Oranžové bačkory nebo holič v práci? I tak v Silicon Valley motivují zaměstnance

Výplata je samozřejmost, pocit, že člověk dělá na něčem smysluplném taky. Jak ale lidi motivovat a nenápadně je přinutit, aby v práci strávili co nejvíc produktivního času? Přichází prostor pro šéfovskou kreativitu.

Začal to Google, který začal svým zaměstnancům dávat svačiny zadarmo. Už je to ale víc než deset let a časy se mění. Podle výzkumu deníku San Francisco Business Journal zaměstnává desítka největších firem v Silicon Valley necelých třicet tisíc lidí v průměrném věku 34 let. A pořád nabírá. Jen loni přibylo v 3400 pracovních míst.

S takovým množstvím a konkurencí je nutné nabídnout něco víc. Výzkum deníku se týkal 115 firem a výsledky jsou docela zábavné. Zatímco v kanceláře tuzemského LMC navrhl zakladatel Libor Malý podle feng shui a open space byl provoněný čaji z firemní čajovny, v Dropboxu mají třeba vlastního kadeřníka.

Dropbox: Kromě lazebníka mají zaměstnanci k dispozici hudební studio vybavené kromě klasické sestavy i pianem, hernu na deskové hry, ping-pongový stůl, konzolovou hernu a bazén.

StubHub: Zaměstnanci mohou využívat volných vstupů na koncerty, divadla nebo sportovní zápasy v místě práce.

DocuSign: budhismus je v Silicon Valley populární. I proto jsou populární uklidňovací místnosti s jemným světlěm, vodní fontánou pro matky nebo pro ty, kdo si chtějí jen zarelaxovat.

Taulia Inc.: Zřejmě největší lákadlem jsou nové oranžové pantofle k druhému výročí.

SoundCloud: To už je lákavé. Global exchange program zaručuje, že zaměstnanci mohou pracovat v jakékoliv pobočce. Firma má kanceláře v Berlíně, Londýně, New Yorku, San Francisku nebo třeba v bulharské Sofii.

Airbnb: Nabízí celkem zajímavý benefit. Airbnb rozdává svým zaměstnancům 2000 dolarů kredit na bydlení v rámci vlastní sítě.

SalesForce: Neomezená zásoba gumových medvídků a šest dní za rok, které může zaměstnanec věnovat práci pro neziskové organizace.

Pocket Games: Každý zaměstnanec dostane telefon podle vlastního výběru a navíc ještě sto dolarů, aby pořídil do kanceláře nějakou opravdu cool věcičku.

A jen tak mimochodem, interní zábavy už pronikají i do tuzemských firem. Svým off-line blogem baví už několik let kolemjdoucí i jedoucí letenská Et Netera.  A třeba v Socialbakers zrovna nedávno pořádali soutěž o nejlepší guláš.

gulase

 

Total
0
Shares
Další články