala v 8 galeriích

Když se řekne investování do umění, většina lidí si představí zástupy miliardářů ve světových aukčních síních, kteří v napjaté atmosféře draží rozměrná díla Andyho Warhola či Pabla Picassa. Díla za částky, které jsou pro běžného smrtelníka doslova absurdní. Ale pořídit si domů originální obraz jde i jinak

Když se řekne investování do umění, většina lidí si představí zástupy miliardářů ve světových aukčních síních, kteří v napjaté atmosféře draží rozměrná díla Andyho Warhola či Pabla Picassa. Díla za částky, které jsou pro běžného smrtelníka doslova absurdní. Ale pořídit si domů originální obraz jde i jinak a člověk kvůli tomu nemusí utratit rodinné úspory. Vlastně nemusí ani vstávat z gauče. Novým trendem se totiž stává nakupování výtvarného umění přes internet.

Umění za 60 tisíc jen během prvního měsíce

Na to spoléhá projekt ArtBanana. „To, že zákazník nevidí obraz „naživo“, je kompenzováno vysoce kvalitními fotografiemi, celkovou jednoduchostí nákupu z pohodlí domova na principu click and buy a bezpečným doručením až domů. Jen za první měsíc provozu se nám podařilo prodat umění za 60 000 Kč, co jsme úplně na začátku ani nečekali,“ komentuje zakladatel společnosti Ján Gajdušek.

V Česku je prodej výtvarného umění přes internet pořád ještě v plenkách a své zákazníky si musí teprve získat. Přitom celosvětově se online trh s výtvarným uměním v posledních letech stal rychle rostoucím odvětvím.

Hodnota celosvětových nákupů vzrostla za poslední tři roky více než třikrát z 870 milionů dolarů v roce 2012 na 2,64 miliardy v roce 2014. Předpokládá se, že za dalších pět let poroste až na 6,3 miliardy dolarů. Podíl online nákupů na celkovém uměleckém trhu se nyní odhaduje na 6 % a dále stoupá s příchodem nových zájemců o výtvarné umění, kteří jsou již zvyklí běžně nakupovat přes internet.

ArtBanana

 

Prodej skrze online galerie se stává novou a zajímavou alternativou k běžným galeriím. Často nad nimi vítězí v pestrosti nabídky a jednoduchosti nákupního procesu. Třeba v nabídce ArtBanana jsou k mání díla zhruba 70 umělců zejména mladší a střední generace. Najdete mezi nimi obrazy například od Samuela Pauča, Tomáše Jetely, Tomáše Vavříčka nebo Lucie Jindrák Skřivánkové, které zastupuje pražská The Chemistry Gallery. Ta byla vůbec první ze současných osmi galerií spolupracujících s projektem ArtBanana.cz.

„Snažíme se lidem sdělit, že zakoupit si menší originální malbu, kresbu nebo grafiku nemusí být nákladná záležitost. Snažíme se silně vymezit proti masovým reprodukcím z obchodních řetězců. Říkáme lidem, že za téměř stejné peníze se dá koupit umělecké dílo nesporně vyšší umělecké hodnoty, které se může do budoucna stát také investicí,“ uvádí Gajdušek.

Pokud dnes „investor“ koupí špičkové dílo současného umělce, je zde vysoká pravděpodobnost, že v dlouhém časovém horizontu dojde k jeho zhodnocení.

Zajímá vás investice do umění? Malá rada na závěr: vždy si kupujte díla, která vás něčím oslovují, nebo se vám prostě líbí. Když jejich hodnota náhodou časem nevzroste – netruchlete. Pořád Vám budou přinášet alespoň estetický zážitek.

Total
0
Shares
Další články